Engeller Sporla Aşılacak

AksarayÜniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, kampüste engellilerinhayatını kolaylaştırmak adına yapılan çalışmaların standardını her geçen yılbiraz daha geliştirmeye çalıştıklarını söyledi.

Engeller Sporla Aşılacak
24.02.2020 / 18:07 217

-Düzenlenen Bu Çalışmalar, Toplumsal Empatiyi de Geliştiriyor -

YürütücülüğünüASÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Kayıhan Erbaş’ın yaptığı, Gençlik ve SporBakanlığı tarafından desteklenen ve özel çocuklarla gençlere yüzme ve okçuluksporu eğitimi vermeyi içeren “Sporla Engelleri Aşıyorum” projesinin tanıtımtoplantısı ASÜ’de gerçekleştirildi. Törende konuşan Rektör Şahin, engellilerlealakalı yapılan her toplantı ve etkinliğin kendileri açısından çok kıymetliolduğunu vurguladı. Engellilerin de özel olarak tercih ettiği bir üniversiteoluşturmak adına çalıştıklarını anımsatan ve bunun gereklerini yerine getirmeyedevam ettiklerini belirten Prof. Şahin, “ASÜ’de bulunan binalarımızaengellilerin erişimi noktasında an itibariyle hiçbir problem yok. Ulaşımla alakalıyaptığımız bu çalışmaların ardından ‘Turuncu Bayrak’ ödülü aldık. Şimdi iseeğitim ve sosyal/kültürel etkinliklerin engellilere uygun hale getirilmesiniifade eden mavi ve yeşil bayrakları almak istiyoruz. Biz, standartlarımızı hergeçen gün daha da yukarıya çekmenin gayretindeyiz. Üretilen projeyi çokkıymetli buluyoruz. Bu tarz çalışmalar, toplumsal empatiyi de geliştiriyor.Emeği geçenleri tebrik ediyoruz” dedi. Törene katılan Belediye Başkanı EvrenDinçer ise engelliler için yapılan çalışmaların bir lütuf değil, zaten olmasıgereken bir hakkın teslimi olduğunu belirterek, Aksaray Belediyesi olarakengellilere yönelik çalışmalarla alakalı süreci daha da ilerilere götürmekistediklerini belirtti. Proje ortağı olan Gençlik ve Spor İl Müdürü Aslan Yıldızda, Bakanlığa 2019 yılının birinci döneminde Türkiye genelinde 13 bin projebaşvurusunun yapıldığını anımsatarak, “Bin bir projeye destek verildi ve buprojelerden yedisi Aksaray’ımızda uygulanacak” dedi.

-Amaç, Engelli Bireylere Yaşam Boyu Spor Alışkanlığı Kazandırmak -

Yapılanaçılış konuşmalarının ardından ASÜ Öğretim Üyesi ve Proje Yürütücüsü Doç. Dr.Mustafa Kayıhan Erbaş, projenin içeriğine dair bilgiler verdi. Özel çocuklar vegençlerin sportif aktivite ihtiyacının çok fazla olduğunu vurgulayan Erbaş,hazırladıkları projenin hem engelli bireyleri sporla buluşturacağını, hem deengelli ve engelsiz bireylerin spor vesilesiyle kaynaşmasını sağlayacağınıkaydetti. Düzenlenecek etkinliklerde özel bireylere yaşam boyu sporalışkanlığını kazandırmak istediklerini de anlatan Doç. Dr. Erbaş, “Özelbireylerin yaşam ve toplumsal adaptasyon becerilerinin gelişmesi de bizimhedeflerimiz arasında. Projemiz yüzme ve okçuluk branşlarını kapsıyor. Yüzmeiçin ASÜ’de bulunan yarı olimpik yüzme havuzu kullanılacak. Okçulukfaaliyetlerimiz ise proje ortağımız olan Gençlik Spor İl Müdürlüğü salonundagerçekleştirilecek. Her iki branşta da özel bireyler haftada iki, ayda toplamsekiz saat eğitim almış olacak” dedi. Erbaş, sunumunun sonunda projenin birgönüllü hareketi olduğuna dikkat çekerek, “Gönüllü arkadaşlarımız bu projedegerek antrenör, gerekse diğer alanlarda görevli olacak” dedi. Projede yeralacak olan gönüllü çalışanların sahnede tanıtılmasının ardından program sonaerdi.

AksarayBelediyesi başta olmak üzere, projeye çeşitli kamu kurumları ve sivil toplumkuruluşları da önemli destekler veriyor.

Haber Merkezi 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı