Rusya’nın Sarımsağı Aksaray’dan

Türkiye’nin tek organik sertifikalı sarımsak üretim yeriolan Aksaray’da üretilen ve yüksek aroma ile yüksek besin minerallerine sahipsarımsaklar korona virüse karşı tedavi ve antibiyotik ilaçlarda kullanılmaküzere Rusya’ya gönderiliyor.   

Rusya’nın Sarımsağı Aksaray’dan
20.06.2020 / 14:53 1443

  Korona virüsekarşı koruyucu tedavi ve önlem amaçlı kullanmak, ilaç fabrikalarında iseantibiyotik ilaçlarında kullanmak üzere sarımsak arayışına giren Rusya,sarımsak ihtiyacını Türkiye’nin tek organik sertifikalı üretim yeri olanAksaray’dan ithal ediyor. Türkiye’de birçok ilde sarımsak üzerinde laboratuvarve analiz çalışması yapan Rusya, 2017 yılında Türkiye’nin birçok ilinden aldığısarımsak numunelerini laboratuvarda inceleyerek analizler yaptı. Yapılananalizlerde Aksaray’ın merkeze bağlı Acıpınar köyünde Aydın Öngün tarafındanüretilen sarımsak numunesinin değerlerinin, aromasının ve besin değerinin çok yüksekçıkması üzerine 3 yıldır ülkenin sarımsak ihtiyacını Aksaray karşılıyor. Koronavirüs salgınının ardından araştırmalarını ve incelemelerini yenileyen Rusyayine besin ve aroma değeri en yüksek çıkan Acıpınar sarımsağını almakta kararkılarken, bu kez sarımsağı sadece antibiyotik ilaçlarda kullanmak için değil,korona virüse karşı tedavi ve önlem amaçlı kullanmak içinde ithal ediyor. Buyıl yaklaşık 150 ton sarımsağın ihraç edileceği Rusya’nın dışında Dublin, İran,Çek Cumhuriyeti ve Gürcistan’a da ihraç edilecek.

 “Rusya Aksaraysarımsağını antibiyotik ilaçlarında kullanıyor”

  Bir takımaraştırma ve çalışmalara göre sarımsağın korona virüse karşı etkili olduğunu veAlmanya’da doçent ve profesörlerin bununla ilgili makaleler yayınladığınıbelirten sarımsak üreticisi Aydın Öngün’ün oğlu Uğur Öngün, “Ülkemiz sonzamanlarda zor şartlardan geçiyor. Bir takım çalışmalara göre sarımsağın koranavirüse karşı vücuda bağışıklık kazanıldığı söyleniyor. Bunu tabi Almanya’dabirkaç doçent ve profesör doktorun yazdığı makaleler de var. Sarımsağınnormalde endüstriyel olarak birçok kullanıldığı bölümler var, özellikle petrolve gaz. Kokmaması için kullanılıyor Rusya’da. Bununla ilgili de talepler vardıbize. Ama fiyatları düşük olduğu ve bizim ürünlerimizin değerleri yüksek olduğuiçin antibiyotik firmasına öncelik verdik. Antibiyotik firmasında bunuözellikle antibiyotiğe kullanılıyor, ilaçlarda kullanılıyor. Çünkü vücutbağışıklık kazandığı için, yani virüse karşı savaştığı için ve biliyorsunuzsarımsağı Hollanda’da küçük dişlerini soyup günlük ya da her üç güne biryutuluyor. Koku kesinlikle yapmıyor. Ama dediğim gibi içindeki besin değerleriile alakalı” dedi.

“Keskin aroması ve zengin besin içeriğiyle rağbetgörüyor”

  Aksaray’dan gidensarımsakların Rusya’da laboratuvarda incelendiğini dile getiren Uğur Öngün, “Busarımsaklar Rusya’ya gittiği zaman laboratuvara giriyor ve inceleniyor.Özellikle tarım bakanlığı bunu inceliyor. Bize içindeki değerlendirbahsettiler. Bize verdikleri laboratuvar sonuçları vardı. Ben orada gördümantibiyotik firmasında sarımsağın ne kadar önemli olduğunu. Ben inanıyorum kiinsanların ilaç yerine sarımsağı tüketmeleri bence daha mantıklı. Aksarayürünleri ve bu cins sarımsaklar genelde çok rağbet gördüğü için yurt dışında,özellikle keskin aroması ve içindeki besini ile çok rağbet görüyor. Biz de burağbete göre bunu devam ettirmeye çalışıyoruz. Bunun içinde ARGE çalışmalarımızdevam ediyor” şeklinde konuştu.

"Rusya’ya antibiyotik sarımsak ihracatı 3 yıl öncebaşladı”

Rusya’ya sarımsak ihracatının 3 yıl önce başladığını veTürkiye’nin birçok ilinden numuneler alındığını belirten Öngün, “Aslında 3 yılöncesinde bizim ihracatımız başladı ve Türkiye’nin belirli yerlerinden belirlisarımsak numuneleri alındı. Bizim Aksaray sarımsağının numune değerlerivolkanik bölge olduğu için çok yüksek çıktı. Bunun içinde Rusya’da birantibiyotik firmasıyla 2017 yılında anlaşıldı. İlk olarak Türkiye’den 2017yılında Rusya’ya ilk sarımsak ihracatını gerçekleştirdik. Rusya bu sarımsaklarıantibiyotik firmasında kullanıyor. Bu yıl ki normalde Aydın Öngün’ün hedefi 150ton ile 200 ton arasında. Şu anda kontratlar 200 ton üzerinde ama koronavirüsten dolayı maalesef kota var ve bunu aşmaya çalışıyoruz. Onun dışındaDublin, İrlanda’da büyük bir teklifimiz var. Çek Cumhuriyeti ve Gürcistan. Amaöncelik olarak Rusya. Çünkü antibiyotik firması bizim için önemli bir firma”diye konuştu.

Türkiye’nin tek organik sertifikalı sarımsak üretimtarlası

Organik üretimin son derece önemli olduğuna vurgu yapanÖngün, “Üretilen sarımsaklarımız organik, tam organik sertifikalı. Türkiye’desarımsak organik olarak, tam anlamıyla organik olarak Aksaray’da üretiliyor.Sadece Aksaray’da üretimi var. Bu sarımsağı üreten çiftçimizde Aydın Öngün.Kendisi ortalama yılda 150 ve 200 ton arası organik sarımsak üretimi yapıyor.Kendisi bu yaptığı üretimi başta Rusya olmak üzere Dublin, İrlanda, çekCumhuriyeti ve Gürcistan olmak üzere bu yılki siparişleri, bu ülkeleregönderiyor. Ülkemize yaptığımız ihracatlardan bir katkı sağlamışsak ne mutlubize. İhracata daha çok önem verip Türkiye’ye döviz getirisini daha yüksekrakamlara çıkartmayı hedefliyoruz. Ama inşallah bu yıl ki ihracatlarımızdansonra, korona virüsten sonra daha da yüksek bir ihracata ulaşacağımızıdüşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

 “Aksaray’dakihayvancılık toprağın organik oranını yükseltiyor”

Ziraat Mühendisi Emrah Karaaslan ise, Aksaraytopraklarının hayvancılığın gelişmiş ve yoğunlukla yapılmasından dolayıtoprakların doğal gübrelenme oranının yüksek olduğunu belirterek, bu oranlabirlikte oluşan toprak organikliğinin ürünlere de yansıdığını ifade etti.Ziraat Mühendisi Karaaslan, “Özellikle toprağımızın alüvyal yapıda olmasızengin içeriği ekilen bitkilerde etkisini gösteriyor. Aksaray hayvancılıkbölgesi olduğu için topraklarımızın organik maddesi, yani hayvan gübresi oranıçok yüksek. Bu hayvan gübresinin kullanılması nedeniyle de bu direk besinlere,yani ekilmiş olan ürünlere yansıyor kalitesi. Aksaray’da yetişensarımsaklarımızın kalitesi, topraklarımızın yapısı, zenginliği itibari iledünyada bir numara diyebiliriz yani” dedi.

 “Aksaray sarımsaküretiminde Türkiye üçüncüsü”

  Ziraat OdasıBaşkanı Emin Koçak ise, “Şu anda sarımsak üretimi ve kalitesinde Türkiyeüçüncüsüyüz. Türkiye’de tüm marketlerde, sucukçuların birçoğu Aksaraysarımsağını kullanıyor. 15 bin dekar alanda yaklaşık 20 bin tona yakın sarımsaküretiyoruz. Bu da Aksaray ve ülkemiz için çok iyi bir rakam. Şu anda da Türkiyeüçüncüyüz. Ürettiğimiz sarımsak da tamamen katkısız ve organik sarımsak. Organiksertifikası olan bir sarımsak. Türkiye’de organik sertifikalı olan yer tekAksaray” şeklinde konuştu.

  Sarımsaküretiminde Aksaray’ın Türkiye üçüncüsü olduğuna değinen Tarım ve Orman MüdürüBülent Saklav, “Aksaray’ın sarımsak üretimi ile Türkiye’de 3. sırada. 15 binton alanda yaklaşık 20 bin ton sarımsak üretimi yapıyoruz. İnşallah pandemisürecinde de tarımsal üretimimiz devam ediyor. Sarımsak hasatlarımız sorunsuzbir şekilde devam ediyor. rekolte de geçen seneye göre yüzde 30 artış var.İnşallah bu şekilde devam edecek” diye konuştu.

“Çiftçilerimizin emeklerine sağlık”

Sarımsak tarlalarında tarım ve hayvancılık heyeti ilebirlikte incelemelerde bulunan Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer, “Tarımşehri Aksaray’ımız da bugünde sarımsak hasadında çiftçilerimizle beraberiz.Aksaray’ımız sarımsak üretiminde Türkiye’de 3. sırada yer alıyor, rekolteaçısından. Bu yılda öngörümüz inşallah 15 bin dekar alanda 20 bin tona yakınsarımsak rekoltesini hedefliyoruz. İnşallah bereketli olması dileğiyle,çiftçilerimizin emeklerine sağlık. Ülkemizin sarımsak ihtiyacını karşılamanında mutluluğu içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

Rusya’ya gönderilen sarımsak üretim merkezinin sahibiAydın Öngün de, “Sarımsak ekiyoruz, üretiyoruz. Yurt dışına ihracatınıyapıyoruz. Organik sarımsak olarak üretip yurt dışına yapıyoruz” dedi.

İHA 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.