Güçlü Tarım, Güçlü Türkiye İlkesiyle Daha Çok Üreteceğiz

AK Parti Aksaray İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, geçmişte olduğu gibigelecekte de tarım ve gıdanın bugünkünden çok daha önemli olacağını ifadeederek, “Güçlü tarım, güçlü Türkiye ilkesiyle daha çok üreteceğiz” dedi.

Güçlü Tarım, Güçlü Türkiye İlkesiyle Daha Çok Üreteceğiz
28.05.2020 / 08:07 364

İnsan sağlığını tehdit eden korona virüs salgınının tüm dünyayı etkisialtına alarak bütün ülkelerin sosyoekonomik yapılarını derinden etkilediğinisöyleyen Aksaray İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, “Global bir sorun olarak koronavirüsile bir kez daha insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan gıdagereksinimini karşılayan tarımın ne kadar stratejik ve hayati bir sektör olduğuanlaşılmıştır. Geçmişte olduğu gibi gelecekte de tarım ve gıdanın bugünkündençok daha önemli olacağını, özellikle yaşadığımız yüzyılda tarım sektörününsavunma kadar önemli bir sektör haline geldiği ortadadır” değerlendirmesindebulundu.

Tarımın, AK Parti hükümetlerinin açıkladığı her kalkınma planınıniçerisinde öncelik oluşturduğunu vurgulayan Başkan Altınsoy, “Türkiye’yi,Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın gelecek tasavvuru ve büyük bir vizyonile ortaya koyduğu 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine taşımak için tarım sektörününbüyümesi, rekabet gücünün arttırılması ve tarım sanayi ile gıda sanayiningeliştirilmesi oldukça önemlidir. AK Parti hükümetlerimiz döneminde tarımsalalan, çevre ve doğal tarım kaynaklarının korunması gibi konular her kalkınmaplanı içinde öncelikli olmuştur” dedi.

Günümüzde tarım sektörünün dünyanın en stratejik sektörlerinden birisihaline geldiğine işaret eden Altınsoy, “Salgın ile mücadelede sağlıkta olduğugibi gıda ve tedarik zincirinde de herhangi bir sıkıntı yaşamadık, bunu daCumhurbaşkanımıza ve hükümetlerimize borçluyuz. Çok daha önceden başlatılankırsal kalkınma hamlesi ve sağlanan tarımsal destekler ile milletimiz bu sürecisıkıntısız atlatmıştır. AK Parti iktidarı ile tarım sektörünün yasal vekurumsal çerçevesi güçlendirildi. Güçlü bir tarım ve orman altyapısıoluşturuldu. Son 18 yılda çiftçilerimize, üreticilerimize 308 milyar liralıktarımsal destek sağlandı. 565 baraj inşa edildi. 6,6 milyon hektar arazisulamaya açıldı. Sadece 2019 yılı için çiftçilerimize, üreticilerimize 17,2milyar TL destek verilmiştir. 2020 yılında bu miktar 22 milyar TL olarakplanlanmıştır. Hükümetlerimiz tarafından uygulanan politikalar ve verilendestekler neticesinde son 17 yılda, bitkisel üretim miktarı yüzde 19,5, tarlabitkileri üretim miktarı yüzde 9,8, meyve üretimi yüzde 55, sebze üretimi yüzde20,4, çay ve baharat bitkileri ise yüzde 96,8 seviyesinde artmıştır.”

‘Dijital Tarım Pazarı’ uygulaması hakkında da açıklamalarda bulunan İl BaşkanıHüseyin Altınsoy, “Yeni dönem ile ilgili Cumhurbaşkanımızın ‘Kendi evinizin önünübile ekin, boş yer kalmasın’ talimatı da tarım ve üretim konusundakihassasiyetini göstermektedir. AK Parti döneminde genç çiftçiye, köyüne dönüpyeniden üretime katılmak isteyene, hayvancılıkta büyümeyi arzu edene bugünekadar önemli hibe destekleri sunuldu. Bundan sonra da bu desteğin katlanarakdevam edeceği bilinmelidir. Özellikle köyüne dönmek isteyenlere, gençlere vekadın üreticilere cazip teşvikler konusunda çalışmalar yapılmaktadır. Tarım veOrman Bakanlığımız tarafından başlatılan ‘Dijital Tarım Pazarı’ uygulaması ileüreticilerin ve alıcıların buluştuğu online bir platform oluşturulmuştur.Üreticiye ve tüketiciye birçok avantaj sağlayan dijital tarım pazarı, Edirne’denVan’a her üreticinin pazar problemini ortadan kaldıracaktır. Çiftçi veüreticinin emeğini koruyarak, gelirini arttıracak sanal tarım pazarı, aynızamanda tüketicinin de hukukunu gözeterek taraflara birçok avantajsağlayacaktır” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.