İşsizlik Ödeneğinde Yeni Dönem

Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mahmut Akkuşİşsizlik ödeneğinde yeni döneme ilişkin açıklamada bulundu.

İşsizlik Ödeneğinde Yeni Dönem
20.04.2020 / 08:21 1395

İŞKUR Müdürü Akkuş yaptığı açıklamada; “CumhurbaşkanımızSayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve Bilim Kurulunun almış olduğu önlemlerçerçevesinde vatandaşlarımız, sağlıklarını tehlikeye atmadan evlerindençıkmadan işsizlik ödeneği başvurularını, www.iskur.gov.tradresinden veya e-devlet üzerinden yapabileceklerdir.

Ayrıca işsizlik sigortası kapsamında ödemeler konusundayeni bir uygulamaya geçilmiştir. Bu yeni uygulamaya göre PTT tarafından mesajgönderilerek, vatandaşlarımızdan işsizlik sigortası kapsamındaki ödemeleri içinIBAN, EFT, PTT kargo veya PTT aracılığıyla adrese teslim etmek yöntemlerindenhangisi ile yapılacağına ilişkin tercihleri alınmaktadır. Vatandaşlarımızıntercihleri doğrultusunda ödemeler gerçekleşmektedir

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ BAŞVURULARINIZI EVİNİZDEN ÇIKMADANYAPABİLİRSİNİZ

İletişim bilgisi İŞKUR'da bulunmayan veya hatalı olanvatandaşlarımız ALO 170 veya İŞKUR internet şubesi www.iskur.gov.tr aracılığı ile bu bilgilerigüncellemeleri halinde PTT tarafından gerekli işlemler tesis edilecektir.

Ayrıca ilerleyen dönemlerde yapılacak olan ödemelereilişkin önlemler İŞKUR tarafından alınmaya devam etmektedir. İŞKUR internetşubesi www.iskur.gov.tr İşsizlik Maaşı,Kısa Çalışma Ödeneği ile İş Kaybı Tazminatı ve Ücret Garanti Fonu hak sahipliğiolan kişiler için “IBAN bilgilerinizi güncellemek için tıklayınız.” başlığıaltında bir bölüm eklenmiştir. Bu kapsamda sisteme giriş yaparak kendilerineait IBAN bilgilerini güncelleyen kişilerin bir sonraki ödemeleri vermişoldukları IBAN’a gönderebilecektir.

Bununla birlikte Özel Sektör ve Kamu İş İlanları İŞKURkaydı bilgilerinin güncellenmesi ile Aktif İşgücü Programları kapsamında İşbaşıEğitim Programları, Meslek Edindirme Kursları, Toplum Yararına Programlar baştaolmak üzere her türlü işlemler online olarak www.iskur.gov.tradresinde gerçekleştirilebilecektir.

İşsizlik Ödeneği Alma Şartları;

Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,

Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmetakdine tabi olmak,

Hizmet akdinin feshinden önceki son 3 yıl içinde en az600 gün İle işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde iŞKUR'aelektronik ortamda başvurmak,

Aksaray Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Mahmut AKKUŞ“işsizlik ödeneğinde; sigortalının son 4aylık primi esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brütkazancının %40 olarak hesaplanıyor. İşsizlik ödeneği miktarı aylık asgari brüttutarının %80’ini geçememektedir. Vatandaşlarımız İŞKUR'a gelmeden onlineolarak işlemlerini gerçekleştirebilirler.” dedi.

İşsizlik Maaşının Süresi Ne Kadardır?

İşsizlik ödeneğinin süresi sigortalı olarak çalışanvatandaşların verdiği hizmet süresi ile değerlendirilir. Hizmet akdininfeshedilmesinden önceki son 3 yıllık hizmet süresi işsizlik ödeneğinin süresinidoğrudan belirler.

600 günlük sigortalı olarak çalışma hali ve işsizliksigortası prim ödemesi şartlarını yerine getirenler 180 gün 900 günlüksigortalı olarak çalışma hali ve işsizlik sigortası prim ödemesi şartlarınıyerine getirenler 240 gün 1080 günlük sigortalı olarak çalışma hali ve işsizliksigortası prim ödemesi şartlarını yerine getirenler 300 gün süre ile işsizlikmaaşı alabilirler.

İşsizlik Maaşı Ne Kadardır?

İşsizlik maaşı sigortalının son 4 aylık kazancı üzerindenhesaplanır. İşsizlik maaşının asgari ücretin brüt miktarının yüzde 80'inigeçmemesi şarttır.

İşsizlik maaşı için damga vergisi dışında herhangi birkesinti yapılmaz

Son 4 aylık dönemde asgari ücretle çalışan bir kişiye 1.168,27TL ödenir.

Son 4 aylık dönemde 3.500 TL ücretle çalışan bir kişiye 1.389,37TL ödenir.

Son 4 aylık dönemde 6.000 TL ücretle çalışan bir kişiye 2.336,53TL ödenir” dedi.

Haber Yaşar Karatay


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.