Bahar dönemi kayıtları dondurulabilecek

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) alınan yeni kararla,Kovid-19 nedeniyle önlisans, lisans ve lisansüstü düzeyde öğrenim görenöğrencilerin talep etmeleri halinde 2019-2020 akademik yılı bahar dönemindekayıtlarını dondurabilmesine; tez savunma ve yeterlik sınavlarının isedenetlenebilir olma ve kayıt altına alınmak şartıyla video konferans gibidijital imkanlar ile yapılabilmesine imkan sağlandı.

Bahar dönemi kayıtları dondurulabilecek
01.04.2020 / 12:14 679

YÖK tarafından, rektörlüklere gönderilen yazıda, yenitip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle üniversitelerde 2019-2020 eğitim veöğretim yılı bahar döneminde yüz yüze eğitim yapılmaması yönünde alınan kararhatırlatıldı.

Bu kapsamda üniversitelerde eğitim, sadece uzaktanöğretim, açık öğretim ve dijital öğretim yöntemi ile yapılacak ve derslerinteorik kısımlarının gerekli teknik alt yapı ve yeterliğe sahip olmaları halindeuzaktan ve dijital öğretim yöntemle yapılması konusunda üniversiteler yetkiliolacak.

Yazıya göre, koronavirüs nedeniyle ikametgahlarınadönen bazı öğrenciler, bulundukları yerlerde internet erişimi, bilgisayartemini gibi olanakları sağlamakta zorlandıklarını belirterek YÖK'ten, uzaktandevam edemedikleri dersler nedeniyle mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

Yükseköğretim Kurulunun dünkü toplantısında,Kovid-19'un bahar dönemi eğitimi başladıktan sonra ortaya çıkması ve bazıöğrencilerin uzaktan öğretime devam etme imkanlarının olmadığı da göz önündebulundurularak bazı yeni kararlar alındı.

Buna göre, önlisans, lisans ve lisansüstü düzeydeöğrenim gören öğrenciler, talep etmeleri halinde 2019-2020 eğitim öğretim yılıbahar döneminde kayıtlarını dondurabilecek. Kayıt dondurulan süre, azamisüreden sayılmayacak.

Lisansüstü eğitimde tez aşamasında olan öğrencilerintez döneminde öğretimlerine uzaktan devam edebilmelerine ya da kayıt dondurmaişleminden yararlanıp yararlanamayacaklarına, tez danışmanının görüşü alınaraküniversite yönetim kurulunca karar verilecek.

Bu süreçte, tez döneminde olup azami süresi bitenöğrenciler için eğitime ara verilen süre kadar ilave süre verilecek.

SINAV TARİHLERİNİN BELİRLENMESİNDE KORONAVİRÜSÜN ETKİSÜRECİ DİKKATE ALINACAK

Tez teslim, savunma ve yeterlik sınav tarihlerininbelirlenmesinde Kovid-19'un etki süreci ve öğrencinin şartları dikkatealınacak.

Tez savunma ve yeterlik sınavları,"denetlenebilir ortam ve şartlarda gerçekleştirilmesi ve kayıt altınaalınması şartıyla" dijital imkanlar ile yapılabileceği gibi öğrenciler, bukonuda erteleme ve kayıt dondurma imkanından da yararlanılabilecek.

YÖK yetkilileri, tez öğrencilerinin savunma veyeterlik sınavlarının dijital imkanlar ile yapılmasında video konferans vediğer canlı bağlantı teknolojilerinin kullanılabileceğini belirtti. Bununlabirlikte öğrencilerin bu konuda erteleme ve kayıt dondurma imkanından dayararlanılabileceğine karar verildi.

YÖK'ün kararları, 2019-2020 akademik yılı bahar dönemiile sınırlı olacak.

 

(AA)

 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.