Doğaya Yem Bırakıldı

Kar yağışının etkisini sürdürdüğü ve son günlerde havasıcaklıklarının sıfırın altında seyrettiği Aksaray’da, yabani hayvanlarınbulunduğu ormanlık bölgelere çeşitli yem, sakatat, ekmek ve bitkilerbırakıldı.   

Doğaya Yem Bırakıldı
14.02.2020 / 17:53 755

Aksaray Tarım ve Orman Müdürlüğü, Doğa Koruma ve MilliParklar Şube Müdürlüğü ile Ziraat Odası Başkanlığı tarafından il genelindeyaban hayvanlarının bulunduğu dağlık ve ormanlık alanlara yem bırakıldı. Tarımve Orman Müdürlüğü ekipleri, kamyonetlerle dağa ve ormanlık alanlarataşıdıkları yeşillik, yem, sakatat ve çeşitli birçok bitkiyi yaklaşık 300kilometrelik bir alanda belirli aralıklarla bıraktı. Tarım ve Orman MüdürüBülent Saklav, Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak ve Doğa Koruma ve Milli ParklarŞube Müdürü Necati Gökçe ekiplerle birlikte ormanlık ve dağlık arazilerdeyemleme çalışması yaptı.

 “Doğal dengeyikorumaya çalışıyoruz”

Burada bir açıklama yapan Tarım ve Orman Müdürü BülentSaklav, yaban hayvanlarının doğanın dengesi için neslinin sürmesi gerektiğinedikkat çekerek, “Tarım ve Orman Bakanlığımızın faaliyetleri arasına giren yabanhayatının korunması kapsamında doğaya yem bırakıyoruz. İlimizde Ekecik ve HasanDağında yaban hayatını korumaya çalışıyoruz. Burada bıraktığımız yemleriçerisinde yonca balyası, marul, buğday, yemek artığı, pazar artıkları ve aynızamanda sakatatlar bırakıyoruz. Amacımız buradaki yaban hayatında bulunanhayvanların aç kalmaması, bunların da hayatını sürdürmesi. Çünkü doğal dengeiçin bunlar da önemli. Burada bıraktığımız yonca balyaları ve sakatatlar özellikletilki olsun, kurt olsun, kuşlar olsun, bütün yabani hayvanların buradan gelipaç kalmadan faydalanmasını istiyoruz. Bakanlığımız olarak da bakanımızınönderliğinde yaban hayatını da korumaya çalışıyoruz. Yıllık ortalama DoğaKoruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğümüzle birlikte 7 ton civarında bir yemidoğaya bırakıyoruz. Bütün yaban hayatında bulunan hayvanlarımızı bu şekildebeslemeye çalışıyoruz. Biliyorsunuz Ekecik Dağında da yaban koyunlarımız var.Onları da besliyoruz. Hasan Dağında da yaban hayatında bulunan bütün hayvanlarıbeslemeye çalışıyoruz. Yabani kuşlardan tilki, çakal, kurt gibi hepsini bubıraktığımız yemlerle birlikte besleyip doğal dengeyi korumaya çalışıyoruz.Çünkü bunların neslinin sürmesi gerekiyor” dedi.

  Ziraat OdasıBaşkanı Emin Koçak da, "Bugün yaban hayvanlarına yem yiyecek bıraktık.Yonca olsun, buğday olsun, pazar artığı olsun, ciğer olsun, doğada yaşayanyaban hayvanlarının da karnını doyurabilmesi için, yaşaması için buralarayemleme yaptık. Yaban hayvanlarının tarıma da, doğal dengeye de ciddi şekildekatkısı olduğu için onların da yaşaması lazım. Her kış mevsiminde kar yağdıkçaböyle dağlara çıkıp hayvanların rahat beslenebileceği yerlere yem bırakıyorlar,biz de oda olarak bu tarz etkinliklere destek veriyoruz” şeklinde konuştu.

İHA


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.