80 Bin Fidan Dağıtıldı

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ana hizmet binasında Aksarayİl Özel İdaresi ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü işbirliği ile meyvefidancılığının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması projesi kapsamında fidandağıtımı gerçekleştirildi. Törende 2.520 adet elma fidanı, 7.090 adet cevizfidanı, 3.130 adet badem fidanı, 2.360 adet kayısı fidanı, 2.100 adet kirazfidanı, 1.950 adet erik fidanının dağıtımı yapıldı.

80 Bin Fidan Dağıtıldı
10.03.2020 / 11:10 838

Törende söz alan Tarım veOrman İl Müdürü Bülent Saklav,  ''Bilindiği üzere ilimiz tarımsal üretimdeTürkiye’de ilk 10 il arasında yer almaktadır. TR 71 bölgesine dahil olanKırşehir, Nevşehir, Niğde, Karaman ve Kırıkkale illeri arasında ise ilk sıradayer almaktadır. İlimizdeki tarımsal üretimin bir kolu da meyve yetiştiriciliği olupilimizde 26.200 dekar alanda  meyveyetiştiriciliği yapılmaktadır. İl Müdürlüğümüz olarak ilimizdeki meyvealanlarını çoğaltmak, meyveciliği çeşitlendirmek çiftçilerimizin gelir düzeyiniarttırmak ve alternatif gelir kaynakları oluşturmak amacıyla bakanlıkprojelerimizle birlikte İl Genel Meclisi ve İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği bütçesinden müdürlüğümüze aktarılan ödeneklerle meyve fidanı temin edip%50 hibeli olarak  çiftçilerimizedağıtmaktayız.

Bu kapsamda 2013-2019yılları arasında 3 dekar ve üstü toplam 3.500 dekarlık alanda 80.000 adet meyvefidanı dağıtılmış ve 315 adet kapama meyve bahçesi kurdurularak 800 bin TL’likyatırım yapılmıştır. 2020 yılında ise Sayın Valimizin himayesinde İl GenelMeclisi ve İl Özel İdaresi tarafından verilen 206 bin TL ödenek çerçevesinde19.150 adet meyve fidanı % 50 çiftçi katkısı ile çiftçilerimize bugündağıtılacak olup bu sene bu dağıtılacak meyve fidanları ile inşallah 56 adetkapama meyve bahçesi kurulacaktır. Tabi ki bakanlığımız ve müdürlüğümüzün tarımve hayvancılıktaki esas amacı Sayın Cumhurbaşkanımızın işaret ettiği 2023hedeflerine ulaşmaktır. Bunu da inşallah hep birlikte başaracağız.'' dedi.

Aksaray İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün düzenlediği meyvefidanı dağıtım törenine Aksaray Vali Yardımcıları, İl Genel Meclis üyeleri, KurumMüdürleri, STK başkanları ve çiftçiler katıldı.

Haber Avni Kuru

 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.