Ata Mesleği Koyunculuk Gelişiyor

Nüfusunun yüzde 80’inin tarım ve hayvancılıktan geçiminisağladığı Aksaray’da hayvancılık her geçen gün gelişerek devam ederken,Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk koyunculuğunbir sevda, aşk olduğunu ve ata mesleği olduğunu kaydetti.

Ata Mesleği Koyunculuk Gelişiyor
29.02.2020 / 18:03 328

Başkan Aktürk, “Bütün ilimizde yaklaşık 400 bin civarındaanaç hayvanımız var. Bunun hepsi kuzuladı aşağı yukarı. Allah’ın izni ile çokciddi bir hastalığa, yavru atığına, yavru ölümüne de bu sene rastlamadık. Üreticimizartık bilinçli bir şekilde yapıyor bu işi. Hayvan fiyatları da oldukça iyi,üreticimiz memnun. Tüketicimiz de inşallah koyun kuzu etini tercih etmeyebaşladı. Pazar sıkıntımız ortada kalktı. Zaten biz millet olarak Orta Asya’nındağlarından, yaylalarından Anadolu’nun düzlüklerine koyunlarla geldik. Bu bizimata mesleğimiz. Ata sporumuz güreş, ata mesleğimiz koyunculuk, çobanlık.Severek, isteyerek yapıyoruz. Hiç kimse bu işi emin olun para kazanmak içinyapmıyor. Zamanında çok para da kazanmadık. Zarar ettiğimiz dönemlerde oldu amabu sevdadan, bu aşktan biz vazgeçmedik. Hükümetimiz, bakanlığımız elindengeldiği kadar bize destek veriyor. Çoban desteği, koyun kuzu desteği, damızlıkdesteği, çeşitli destekler veriyor. Sübvansiyonlu kredilerle işletmelerinbüyütülmesine çok ciddi anlamda destek sağlıyorlar. Ahır, ağıl yapımına destekveriyorlar. İnşallah daha fazla destekleme de talep ediyoruz ama biz bu işidestekleme almak içinde yapmıyoruz. Destekleme de bu işin bir parçası ama pazarsorunumuz ortadan kalktı. Biz bu işten para kazanıyoruz. Önemli olan birimhayvanlarının daha az masraflar daha çok ürünü, daha kaliteli, daha sağlıklıürünü almak. Tüketicinin de alabileceği, tüketebileceği fiyatlara satmakistiyoruz. Biz severek yapıyoruz, bu iş bizim sevdamız. İnadına üretmeye devamediyoruz” dedi.

“Yerli ve milli üretici desteklenirse paramızda içeridekalır”

Başkan Aktürk, “Biz herkesten yerli ve milli üreticiyi,üretimi desteklemesini istiyoruz. İthale hayır diyoruz. İnşallah bakanımızaçıkladı. İthalatı artık yapmayacaklarını ifade etti. Yerli ve milli üreticidesteklenirse paramızda içeride kalır. Dolarlarımız, Eurolarımız da buradakalır. Üretici desteklensin daha çok üretecektir. Bu ülkenin et ve sütihtiyacını biz karşılamaya talibiz. Anadolu bir koyunculuk coğrafyasıdır. Dahaaz masrafla koyun kuzu üretmek mümkündür. Meraların işgallerden kurtarılması,ıslah edilmesi ve küçükbaş hayvancılığın, büyükbaş hayvancılığın emrinesunulması çok önemlidir. O zaman maliyetler düşer. Daha ucuza üretiriz, dahaucuza satarız, herkes tüketir. Biz bu ülkenin et ve süt ihtiyacını karşılamayatalibiz” şeklinde konuştu.

Üretici ise, “Herkesten Allah razı olsun. Devletimizden,başkanımızdan. Yani bizlere verilen destekler biraz daha iyi olsa, birazyetersiz kalıyor ama biraz daha olsa daha iyi olacak. Biz üretmeye devamedeceğiz. Yani ithal gelmediği zaman daha iyi olacak. Her şey daha güzel olmayainşallah devam edecek böyle olursa” diye konuştu.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.