Kamuoyunu Doğru Bilgilendirmek İçin Görevimizin Başındayız

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı NuriKolaylı, “Koronavirüs salgını ve basının sorumluluğu” konulu yazılıaçıklamasında, “Basının, kamuoyunun doğru ve hızlı bilgilendirilmesi konusundahayati bir kamu görevi vardır. Özellikle savaş, doğal afet ve salgın gibiolağanüstü dönemlerde basının özveriyle çalışması gerekir” dedi.

 Kamuoyunu Doğru Bilgilendirmek İçin Görevimizin Başındayız
18.03.2020 / 18:16 262

Son olarak önceki gün kamuoyuna yansıyan ve sağlıkbakanlığına aitmiş gibi gösterilen sahte bir belgenin, fark edilip gerçekaçıklanıncaya kadar büyük panik yarattığına dikkat çeken Kolaylı, “İnsanımızınbu kriz döneminde basınımıza, doğru, hızlı ve tarafsız habercilik açısındanbüyük ihtiyacı var. Tarih sayfalarına bakacak olursak, kurtuluş savaşıdöneminde başta yerel gazeteler olmak üzere en zor koşullarda, hattamağaralarda çalışılarak gazetelerin yayınlarını sürdürdüğünü, her şartta halkadoğru haber ulaştırma görevini başarıyla yürüttüğünü görüyoruz. Bugün bizedüşen görev de, gerekli önlemleri alarak halka doğru haber akışını sağlamaktır.Sorumsuz ve art niyetli kişilerin cirit attığı sosyal medyadakidezenformasyonu, sorumluluğunun bilincindeki yazılı, görsel, sesli veelektronik medya unsurları tolere edebilir. Halkımız, sosyal medyadakialdatıcı, provakatif duyuruları dikkate almadan bu güvenilir haber kaynaklarınaitibar etmelidir.”dedi.

Sahada görev almayan haber editörü, sayfa sekreteri gibipersonelin görevlerini evden çıkmadan güven içinde yapabileceğini, habermahalli ve kaynağına gitmek zorunda olan basın emekçilerinin gerekli hijyenkoşullarının sağlanmadan haber takibine gönderilmemesi gerektiğini kaydeden TGKGenel Başkanı Nuri Kolaylı, açıklamasını şöyle tamamladı;

“İnsanlık olarak tarihi bir süreç yaşıyoruz. Büyük birfelaket riskine karşı adeta yaşam savaşı veriyoruz. Bu dönemde başta sağlıkçalışanlarına, ardından da basın emekçilerine büyük görev düşüyor. Paniğekapılmadan, dolayısıyla kitleleri paniğe sürüklemeden, tedbiri de eldenbırakmadan; doğru, şeffaf, hızlı ve tarafsız habercilik ilkelerinden tavizvermeden özveri ile çalışacağımız bir dönemdeyiz. Bu zorlu süreci ülke veinsanlık olarak en az kayıpla atlatacağımıza inanıyorum. Türkiye GazetecilerKonfederasyonu’nu oluşturan yaklaşık 20 bin basın emekçisine güveniyor, herzaman ülkemizin, milletimizin ve insanlığın hizmetinde olacağımızı, habercilikilkelerinden taviz vermeden görevimizi yapacağımızın sorumluluğunu taşıyacağımızıkamuoyuna duyuruyoruz.” HABER MERKEZİ


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.