Kar Üreticinin Yüzünü Güldürdü

İç Anadolu Bölgesinin en kurak illeri arasında yer alanve nüfusunun yüzde 80’inin tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığıAksaray’da kar yağışları üreticinin yüzünü güldürdü.  

Kar Üreticinin Yüzünü Güldürdü
24.02.2020 / 17:47 156

  Aksaray’da geçteolsa yağan kar yağışları tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan kentteüreticilerin yüzünü güldürü. Üreticilerin tabiri ile ‘Beyaz altın’ olaraknitelendirilen kar, ekili tarım arazilerinde üretimi de yüzde 30’a kadarartırıyor. 

  “Yazın güneşenasıl ihtiyaç varsa, kışında kara öyle ihtiyaç var”

  Toprağın karınaltında çalıştığını ifade eden ve tarımın adeta bir olmazsa olmazı olduğunudile getiren Ziraat Odası Bakanı Emin Koçak, “Yazın ekinlerin olgunlaşması içingüneşe nasıl ihtiyaç varsa kışın da tarlaların daha verimli olabilmesi içinkara o kadar ihtiyacı var. Kar üretici için, çiftçi için beyaz altındır, karberekettir, kar huzurdur. Kar yağmadığında, kışın soğuğun, donun olmadığındahepimiz görüyoruz ki çeşitli hastalıklar türüyor. Ama kar ile don olduğundandolayı hem hastalıklar gideriliyor, hem de çiftçimize nefes aldırıyor. Kış günükar yağdığında. Kar şu anda ektiğimiz tohumların üzerinde yorgan görevigörüyor. Özellikle yağdıktan sonra toprakta karın altında çalışır. Yaniektiğimiz ürünler karın altında kendiliğinden büyür. Karın da üreticilerimizeciddi şekilde faydası var” şeklinde konuştu.

  “Kar yağışlarıverimliliği yüzde 30 artırır”

  Kar yağışınıntarımsal alanda son derece önemli olduğunu vurgulayan Ziraat Odası Başkanı Eminkoçak, kar yağışının toprakta da birçok mikrobu ve hastalığı yok ettiğinisöyledi. Kar ve yağmur yağışlarının kent için son derece önemli olduğunadeğinen Başkan Koçak, “İç Anadolu Bölgesinin en kurak illerinden biri Aksarayolduğu için Aksaray’ın bir tane de Mamasın Barajı var. Mamasın Barajı HasanDağı’nda yağan karlarla beslendiği için Aksaray çiftçisinin yağışa, beyazaltına ciddi şekilde ihtiyacı var. Allahımıza şükürler olsun ki karımız şu aniçin geç oldu ama inşallah bundan sonra da devam eder diye düşünüyoruz. Karverimliliği yüzde 30’a yakın verimliliği artırır. Çünkü kar toprağın dengesini,toprağın yapısını da düzelttiği için içindeki işe yaramayan hastalıklarıöldürdüğü için bu da verimliliği artırır” diye konuştu.

  “Kar ürünlerinüzerini yorgan gibi örter”

  Tarım ve OrmanMüdürü Bülent Saklav ise, “Bilindiği üzere Aksaray ilimizin yüzde 80’i tarım vehayvancılıkla uğraşan bir il. İlimizde istihdam sayısının yüzde 43’ü de tarımve hayvancılık sektöründe istihdam ediliyor. İlimizde tarımsal üretimdeTürkiye’de ilk 10’un içerisinde. Tabii bu tarımsal üretim olmazsa olmazlarındanbiri de kar yağışı ve yağmurlar. İlimizde geçen sene en az yağış alan illerarasındaydı. Son 5 yılın en az yağışı düştü ama 2020 yılının ilk aylarında çokgüzel kar yağışları oldu. Tabi çiftçimizin tarımsal üretimine faydalı.Özellikle güz dönemi ekimlerinde bir yorgan gibi ürünlerin üstünü örttü veçiftçimizin yüzü güldü. Tabi çiftçimizin yüzü gülünce bizim de yüzümüz gülüyor.Bu üretimimizi inşallah kar yağışı artıracaktır. İnşallah devam da eder diyedüşünüyorum” ifadelerini kullandı.

  Çiftçi AhmetKarabulut (65) ise, kar ile birlikte yüzlerinin güldüğünü belirterek, “Karyağışı çok güzel. Tarımımızı, ürünlerimizi güzelce artırdı. Tabiat güzel, baharçok güzel geliyor inşallah. Kar bereketli, çok bereketli. Kar gelmeseydi herşey bitecekti, tabiat, hayat öyle. Yani bir canlılık var. Kar geldi yüzümüzgüldü” dedi.

İHA


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı