Patent Süreçleri Hızlanacak

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin,bilimsel birikimin toplumsal faydaya dönüşmesi adına Teknoloji Transfer Ofisiile başladıkları çalışmaların TEKNOKENT’e evrilme yolunda ilerlediğini söyledi.

Patent Süreçleri Hızlanacak
03.06.2020 / 08:38 1489

ASÜ’ye, patent süreçlerinin ilerlemesine katkı sağlayacakBilgi ve Doküman Birimi kurulması planlanıyor. Bu kapsamda ASÜ TeknolojiTransfer Ofisi (TTO) ile Türk Patent ve Marka Kurumu işbirliğinde “Patent,Faydalı Model, Tescil ve Tescil Sonrası İşlemler” konulu online eğitim seminerigerçekleştirildi. Sınai Mülkiyet Hakları ile alakalı kavramsal bilgilerinverildiği seminerin açılışında bir selamlama konuşması yapan Rektör Şahin,ASÜ’nün 2006 sonrasında kurulan, temel sorunlarını çözen ve derinleşmeçalışmalarına yoğunlaşan üniversiteler arasında yer aldığını söyledi. KampüsteTürk Patent ve Marka Kurumu’nun Bilgi ve Doküman Biriminin kurulmasını önemlibulduklarını ve bunun için gerekli olan fiziki ve beşeri katkıyı sunmaya hazırolduklarını kaydeden ASÜ Rektörü, “Akademik birikimin toplumsal faydayadönüşmesi adına Teknoloji Transfer Ofisi ile başladığımız çalışmalarınTEKNOKENT’e evrilmesini istiyoruz. Bununla alakalı -başlangıç düzeyinde deolsa- girişimlerimiz devam ediyor. Bakanlıkla görüşmeler yapıldı, yer tahsisigerçekleştirildi ve fizibilite çalışmaları da devam ediyor” dedi. ASÜ’nün sporve sağlık alanında ihtisas üniversitesi olduğunu da anımsatan Prof. Şahin,patent ve faydalı model alanlarındaki gelişmelerin kendileri açısından ayrıcaönemli olduğunun altını çizdi. Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr.Habip Asan da kurumun sadece Ankara’da hizmet verdiğini, ancak üniversitelerbaşta olmak üzere, Ticaret ve Sanayi Odaları ile Kalkınma Ajanslarında Bilgi veDoküman Birimlerinin olduğunu belirtti. Birim sayısının 174’e ulaştığına dadikkat çeken Asan, “ASÜ’de de en kısa sürede Bilgi ve Doküman Birimi kurmakistiyoruz. Türkiye’de sınai mülkiyet gelişimi artıyor. 2019 yılında Türkiye,uluslararası patent başvurularında, 2018’e göre yüzde 46,7’lik artışla dünyadaen fazla artış sağlayan ülke oldu ve dünya genelinde 13’üncü sıraya yerleşti”dedi.

Online seminere akademisyenler ve TTO personeli katılımsağladı. Açılış konuşmalarının ardından uzmanlar sunumlarını gerçekleştirdi; katılımcılarınsorularını cevaplandırdı.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.