Alkışlıyoruz

Ülkemizi saran virüs nedeniyle 100 Milyar TL’lik yeni birpaket açıklandı.

Alkışlıyoruz
31.03.2020 / 05:18 1920

Ekonomik pakette işverenden işçiye, işçilerden emeklilerekadar pek çok konuda destek verileceği müjdesi geldi. Bunlardan bir tanesini dekorona virüs nedeniyle iş yerlerini kapatmak zorunda kalan esnafa yönelik oldu.Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı İŞKUR Genel Müdürlüğünündaha önce başlattığı kısa çalışma ödeneğinin devreye girdiği açıklandı. BakanSelçuk” Kısa çalışma ödeneğinden; kısa çalışmanın başladığı tarihten önceki son120 gün hizmet akdine tabi olup, son 3 yıl içinde en az 600 gün prim ödemişolanlar yararlanıyordu. Yeni Korona virüs tedbirleri kapsamında yapılandüzenlemeyle uygulama şartlarını kolaylaştırdık. Bu kapsamda kısa çalışma uygulamamızdanyararlanmak isteyenler için 600 gün şartını 450 güne, 120 gün şartını da 60güne düşürdük. İş yerlerimiz için mevcut istihdamı koruma şartı da getirdik”dedi.  

Bakan Selçuk’un kamuoyuyla paylaştığı bu detaylar sonrasıda kısa çalışma uygulaması ile işverenlerin yüzü gülmeye başladı.

Devreye giren uygulamayla beraber Aksaray İŞKUR İlMüdürlüğü personeli de Korona virüsle mücadele tedbirleri kapsamındaCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın almış olduğu ekonomik tedbirlerkapsamında mesai mefhumu demeden hafta sonu dâhil olmak üzere çalışmalarına sonhızla devam ediyor.

Aksaray'da hemen hemen her sektörde gerçekleşen kısaçalışma ödeneği için Aksaray İŞKUR İl Müdürlüğü bütün personeli ile yoğun birşekilde çalışırken esnek ve uzaktan çalışmaya bağlı olarak teknolojinin imkânlarıda kullanılarak dönüşümlü idare izin kullananlarda kısa çalışma ödeneği veişsizlik ödeneği çalışmalarına destek veriliyor.

Bir iş yerinde faaliyetin tamamen durması halinde en az1752 TL en fazla 4.380 TL ödenen kısa çalışma uygulaması ve işçilerin genelsağlık sigortası primleri ödemesi İŞKUR tarafından sağlanmaktadır.

Kısa çalışma talep formu ile kısa çalışma uygulanacakişçi listesini bağlı olduğu İŞKUR biriminin elektronik posta adresinegöndererek başvuru gerçekleştirebilir. Günlük kısa çalışma ödeneği sigortanınson 12 aylık primi esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalamabrüt kazancın %60’ı ile %150'si arasındadır

Bilhassa kısa çalışma uygulaması ile işverenlerin işçimaliyetleri azaltılarak bu zor dönemde istihdamda kalmaları sağlanıyor.

“İşçilerin ve İşverenlerin Yanındayız” sloganıyla mesaimefhumu gözetmeksizin sahada çalışan İŞKUR çalışanlarımızı ve yine sahada olansağlık personelimizi alkışlıyoruz.

Haber Ali ŞENGÜL

 

 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.