Mesane Kanseri, Erkeklerde Kadınlardan 3 Misli Daha Fazla

Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Hasbey Hakan Koyuncu, mesanekanseri riskini artıran faktörlere dikkat çekti.

Mesane Kanseri, Erkeklerde Kadınlardan 3 Misli Daha Fazla
15.02.2020 / 17:59 1355

Medicana International İstanbul Hastanesi Üroloji UzmanıDoç. Dr. Hasbey Hakan Koyuncu, mesane kanserinde cerrahi işlemler ve tedavisürecinden bahsetti, mesane kanseri riskini artıran faktörlere dikkat çekti.Mesane iç yüzü düzgün bir mukoza ile kaplı, ince bir adale tabakasından oluşanbalon gibi içi boş bir organ olduğunu söyleyen Doç. Dr. Hasbey Hakan Koyuncu,"Karnın alt kısmında pubik kemiğin hemen arkasında yer alır. Mesanekanseri genellikle 50-70 yaş arasında görülür ve erkeklerde kadınlardan 3 mislidaha fazladır." dedi.

"En önemli risk sigara"

Mesanenin fonksiyonu idrar depolamak olarak açıklayanDoç. Dr. Koyuncu, "Böbrekler kandaki atılması gereken maddeleri ve suyuatmak üzere normalde günde 1,5-2 lt ye yakın idrar oluştururlar. Oluşan idrarböbreklerden mesaneye üreter denilen iki dar tüp ile taşınırlar. Mesanedoldukça gerilir ve normalde yaklaşık 500 cc idrar depolar. Mesane kanseritedavisiz kaldığında hayat kalitesini ciddi oranda bozabilen bir kanserdir.Mesane kanseri için en önemli risk faktörü sigara kullanımıdır."ifadelerini kullandı.

"İdrarda kanamanız varsa dikkat"

Doç. Dr. Hasbey Hakan Koyuncu, "Hastaların yüzde85'inde ilk belirti idrarda kanama varlığıdır. İdrarda kanama her zaman buşekilde olmamakla birlikte, tipik olarak aralıklarla olan, pıhtılı ve ağrısızkanama şeklindedir. İdrar kanama ciddiye alınmalıdır ve aksi ispat edilenekadar kanser kabul edilmelidir. Bu amaçla gereken tüm radyolojik ve laboratuartetkikleri yapılmalıdır. Mesane kanseri saptanan hastalar kalıcı tedaviprotokolü oluşturmak için bilgisayarlı tomografi ve/veya manyetik rezonansgörüntüleme ile değerlendirilecektir." dedi.

Mesane kanserinde ilk tedavi cerrahi

Mesanede kitlesi olan hastalarda ilk basamak tedavikapalı kameralı sistemle mesaneye girilerek tümörlü tüm dokunun cerrahi tekniğeuygun olarak kazınması işlemi olduğunu kaydeden Doç. Dr. Hasbey Hakan Koyuncu,patoloji sonucuna göre ek tedavi protokolü ya da takip oluşturulacağınısöyledi.

Doç. Dr. Koyuncu, mesane kanserinin iki ana tiptenoluştuğunu bildirerek şöyle açıkladı:

"Mesane kas tabakasını tutmamış mesane kanserindeTUR-TM (kapalı kameralı sistem ile tümör kazıma) ameliyatı ve gerekirse idrarkesesine ilaç tedavileri yapılmaktadır. İlaveten, bu grup mesane kanserlihastalar düzenli aralıklarla sistoskopik (kameralı kapalı sistem) kontrolaltında tutulmalıdırlar.

Mesane kas tabakasını tutmuş mesane kanserlerindeSistektomi+Üriner Diversiyon denilen mesanenin alınması ve bağırsaktan yapaymesane yapılması ameliyatı önerilmektedir."

Doç. Dr. Hasbey Hakan Koyuncu, başka organlara yayılmışmesane kanserli hastalarda kemoterapi kullanılabildiğini de açıkladı.

İHA


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.