Ustaların Ürünlerine Turist İlgisi

Kapadokya'daki ustalarca oniks taşından yapılan nadidetakılara turistler ilgi gösteriyor.

Ustaların Ürünlerine Turist İlgisi
28.02.2020 / 18:11 636

İşlenebilir ve estetik olması nedeniyle uzun yıllardırtakı ve aksesuar sektöründe kullanılan oniks taşı, Kapadokya'yı ziyaret edenturistlerin en çok ilgisini çeken ürün grubunda yer alıyor.

İçerdiği mineraller dolayısıyla çeşitli renklerde eldeedilen oniksin, sağlam yapısından dolayı siyah renkte olanı tercih ediliyor.

Bölgede turistlere yönelik hediyelik eşya üretimi yapanfirmalardaki ustalar taşları ebadına uygun olarak, yüzük, küpe, künye, broşgibi ürünlerin yapımında kullanıyor.

Taşı sanata dönüştüren ustalar, altın ve gümüş plakalarıeritip, çeşitli işlemlerin ardından tasarıma göre şekillendirerek siyah oniksbaşta olmak üzere çeşitli değerli ve yarı değerli taşları titizlikle bunlarınüzerine yerleştiriyor.

Onlarca farklı ürün ortaya çıkaran ustaların el emeği göznuru üretimleri, satış galerilerinde sergilenerek turistlerin beğenisinesunuluyor.

Bölgedeki bir firmanın pazarlama sorumlusu Ferhat Ceylan,AA muhabirine yaptığı açıklamada, yerli ve yabancı turistlerin siyah oniksinyansıttığı cazibeye hayran kaldığını ve maharetli ustaların ellerindeşekillenen ürünleri talep ettiklerini belirtti.

- Ürünler turistler aracılığıyla farklı ülkelere gidiyor

Bölgede doğal, tarihi ve kültürel alanlardan etkilenenturistlerin, oluşumu peribacaları gibi jeolojik dönemlerle ilişkilendirilmesidolayısıyla oniks taşına sahip olmaktan hoşlandıklarını anlatan Ceylan, şöylekonuştu:

"Kayaç, kalsiyum karbonat barındırıyor buna bağlıolarak da içindeki mineraller taşa farklı renkler verebilmekte. Siyah onikskuyumculuk sektöründe önemli değerlerden birisi. Damar yapısı az olduğu içinkırılma riski minimum derecededir. Siyah oniksi çeşitli ziynet eşyaları olaraküretiyoruz. Atölyelerimizde ustalarımız el yordamıyla taşı sanata çeviriyor.

Dünyanın dört bir tarafından gelen turistler aracılığıylaçeşitli ülkelere gönderiyoruz. Bölgemize önemli ölçüde katma değer sağlıyor.Yabancı turistler ziyaret ettikleri bölgenin tarihi ve kültürelzenginliklerinin yanı sıra doğal zenginlikler hakkında da bilgi almak istiyor.Taşın yapısı ve özelliklerinden bahsettiğimizde oniks ürün almakistiyorlar."

Yaklaşık 20 yıldır turistler için oniks ürünler üretenustalardan Hanifi Güngör de tasarladıkları standart ürünlerin yanı sıraturistlerin özel taleplerine ilişkin modellerde de yaptıklarını söyledi.

İlginin kendilerini memnun ettiğini aktaran Güngör,"Turistin talep ettiği modele göre gümüş veya altın takı yapıyoruz. Yapımesnasında gümüşü eritip silindirde ince tabaka haline getiririz. Ardındançeşitli işlemelerden geçirerek hazır hale getiriyoruz. Yaptığımız aksesuarlarturistler aracılığıyla dünyanın farklı yerlerine gidiyor. Onlar ürettiğimizürünlerle mutlu oluyor biz de ekmek paramızı kazanıyoruz." dedi.

Profesyonel turist rehberi Sami Yılmaz ise siyah oniksinKapadokya bölgesinde de çıkarıldığını öğrenen Avrupalı turistlerin, ürünleriözellikle tercih ettiğini dile getirdi.

AA


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.