Ekonomik Önlem Paketi Bekliyoruz

CHP Aksaray İl Başkanı Ali Abbas Ertürk Korona virüsütehdidine alınan tedbirler konusunda  “HükümetimizdenRıfat Hisarcıklıoğlu’nun Değil; Emekçilerin Dar Gelirlilerin Yüzünü GüldürecekEk Ekonomik Önlem Paketi Bekliyoruz” dedi.

Ekonomik Önlem Paketi Bekliyoruz
24.03.2020 / 10:41 776

CHP Aksaray İl Başkanı Ali Abbas Ertürk yaptığıaçıklamada;

“Ülkemizi etkisi altına alan korona virüs vakasındavatandaşlarımızın sağlık durumu, salgının yayılma tehlikesi kadar bizleritedirgin eden bir husus da vatandaşlarımızın, çalışanlarımızın, esnaflarımızınbu süreci ekonomik olarak nasıl atlatacağıdır?

Tüm ülkede yaygınlaşan Evdekal kampanyasını doğrubuluyoruz, Cumhuriyet Halk Partisi olarak da gerekli çalışmaları yapıyoruz amabu Evde kal’manın maliyetini düşünmeliyiz, insanlar evde kalsa daharcamalarının, elektrik faturalarının, Doğalgaz faturalarının yerindekalmadığını unutmamalıyız

Hükümetin açıkladığı 100 Milyar TL’lik ekonomik paketiincelediğimizde maalesef bu endişelerimiz giderilememiştir, sayınCumhurbaşkanı’nın paketi açıklarken salonda bulunan TOBB Başkanı RıfatHisarcıklıoğlu’na dönerek “Rıfat Bey bakıyorum da yüzünüz gülüyor” demesi depaketin kimler için çıkarıldığını anlatıyor bizlere. Paketin ya da bugüne kadaralınan önlemlerin içerisinde doğru bulup desteklediğimiz bir çok önlem vardestekleyip teşekkür ediyoruz ama yapılmayanların, eksik yapılanların datakipçisi olacağımızın vatandaşlarımız tarafından bilinmesini isterim.

Bu konuda hükümetten yeni bir Ek Ekonomik paketaçıklamasını talep ediyoruz, Bu paket Rıfat Hisarcıklıoğlu gibi üst düzeysermaye sahiplerinin değil, Emekçilerin, dar gelirlilerin yüzünü güldürmeli..

Bu pakette;

HÜKÜMET BU PAKETTE DAR GELİRLİYE KİRA DESTEĞİ SAĞLAMALI

Yasak nedeniyle işyerini kapatmak zorunda kalan veyasalgın sebebiyle işleri azalan esnaflarımıza süreç normale dönene kadar kiradesteği sağlanmalı, gene işini kaybeden ve yardıma ihtiyaç duyanvatandaşlarımızın kiraları Devlet tarafından karşılanmalıdır ve kirasınıödeyemeyen esnafların ve vatandaşların tahliye süreci durdurulmalıdır         

VATANDAŞIN BELİNİ BÜKEN FATURALAR ERTELENMELİ ve BUSÜREÇTE FATURA BEDELİ ALINMAMALI

Yetkililer sürekli faturalarınızı internet üzerindenödeyebilirsiniz diyerek güya kolaylık sağlıyorlar fakat internetten ödemeyapmak için hesapta para bulunması gerektiği gerçeğini göz ardı ediyorlar.

Dar gelirli vatandaşlarımıza bu sürecin etkisi azalanakadar Elektrik, Doğalgaz ve telefon faturası düzenlenmemelidir, ve hiçbirabonenin borcundan dolayı elektriği, doğalgazı, telefonu kesilmemelidir

ESNAF KEFALET KOOPERATİFLERİ ve KAMU BANKALARIARACILIĞIYLA ESNAFLARIMIZA FAİZSİZ ve 1 YIL SONRA ÖDENMEYE BAŞLAYACAK KREDİLERVERİLMELİ

Yapılan açıklamalardan anlıyoruz ki, Virüs salgınınınetkileri uzun sürecektir buradan hareketle, Esnaf Kefalet Kooperatifleri veKamu bankaları yoluyla faizsiz ve 1 yıl sonra ödemesi başlayacak kredilersağlanmalı ve bu konuda fon oluşturulmalıdır.

ÇİFTÇİLERİN BORÇLARI ERTELENMELİ 

2 yıldır yaşanan ağır ekonomik krizin en fazla mağdurettiği kesimin çiftçilerimiz olduğu aşikardır. Virüs salgınının da yaratacağıolumsuz etkiyle binlerce çiftçimiz ekip biçemeyecek hale düşecektir.Çiftçilerimizin mağduriyetinin giderilmesi için gerekli adımlar atılmalı veçiftçilerimize de Tarımsal Kredi Kooperatifleri ve kamu bankaları aracılığıylafaizsiz ve 1 yıl sonra ödemesi başlayacak krediler sağlanmalı, çitçilerinmevcut borçları uzun vadeye yayılarak ertelenmeli, Elektrik borçlarınınfaizleri silinerek ana borç taksitlendirilmelidir ve borçtan kaynaklı elektrikkesintileri durdurulmalıdır

BU SÜRECİN İŞSİZLİĞİ ARTTIRMA RİSKİNE KARŞILIK BİR FONOLUŞTURULMALI

İçinde bulunduğumuz sürecin boyutlarını kestirmek mümkündeğildir, özellikle ekonomik etkileri bizleri tedirgin etmektedir, ilerideyaşanabilecek işsizlik tehlikesine karşılık bugünden bir fon oluşturulmalı vebu süreçte yaşanacak mağduriyetleri önlemek amacıyla “Aile Sigortası”uygulaması yasallaşmalıdır.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERE EĞİTİM HİZMETİ BAŞLAYANA KADARÜCRETLERİ ÖDENMELİDİR

Ücretli öğretmenlerimiz bildiğiniz gibi aldıkları düşükücrete rağmen emanet ettiğimiz çocuklarımızı yetiştiren, hayata hazırlayanEğitim emekçileridir. Bu süreçte en azından yetersiz olan ücretleri ödenmeyedevam etmelidir ve mağduriyetleri giderilmelidir, gene özel kurslardakursiyerlik yapan öğretmenlerimize de maddi destek sağlanmalıdır.

BİNLERCE KİŞİ İSTİHDAM EDEN İŞVERENLERİMİZİN veŞİRKETLERİMİZİN OMUZLARINDAKİ YÜK AZALTILMALI

İşverenlerimize destek sağlanarak ekonomik yük altındaezilmelerinin önüne geçilmelidir, Sektörel bazda sağlanan Vergi ve SGK Primiertelenmesi uygulaması genişletilerek yeniden düzenlenmelidir, ticarikredilerde faiz indirimi sağlanmalıdır, vergi ve prim indirimi uygulanmalıdır.Unutmayalım işleyişini sürdüremeyen işletmelerin ilk başvuracağı yöntem işçiçıkartmak olacaktır, alınacak önlemlerle bunun önüne geçilmelidir.

VE MİLLİ KAHRAMANLARIMIZIN SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZINDURUMLARI İYİLEŞTİRİLMELİ

Bizlerin sağlığını korumak için kendi sağlıklarınıtehlikeye atan sağlık çalışanlarımıza Genel Başkanımızın da açıkladığı gibiçift maaş ödenmelidir. Sağlık çalışanlarımıza ücretsiz servis sağlanmalı vetoplu taşıma araçlarında ücret alınmamalıdır. Sağlık çalışanlarımızınkonaklaması içi Öğretmenevi, yurt v.s yerler tahsis edilmeli ve aileleririskten korunmalıdır, Gene sağlık çalışanlarımızın maruz kaldığı magandaşiddetine karşı da ağır yaptırımlar getirecek düzenlemeler  hızlı bir şekilde yasalaşmalıdır” dedi.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.