'Biz Bize Yeteriz Türkiyem'

Milli dayanışma kampanyası başlatıldı! Erdoğan 7 aylık maaşını bağışladı.

'Biz Bize Yeteriz Türkiyem'
31.03.2020 / 03:01 2073

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Biz Bize Yeteriz Türkiyem' diyerek başlatılan MilliDayanışma Kampanyası için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yardımhesabı açıldığını bildirdi.

TürkiyeCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nınardından "Millete Sesleniş" konuşması yaptı.

Kabinenin 25.toplantısını az önce tamamladıklarını belirten Erdoğan, Kovid-19 hastalığına karşıaldıkları tedbirler sebebiyle, bu toplantıyı telekonferans yöntemiylegerçekleştirdiklerini söyledi.

Toplantıda,bakanlarla sağlık önlemleri, gıda güvenliği, kamu güvenliği gibi hususlarınıetraflıca ele aldıklarını ifade eden Erdoğan, salgının ilk günlerindenitibaren, Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturdukları Bilim Kurulununtavsiyeleri doğrultusunda, sağlık tedbirlerini eksiksiz hayata geçirdiklerinibelirtti.

HEMENHER İHTİYACIMIZI KENDİMİZ KARŞILAYABİLİYORUZ"

CumhurbaşkanıErdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Sağlıkaltyapımız, gerek personel, gerek ilaç ve malzeme, gerekse yoğun bakım yatağıaçısından, hamdolsun, diğer ülkelere göre oldukça iyi durumdadır. Maskeden tanıkitine ve bağışıklık sistemini güçlendirici kimi ilaçlara kadar hemen herihtiyacımızı kendimiz karşılayabiliyoruz.

Şu ana kadarhastanelerimiz ile diğer sağlık birimlerimize, 24 milyon cerrahi maske, 3milyonun üzerinde N-95 maske, bir milyonun üzerinde koruyucu tulum, 181 bininüzerinde koruyucu gözlük dağıttık. Bu malzemelerin üretimlerini daha da artırmaimkanına sahibiz."

Mevcuthastaneleri güçlendirme yanında, yeni hastaneleri de süratle hizmeteaçtıklarını aktaran Erdoğan, "Gerçekten çok modern bir sağlık tesisi olan,Şehir Hastanelerimiz özellikle bu evsaftaki standartlarda 600 yataklı OkmeydanıHastanemiz bugün itibariyle hizmet vermeye başladı. Burayı daha önce eğitimaraştırma hastanesi olarak planlamıştık fakat öyle bir evsafa sahip oldu ki bizburayı süratle şehir hastanesine dönüştürelim. Bugün şehir hastanesi olarakaçılışı yapıldı." dedi.

Yine ŞehirHastanesi statüsündeki 1.150 yatak kapasiteli Kartal Hastanesi'ni de bir süreönce hizmete sunduklarını hatırlatan Erdoğan, İkitelli Şehir Hastanesi'ni ise,520'si yoğun bakım olmak üzere 2 bin 682 yatak kapasitesiyle mayıs ayındahizmete açmayı planladıklarını aktardı.

Türkiye'nin enmodern hastanelerinden biri olacak 1.000 yataklı Göztepe Şehir Hastanesi'nininşasında da sona yaklaştıklarını, onu da eylül ayında hizmete alacaklarınıbelirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"BöyleceTürkiye, sağlık altyapısında zaten güçlü olan yerini, daha da sağlamlaştırmışolmaktadır. Kovid-19 hastalığı sürecinde tedbirlerimizi, hamdolsun, pek çokülkeden daha erken aldık ve hayata geçirdik. Aşama aşama ilave tedbirleri deyürürlüğe sokuyoruz. Gıda konusunda da herhangi bir sıkıntımız yok. Ülkemiz,tüm temel gıda maddelerini kendisi ürettiği için, hem stoklarımız, hem detedarik zincirlerimizin işleyişi, ihtiyacımızı karşılayacak düzeydedir.

Kamu güvenliğikonusunda ise milletimizin dirayetli tutumu ve emniyet birimlerimizingayretleri neticesinde, kayda değer bir sıkıntı yaşamıyoruz. Bu vesileyle, tümsağlık görevlilerimize, güvenlik güçlerimize, gıda ve ihtiyaç malzemelerininhalkımıza ulaştırılmasını sağlayan esnafımıza, üretimi devam ettirensanayicimize ve işçilerimize şükranlarımı sunuyorum."

"SALGINSÜRECİNDE EN ÖNEMLİ HUSUSLARDAN BİRİ SAĞLIK SİSTEMİNİ AYAKTA TUTMAK"

Erdoğan, salgınsürecinde en önemli hususlardan birinin sağlık sistemimizi ayakta tutmakolduğunun altını çizerek, "Sağlık kuruluşlarının personel ve araç-gereçimkanlarını ne kadar yüksek oranda mücadeleye tahsis edersek, o derece etkilibaş edebiliriz." ifadelerini kullandı.

CumhurbaşkanıErdoğan, vatandaşlara, acil olmayan durumlar dışında hastaneye gitmemeleri çağrısındabulundu.

"HİÇBİRTEHDİT BİZİ HEDEFLERİMİZDEN VAZGEÇİREMEZ, ÇÜNKÜ BİZ TÜRKİYE'YİZ"

Şehirler arasıseyahate getirilen kısıtlamaları hatırlatan Erdoğan, "Gerekirse, şehir içiulaşımda da benzer yöntemleri (sınırlandırma) devreye sokabiliriz. Virüsünyayılmasını önlemek için her yola başvurmakta kararlıyız." diye konuştu.

"Üretiminisürdüren şirketlerin çalışanlarının sağlığını koruması için gereken tedbirlerien sıkı şekilde almalarını sağlayacağız. Benzer örneklerin yaygınlaşmasınınönüne geçmenin tek yolu, her birimizin kendi karantinasını kendi uygulamasıdır.Türkiye, her hal ve şart altında üretime devam etmek, çarklarının dönmesinisağlamak zorunda olan bir ülkedir. Vatandaşlarımız gönüllü karantina ilekendilerini ne kadar evde tutarlarsa, hayatımızın normale dönme süreci o kadarkısalacaktır. Hiçbir virüs bizim birliğimizden, beraberliğimizden,kardeşliğimizden daha güçlü değildir. Hiçbir hastalık önümüzdeki aydınlıkyarınların önüne geçemez. Hiçbir tehdit bizi hedeflerimize vazgeçiremez. Çünkübiz Türkiye'yiz."

CumhurbaşkanıErdoğan, "Reeskont kredilerinin geri ödemelerini 90 gün daha uzatarak 50milyar liralık bir kaynağı ihracatçılarımızın kullanımına sunduk."ifadelerini kullandı.

Erdoğan, şöyledevam etti:

"Esnafımızınhem nisan, mayıs, haziran ayı ödemelerini faizsiz öteledik, hem de yüzde 4,5maliyetli 36 aya kadar vadeli bir kredi paketini hayata geçirdik. Kredi GarantiFonunun limitini 50 bin liraya ve kapasitesini de 850 bin kredi talebinikarşılayacak şekilde 450 milyar liraya yükselttik. Sosyal yardımprogramlarımızda kayıtlı 2 milyon haneye biner lira nakit yardımı yapıyoruz.Yükseköğrenim yurtlarında kalan öğrencilerden, mart ayında yurtta kalmadıklarıgünlerin ücretlerini iade ediyor, nisan, mayıs ve haziran ayları için de ücret almıyoruz.Sağlıkçılarımıza, 6 milyar liralık ilave bir destekle performans ödemelerini enüst tavandan yapıyoruz."

"MİLLİDAYANIŞMA KAMPANYASI BAŞLATIYORUZ"

CumhurbaşkanıErdoğan, "Devletin öncülük etmesi gerektiğini gördüğümüz için MilliDayanışma Kampanyası başlatıyoruz." dedi.

"Devletinöncülük etmesi gerektiğini gördüğümüz için Milli Dayanışma Kampanyasıbaşlatıyoruz." diyenErdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Amacımızalınan tedbirlerden dolayı mağdur olan dar gelirli vatandaşlarımıza ilavedestek sağlamaktır. Muhtarlıklarımızı da devreye alarak, kampanyada toplananparaların en doğru şekilde yerine ulaşmasını temin edeceğiz. Meclis'teki tümmilletvekillerimizi, AK Parti başta olmak üzere tüm partilerimizinteşkilatlarını, tüm belediye başkanlarımızı, bürokratlarımızı kampanyayakatılmaya davet ediyoruz."

"KAMPANYAYI7 AYLIK MAAŞIMI BAĞIŞLAYARAK AÇIYORUM"

Erdoğan,"Biz Bize Yeteriz Türkiyem" diyerek başlatılan kampanya için Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yardım hesabı açıldığını bildirdi.

Bu süreç içindeen büyük katkıyı da iş adamlarından, hayırseverlerden beklediklerini belirtenErdoğan, şunları söyledi:

"Kampanyayı,şahsım olarak, 7 aylık maaşımı bağışlayarak açıyorum. Zekatlarını Ramazanayında dağıtmayı düşünen vatandaşlarımız da bu kampanyaya katılarak, hayıryarışında yerlerini alabilirler." Dedi. İlimizde de Biz bize yeterizkampanyasına katılımlar başladı.

HaberYaşar Karatay 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.