Jeoloji Mühendisleri Odası Uyardı

TMMOB’a bağlı Jeoloji Mühendisleri Odası Türkiye-İransınırında meydana gelen ve Van’ın Başkale İlçesi’ni de etkileyen depremleilgili bir açıklama yaptı.

Jeoloji Mühendisleri Odası Uyardı
24.02.2020 / 17:49 187

Aksaray Jeoloji Mühendisleri Odası başkanı Tayfun Aydınyaptığı açıklamada Türkiye-İran sınırında meydana gelen 5.9’luk depremle ilgilibir açıklama yaparak Türkiye’de aktif fay zonları üzerinde 100 bin insanınyaşadığına dikkat çekti.

Aydın; Türkiye-İran sırında 5,9 büyüklüğünde bir depremmeydana gelmiş, İran’ın Khoy şehrinde gerçekleşen deprem, Van’ın Başkaleİlçesine bağlı sınır mahallelerinde yıkıma neden olmuş, yaşanan depreminardından resmi verilere göre 10 kişi yaşamını yitirmiş, 8’i ağır olmak üzere 35kişi de yaralanmıştı.

Başkale İlçesine bağlı Kaşkol, Gelenler, Güvendik,Özpınar, Bilgeç Mahalleleri başta olmak üzere birçok yerleşim birimindekonutlar yıkılarak ağır hasar görmüştü.

‘EN ÇOK ÖLÜM DOĞRUDAN FAY ZONLARI ÜZERİNDE KURULANYERLEŞİMLERDE YAŞANIYOR’

TMMOB’a bağlı JMO depremle ilgili yaptığı bir açıklamadaşu tespitte bulundu:

“Bölge incelediğinde, en fazla hasarın oluştuğu ve 7vatandaşımızın yaşamını yitirdiği, Özpınar Mahallesi yerleşim alanın fayhattının tam üzerine kurulmuş olduğu, yine Güvendik, Gelenler, Bilgeç, Ömerdağıve Kaşkol mahalleleri yerleşim alanlarının ise Başkale-Khoy Fayı zonuna çokyakın mesafelerde kurulduğu görülmüştür.”

JMO açıklamasında “Gerek 42 vatandaşımızın yaşamınıyitirdiği, 1600’ü aşkın vatandaşımızın yaralandığı Sivrice (Elazığ) depremi,gerekse Denizli, Manisa, Akhisar ve bugün yaşanan ve 10 vatandaşımızın yaşamınıyitirdiği, 35’i aşkın vatandaşımızın yaralandığı Khoy depremleri degöstermektedir ki, en çok ölüm ve hasar doğrudan fay zonları ve hatları üzerindekurulan yerleşim birimlerinde meydana gelmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKİYE’DE AKTİF FAY ZONLARI ÜZERİNDE 100 BİNİN ÜZERİNDEİNSANIN HAYATI TEHLİKEDE

Açıklamanın devamında aktif fay zonu üzerinde 100 bininsanın yaşadığına dikkat çeken Jeoloji Mühendisleri Odası, şu uyarıda bulundu:

“MTA Genel Müdürlüğünün 2012 yılında yayınladığı TürkiyeDiri Fay Haritası göz önüne alındığında 18 kent, 80’i aşkın ilçe, 502’yi aşkınköyümüzün doğrudan fay zonları üzerine bulunduğu, bu zonlar üzerinde 100.000’iaşkın binanın yer aldığı görülmektedir. Fay hatları veya zonları üzerinde yeralan binalarda yaşayan yurttaşlarımız her an olabilecek bir depremde öncelikliolarak etkilenecek, hiç istemesek de, birçok yurttaşımız yaşamınıyitirecektir.”

‘FAY ZONLARI ÜZERİNDEKİ BİNALAR BOŞALTILMALI’

Jeoloji Mühendisleri Odası TBMM’yi göreve davet etti:

“Fay hatları ve zonları üzerinde yer alan yurttaşlarıncan güvenliklerinin sağlanması amacıyla 7269 sayılı Umumi Hayata MüessirAfetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanun’un 2.Maddesinin 1. fıkrası; Madde 2 – (Değişik: 2/7/1968 - 1051/1 md.) ‘Yapılacaközel jeolojik araştırmalar sonucunda aktif olduğu tespit edilen fay hattı veyazonları ile heyelan, kaya düşmesi, çığ, su baskını gibi doğa kaynaklı afetlereuğramış veya uğrayabilir alanlar üzerine herhangi bir yapı inşa edilemez.Tespit edilen bu alanlar 3/5/1985 tarihli ve 3194 sayılı İmar Kanunuçerçevesinde imar planlarına işlenir. İmar planı bulunmayan kasaba ve köylerdeharita ve krokilere işlenmek suretiyle afete maruz olabilecek alan olarak ilanedilir. Afete maruz alanlar, İçişleri Bakanın teklifi ile Cumhurbaşkanlığıncakararlaştırılır. Bu suretle tespit olunan alan sınırları Afet ve Acil DurumYönetimi Başkanlığının isteği üzerine ilgili valiliklerce mahallinde ilanolunur. Bu fıkranın uygulanmasına ilişkin diğer usul ve esaslar İçişleriBakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir’ şeklinde değiştirilerek, fayzonları üzerindeki binalar kentsel dönüşüme tabii tutularak boşaltılmalıdır. Bualanlara, insani kullanım amaçlı yapıların yapılması önlenmelidir. Kentseldönüşüm uygulamalarına öncelikli bu alanlardan başlayarak, bugün yaşadığımızdepremden kaynaklı yıkımlardan ve acılardan toplumun korunması sağlanmalıdır”dedi.

Haber : Ali Şengül


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı