65 Yaş Üstüne Kısıtlama

Aksaray Valiliği Coronavirüs(Covid-19) salgınına karşı tedbir amaçlı 65 yaş üstü ve kronik hastalar içimsokağa çıkma kısıtlaması getirdi.

65 Yaş Üstüne Kısıtlama
23.03.2020 / 18:17 671

AksarayValiliği 21 Mart Cumartesi günü saat 24:00’dan itibaren 65 yaş üstü ve kronikhastalar için sokağa çıkma kısıtlaması getirdi. Valiliğin yayımladığı kararhükmü şu şekildedir;

KARAR TARİHİ : 21/03/2020

KARAR SAYISI : 2020/01

İlgi:5442 sayılı İl İdaresi Kanunu

“Birçokülkede olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeliolan yeni tip Coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle tüm dünyada can kaybı vevaka sayısı artmaya devam etmektedir. Covid-19 salgınında en temel risk unsurutoplumsal alanlarda virüsün bulaşıcılığının yüksek/hızlı olması ve 65 yaş veüzeri, bağışıklık sistemi düşük, ve kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH,kalp/damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı olanlar ilebağışıklık sistemini bozan ilaçları kullanan insanların üzerinde ciddi sağlıksorunları oluşturarak insan hayatını tehdit etmesidir.   Devletimiz tüm kurumları ile bu salgınınyayılması ve vatandaşlarımızın hayatlarını tehdit etmesini engellemek içinzorunlu ihtiyaçların temin noktasındaki umuma açık yerlerin faaliyetlerinindurdurulması başta olmak üzere birçok tedbir almakta ve bu kapsamda uyulmasıgereken kuralları belirleyerek vatandaşlarımızla paylaşmaktadır. Yaşanansalgının biran önce engellenmesi için alınan önlemlere tüm vatandaşlarımızınistisnasız uyması büyük önem arz etmektedir.  Ancak 65 ve üzeri yaşlardaki vatandaşlarımız ile yukarıda anılan kronikrahatsızlıkları olan vatandaşlarımız büyük risk altında olmasına rağmentoplumsal hareketliliğin içine girmekte; halka açık alanlarda, parklarda biraraya gelmekte, zorunlu olmamalarına rağmen toplu taşıma araçlarında seyahatederek hem kendileri hem de toplum sağlığı açısından risk oluşturmaya devametmektedirler.   Bu durumun devam etmesi65 yaş ve üstü vatandaşlarımız ile kronik rahatsızlıkları olan vatandaşlarımızkendi hayatlarını ve toplum sağlığı açısından ciddi risk oluşturarak salgınınyayılmasını; vaka sayısı ve tedavi gereksinimi arttırarak, vatandaşlarımızhayatlarını kaybetmesi riski ile toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekildebozulmasına sebep olacaktır.

5442sayılı İl İdaresi Kanununun 11 (C) maddesinde “İl sınırları içinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının,tasarrufa müteaallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması ve önleyici kollukyetkisi valinin ödev ve görevlerindendir. Bunları sağlamak için vali gerekenkarar ve tedbirleri alır. Vali, kamu düzeni veya güvenliğinin olağan hayatıdurduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulduğu ya da bozulacağınailişkin ciddi belirtilerin bulunduğu hâllerde on beş günü geçmemek üzere ildekibelirli yerlere girişi ve çıkışı kamu düzeni ya da kamu güvenliğinibozabileceği şüphesi bulunan kişiler için sınırlayabilir; belli yerlerde veyasaatlerde kişilerin dolaşmalarını, toplanmalarını, araçların seyirlerinidüzenleyebilir veya kısıtlayabilir ve ruhsatlı da olsa her çeşit silah vemerminin taşınması ve naklini yasaklayabilir” hükümleri yer almaktadır.

Yukarıdaaçıklanan nedenlerle birlikte  SağlıkBakanlığı ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda, Umuma HıfzısıhhaKanunun 27 nci ve 72 nci maddesi  ve İlİdaresi Kanununun 11/C maddesi kapsamında 21.03.2020tarihi saat 24.00’den sonra 65yaş ve üstü vatandaşlarımız ile anılan kronik rahatsızlıklara sahipvatandaşlarımızın ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklardadolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılmışolup, sokağa çıkmaları yasaklanmıştır”.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.