Aksaray Belediyesi Korona Virüsle Mücadelede Tam Not Aldı

Son yılların en büyük sağlık tehdidi olan Korona Virüssalgınının ortaya çıkması ile birlikte harekete geçen Aksaray Belediyesi, halksağlığını korumak için birçok çalışmaya imza attı.

Aksaray Belediyesi Korona Virüsle Mücadelede Tam Not Aldı
28.05.2020 / 07:35 1336

 Korona virüslemücadele tedbirleri kapsamında topluma açık alanlarda düzenli olarak dezenfekteçalışması gerçekleştirildi.

Vatandaşların bireysel korunmasını sağlamak için şehirmerkezindeki yoğun noktalara ve Pazar yerlerine 75 adet el dezenfektan makinesimontajı belediye ekiplerince yerleştirildi. Korona süreci başladığı tarihtenitibaren 3080 litre el ve cilt dezenfektanı kullanıldı.

Yaşanılan kritik süreçte hijyen ürünlerine ulaşma zorlu ilekarşılaşmamaları için vatandaşlarımızın kullanması için 1800 adet kolonya(200ml), belediye bünyesinde üretilen 431.850 adet maske, 20.000 adet eldivenvatandaşlara ücretsiz olarak dağıtıldı.

Vatandaşlarının her zaman yanında olan Aksaray BelediyesiRamazan ayında ve korona sürecinde işsiz kalan vatandaşlara, 65 yaş üstüvatandaşlarımıza ve ihtiyaç sahiplerine 20.000 adet gıda kolisi dağıtımıyapıldı. İhtiyaç sahibi ailelerden oluşan 63.000 kişiye yemek ikramındabulundu. Her yıl Ramazan ayında binlerce vatandaşı aynı iftar sofrasındabuluşturan Aksaray Belediyesi bu yıl toplu iftar programlarını iptal ederekvatandaşlara 81.000 adet ekmek, 40.000 adet Aksaray tahinlisi ile 35.000 adetRamazan pidesi dağıtımı gerçekleştirdi.

Virüsle mücadelede sürecinde vatandaşların su kullanmasınıengelleyecek durumların oluşmaması için Korona süreci boyunca su kesintisiyapılmadı. Ayrıca meclisimizin almış olduğu karar gereği; 3 ay boyunca susayaçlarının okuması ötelendi. 10 tona kadar da içme suyu avansı yükleme imkânısunuldu.

Virüsün ilk ortaya çıktığı andan itibaren resmi kurumlarınve işletmelerin dezenfekte çalışmalarını ara vermeden gerçekleştirildi. Busüreç boyunca; eczaneler, bankalar, park ve bahçeler, camiler, sağlık ocakları,öğrenci yurtları, kamu kurumlarına ait araçlar ve tüzel kuruluşlar düzenliolarak dezenfekte edildi. Vatandaşların asli ihtiyacı olan ekmeklerin hijyenikortamlarda vatandaşlara sunulması için Halk ekmek büfeleri dezenfekte edilerek,büfelerin hijyen kurallarına uygunluğu denetlendi.

Süreç boyunca vatandaşları bilgilendirmek için sürekliolarak kitle iletişim araçları üzerinden bilgilendirmeler ve uyarılar yapıldı.Bilgilendirme çalışmaları kapsamında Cadde ve sokaklarda sosyal mesafeyleilgili afiş ve broşür dağıtımı gerçekleştirildi.

Vatandaşların ekonomik olarak da yalnız bırakmayan AksarayBelediyesi Belediye Meclisinde almış olduğu karar gereği belediyenin kiracısıolan esnaflardan süreç normale dönene kadar kira almadı. Ayrıca vatandaşlarınsokağa çıkamadığı dönemde ekonomik sıkıntı içerisine giren halk otobüsüsahiplerine nakdi yardımda bulunuldu. 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.