Vilayetimiz 99 Yaşında

İSTİKBALİMİZ TREN HATININ İHALESİ, E.90 KARAYOLUNUNCAZİBESİNİN ARTTIRILMASINDA!!!

 

İşgal altındaki ülkemizi düşmanlardan kurtarılması için23 Nisan 1920’de kurulan Büyük Millet Meclisi(BMM)’sinin kuruluşundan 5 ay 20gün sonra 13 Ekim 1920’de  Şehirlerinatası, yer yüzünde maddi ve manevi ilimlerin gelişmesini sağlayan  başta demirin yer yüzünde ilk kullanıldığı, ilk buğday tarımının ve ilk beyin ameliyatının yapılması olmak üzere yer yüzünde maddive manevi ilimlerin gelişmesini sağlayan sayısız  ilkler ve teklerin merkezi Aksaray’ımızın 75yıl süren ilk ilçelik esaretinden kurtarılmasını sağlayan 13 Ekim 1920 günüBMM’ sinde kabul edilen 40 Nolu kanunun kabulünden 5 ay 1 hafta sonra 21 Mart1921 günü resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmesiyle 99 yıl önce resmen il olduk.

Vilayetimiz 99 Yaşında
20.03.2020 / 17:31 588

BMM’ sine o zaman zorla bağlandığımız Niğde vilayetiadına katılan Çorakçı Zade Kara Vehbi Bey(Vehbi Çorakçı) tarafından dahaKurtuluş  Savaşı hazırlıkları bile tambaşlamadan ikna edilen  Meclis BaşkanıMustafa Kemal Paşa tarafından verilen teklifin BMM’ sinde kabul edilmesinden 5ay 1 hafta sonra Resmi gazetede yayınlanmasıyla 99 yıl önce  Aksaray 1845-1920 arasında 75 yıl süren 1. İlçelik esaretinden fiilen  kurtularak il oldu.

İLÇE OLARAK KONYA YERİNE NİĞDE’YE BAĞLANMAMIZLA İKİNCİDEFA CEZALANDIRILDIK!!!!

Aksaray hiç hak etmediği bir uygulamayla ilçe yapılırkentarih boyunca birçok defa il ve ilçe olarak bağlı kaldığı sürekli olarakticaret bağı olmasının yanında aynı ortak kültüründe sahibi olduğu  kendisine bir çok şey katacak ve gelişmesiniengellemeyecek olan Konya yerine tarih boyunca hiçbir ticari, kültürelbağımızın olmadığı ve bize vereceği hiçbir şeyi olmayan  Niğde iline bağlanmakla duble olarak  cezalandırıldı!!!

Daima her yönüyle Aksaray’dan geri olan Niğde’ninAksaray’ı kaybetmemek için gelişmesini engellemesi, sahip olduğu hiçbir şeyinbilinmemesini sağlaması nedeniyle toplam olarak 131 yıl adeta yeryüzündenkaldırıldı.

* TARİHİN TEKERÜRÜRÜNÜ ÖNLEMENİN İLK ÇARESİİSTİKBALİMİZİN1.OLMAZSA OLMAZI OLAN AK PARTİNİNDE 16 YILLIK BORCU OLANAKSARAY-ULUKIŞLA TREN HATTIMIZIN İHZMETE AÇILMASI.

2.Sİ ANKARA-NİĞDE OTO BANI HİZMETE AÇILMADAN  E.90 KARAYOLUNUN GEÇTİĞİ MERKEZLER VE MÜCAVİRALANLARINA YOLUN ALTINDANARAÇ VE İNSANLARIN GEÇİŞİNİ SAĞLAYACAK YETERLİSAYI,GENİŞLİK VE YÜKSEKLİKTEKİ ALT GEÇİTLERİDE OLAN  BİRER YENİ ŞERİDİN İLAVE İDİLMESİNDE!!!

Tarihli kaynaklar tarandığında ulaşılan bilgilerdetarihin şanlı başkenti Aksaray’ın ilk ve ikinci ilçelik esaretine çarptırılmasınınsebebinin ulaşım hatları dışında kalmasından dolayı olduğunun görüldüğünübelirten hemşerilerimiz gerekli tedbirlerin zamanında alınarak uygulanmamasıhalinde yakın gelecekte yeniden eskiye dönüşün kaçınılmaz olduğunu.!!!

Gerekli tedbirlerin zamanında alınmaması halinde beklenenyüksek ihtimalli olumsuzlukların kaçınılmaz olduğunu.

Bunun için ise 2004’den bu yana en yetkili ağızlartarafından sonuncusu Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 2 Haziran 2017’de ve 27Ekim 2019’da Milletvekili Cengiz Aydoğdu tarafından olmak üzere  defalarca sözü verilen 2017 yılı yatırımproğramına alınmasına rağmen halen ihalesi yapılamayan  ve nihayetinde Cumhurbaşkanı Erdoğantarafından 26 Aralık günü Partisinin genişletilmiş il başkanları toplantısındakonuyu gündeme getiren  İl başkanıHüseyin Altınsoy’un konuşmasından sonra Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı  Mehmet Cahit Turhan’a ihalesini bu yıl içindeyapılması talimatını verdiği Aksaray-Ulukışla tren hattımız konusunda verilensözlerin gereğinin yapılara bu yıl içinde bitim tarihide belli olacak şekildeihalesinin yapılması.

 OTOBANIN HİZMETEAÇILMASINDAN SONRADA CAN DAMARIMIZ OLAN E.90 KARAYOLUNUN CAZİBESİNİSÜRDÜREBİLMESİ İÇİN AKSARAY ÖNDERLİĞİNDE BU YOLUN GEÇTİĞİ DİĞER İLÇELERLE İŞBİRLİĞİ YAPILARAK BİRLİKTE BİR ÇALIŞMA GRUBU OLUŞTURULMALI!!!

Hemşerilerimiz bu konuda yaptıkları çağrıda” Vali AliMantı,Milletvekilleri İlknur İnceöz,Cengiz Aydoğdu ve,Ramazan Kaşlı ve Ayhan Erel Belediye BaşkanıEvren Dinçer,İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Tüzün,Ak Parti İl Başkanı HiseyinAltınsoy başta olmak üzere tüm siyasi parti teşkilatlarıyla Meslek Odaları veSTK’lar çalışmaları hızla devam eden Ankara-Niğde otobanı hizmete açılmadanE.90 Karayolu için bir çalışma  grubuoluşturulmalı.

Bu grup tarafından Şerefli Koçhisar, Evren,Kulu,Cihanbeyli,Ereğli,Altunhisarve Ulukışla’nın Mülki ve Mahalli yetkilileri, Siyasi Partileri, Meslek Odalarıve STK’larıyla iş birliği yapılmalı.

Bu işbirliğiyle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’lagörüşülerek E.90’ın otoban hizmete açıldığında cazibesini kaybetmesiyle özeldeAksaray, genelde ise bu yoldan ulaşımını sağlayan ilçeler ile bağlı yerlerin.

Yine bu güzergahta bulunan dinlenme tesisleri ve Petrolİstasyonlarıyla tamirciler ile yoldan geçenlere hizmet veren diğer esnaflarınuğrayacağı zararlar.

Ayrıca bu yolun Otobana göre 60 km kısa olması nedeniyleülkemiz ekonomisinin yıllık uğrayacağı 500 Milyon lira zararda anlatılmalı.

Beklenen olumsuzlukların olmaması içinAksaray-Ankara,Aksaray-Ulukışla arasında ana yerleşim birimleri ve bağlıyerleşim yerlerine yolda seyreden trafik akışını önleyecek tüm yolcu,yük vehayvanlarla araçların yolun altından karşıya geçmesini sağlayacak 4’er şeridegöre yeterli genişlik ve yükseklikle sayıda alt geçitlerin yapılması.

Bu geçitlerin yanında yola ilk etapta birer şeridin dahailave edilmesiyle geliş ve gidiş şerit sayısının 3’e çıkartılması yatırımprogramına alınması sağlanmalı” dediler.

(Haber araştırma, belge, bilgi vefotoğraflar Gazeteci Ali Genç Arşivi)


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.