228 Milyon Liralık Yatırım

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) GenelMüdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırmaçalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklarasağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve vatandaşları taşkın risklerine karşıkorumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla dasuyun her damlasına sahip çıkıyor.   

228 Milyon Liralık Yatırım
12.02.2020 / 17:21 468

  DSİ’nin son 17yılda Aksaray ilinde 3 içme suyu tesisi, 1 baraj, 6 gölet, 9 sulama tesisi, 18taşkın koruma tesisi kazandırdığını, toplam yatırımın 228 milyon lirayıbulduğunu söyleyen DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın’ın yaptığı açıklamada,"Aksaray ilimiz yıllık ortalama yağış miktarında ülke ortalamasınınaltında kalmaktadır. Suyu depolamak ve sulamada modern sistemler kullanmakAksaray için büyük öneme sahiptir. Bu nedenle Son 17 yılda inşa ettiğimiz 1baraj ve 6 gölet ile ilimizdeki su depolama kapasitesini 6 milyon metreküpeulaştırdık. 1 baraj ve 1 gölet inşaatımız devam ediyor. Planlama ve projeaşamasında ise 2 baraj ve 2 gölet bulunuyor. DSİ Genel Müdürlüğümüzce, suyutarım arazilerine ulaştırmak ve tasarruflu kullanımını sağlamak için sulamatesislerinin inşası ve yenilenmesi için büyük çaba harcanıyor. Aksaray’da son17 yılda inşa edilen 9 adet sulama tesisi ile 11 bin 230 dekar tarım arazisisulamaya açılarak yıllık 17 milyon lira tarımsal gelir artışı sağlandı.İnşaatları devam eden Aksaray Uluırmak Barajı Sulaması Yenileme Projesi,Gülağaç Sofular Barajı Sulaması ve Ortaköy Harmandalı Göleti ve Sulamasıişlerinin tamamlanmasıyla 216 bin 500 dekar tarım arazisi modern sulamasistemine kavuşturulacak. Planlama ve proje aşamasında 5 adet sulama tesisidaha var” ifadelerine yer verdi.

  “Aksaray'da 2019yılı içerisinde 770 bin 650 dekar tarım arazisi toplulaştırıldı”

  Modern sulamaprojeleri ile birlikte tarım arazilerinden daha yüksek verim alınabilmesi içintoplulaştırma çalışmalarına da devam edildiğini söyleyen Genel Müdür Aydın,“Aksaray ilimizde 2019 yılı içerisinde 770 bin 650 dekar tarım arazisitoplulaştırıldı. Önümüzdeki yıllarda toplulaştırılan alan 1 milyon 275 bindekara ulaşacak. Toplulaştırma çalışmaları ile parseller büyütülür ve sulamametotlarının uygulanması kolaylaşır. Her parsel yola ve kanala kavuşur. Suyudepolamak, depolanan suyu borulu şebeke ile tarım arazilerine ulaştırmak vetarım arazilerinin toplulaştırılması bir bütün olarak düşünülmelidir. Ancakbütünsel yaklaşımla verim artırabilir, bölge insanı ve ülke ekonomisine dahabüyük katkı sunulabilir. Bu nedenle sulama projeleri yürütülürken her bir konutitizlikle değerlendiriliyor. Bununla birlikte şehirlerin uzun vadeli içme suyuihtiyaçlarını karşılamak ve musluklardan akan suyun vatandaşlar tarafındangönül rahatlığıyla tüketilebilmesini sağlamak vizyonuyla ülke genelindeyürütülen içme suyu çalışmalarına paralel olarak Aksaray’da da çalışmalar devamediyor. Geçtiğimiz yıllarda Bağlıköy İçme Suyu Arsenik Arıtma Tesisi, Helvadereİçme Suyu Arsenik Arıtma Tesisi ve Mamasın Barajı Dubalı Su Alma Yapısı işleritamamlandı. 420 bin kişinin 2050’li yıllara kadar içme ve kullanma suyuihtiyacını karşılayacak olan 34 bin 560 metreküp / gün kapasiteli Aksaray İçmeSuyu Arıtma Tesisi tamamlanarak performans testlerine hazır hale getirildi.Tesisin 2020 yılının ilk çeyreğinde faaliyete geçmesi planlanıyor” diyekonuştu. 

  Vatandaşları vetarım arazilerini suyun zararlarına karşı koruyabilmek amacıyla son 17 yılda 18adet taşkın koruma tesisinin inşa edildiğini belirten Genel Müdür Aydın, “5 bin600 dekar tarım arazisi ve 29 yerleşim yeri taşkın risklerine karşı korundu. 2adet taşkın koruma tesisinde çalışmalar devam ediyor. Planlama ve projeaşamasında ise 13 adet taşkın koruma tesisi bulunuyor” dedi.

  DSİ Genel MüdürüAydın son olarak, “17 yılda Aksaray ilinde yapılan su yatırımları 228 milyonlirayı buldu. Bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz CumhurbaşkanımızRecep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’yeşükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diyerek sözlerinitamamladı.

İHA 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.