Cerrahide Kadın Olmak

AnkaraÜniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nın ilk kadın asistanı,ilk kadın uzmanı ve ilk kadın öğretim üyesi olan Prof. Dr. Seher Demirer,Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Tıp Fakültesi tarafından düzenlenen etkinlikte,öğrencilerle buluştu. 

Cerrahide Kadın Olmak
12.03.2020 / 17:08 955

ASÜTıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Namık Özkan, Dünya Kadınlar Günü münasebetiyledüzenlenen etkinlikte Prof. Demirer’i ağırlamaktan büyük bir heyecan duyduklarınıbelirterek, “Sayın Hocamıza katılımı için çok teşekkür ediyoruz. Onun ilhamveren hikâyesinden, öğrencilerimizin ciddi anlamda istifade edeceğikanaatindeyiz” dedi. Selamlama konuşmasının ardından Girişimci İş KadınlarıDerneği Başkan Yardımcısı Muazzez Toprak, dünya kadınlar gününün tarihçesihakkında bilgiler aktardı. Daha sonra kürsüye gelen Türk Cerrahi DerneğiBaşkanı ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. SeherDemirer “Cerrahide Kadın Olmak” konulu sunumunu yaptı. Doktorluk mesleğinin birçocukluk hayali olmadığını, o dönemlerde daha çok sosyal bilimlerleilgilendiğini kaydeden Demirer, “Üniversite sınav dönemi geldiğinde yaptığımtercihleri bir öğretmenin gördü ve Tıp Fakültesi yazmam gerektiğini söyledi.Çok da istemememe rağmen, öğretmenimin de yönlendirmesiyle Tıp Fakültesi’negirdim. Klinik stajlar dönemine geldiğimde cerrahi kliniğinin atmosferi çokilgimi çekti. Hekimlerin ameliyata girmesi, ortamın dinamizmi, mesaininhareketliliği… Bu etkiler münasebetiyle Tıpta Uzmanlık Sınavlarında cerrahiyeyöneldim ve hikâyem başladı” dedi. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin 1945yılında kurulduğunu ve Genel Cerrahi Kliniği’nde o döneme kadar hiç kadın birasistanın çalışmadığını belirten Prof. Demirer, şöyle devam etti: “Düşünün;uzun yıllar boyunca erkeklerin egemen olduğu bir klinikle karşı karşıyasınız.Ben bu duruma hazırdım, seçtiğim kliniğin erkek ağırlıklı bir klinik olduğunubiliyordum. Ama aslında bir kadının cerrahi asistanı olması, oradaki erkeklertarafından ilginç karşılandı.” Mesleğin ilk yıllarında, özellikle fiziki mekânkurgularının erkek eksenli tasarımı münasebetiyle bir takım sorunlaryaşandığını, ancak giderek bunların dengelenmeye başladığını da belirten Prof.Demirer, kadınların özelde cerrahi, genelde ise iş yaşantısına katılımlarlaalakalı algılarının pozitif yönde değişmeye başladığını ve bunun son dereceanlamlı ve değerli olduğunu vurguladı.

Akademisyenlerinve öğrencilerin takip ettiği konferansın ardından Prof. Dr. Seher Demirer,soruları yanıtladı.

HaberMerkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.