Kadın Girişimciler Ankara'da

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından düzenlenenKadın Girişimciler Bilgilendirme Seminerine Aksaray Kadın GirişimcilerKurulumuz, Berrin Özan Başkanlığında katılım gösterirken, Seminerde TOBBBaşkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu kurul üyelerinden, genç kızlara başarıöykülerini anlatarak, rol model olmalarını istedi.

Kadın Girişimciler Ankara'da
12.02.2020 / 17:13 433

Ankara’da TOBB İkiz Kuleler ’de gerçekleştirilenseminerde bir konuşma yapan Hisarcıklıoğlu, bilgilendirme seminerlerinin,camiayı ve TOBB’u tanımak için çok güzel bir fırsat olduğunu söyledi. TürkiyeOdalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulu’nu 2007 yılındakurduklarından söz eden Hisarcıklıoğlu, “Kurullarımızın amacı 81 ildeki kadıngirişimci sayısını artırmak. Türkiye’deki tüm girişimciler içinde kadınlarınoranı 2007’de yüzde 4’ten 2018’de yüzde 9’a çıktı. Hiç mütevazı olmayacağım.Türkiye’de girişimcilik bu kadar çok konuşulmaya başladıysa, bunda en büyük rolTOBB’un, Kadın ve Genç Girişimci Kurullarımızındır. Yaklaşık 7 bin gönüllü kadıngirişimci, illerindeki Oda ve Borsalarımızın koordinasyonunda bu amaç içinseferber oldular. Kurulların birinci görevi, başarılı kadın girişimcileri rolmodel olarak öne çıkarmak. Diğer kadınların, ‘O yaptıysa, ben de yapabilirim’demesini sağlamak” diye konuştu.

-Kadın hayatın her alanında olmalı

Toplumsal cinsiyet kabullerine karşı çıkmak gerektiğinibelirten Hisarcıklıoğlu ‘kadının yeri evidir’ yaklaşımının kabul edilemezolduğunu söyledi. Kadının hayatın her alanında olması gerektiğini bildiren TOBBBaşkanı “Aynı erkekler gibi kadının evde de, işte de yapacakları vardır. Bakışaçısının değişmesi, kullanılan dilin değişmesi gerekiyor. Unutmayın, sevgi,dilde başlar; dil değişirse, dünya değişir. Gelin artık, hayatımızda sık sıkkullandığımız ‘bu işin adamı’ yerine ‘doğru kişi’, ‘erkek sözü’ yerine ‘söz’,‘adam gibi’ yerine ‘doğru düzgün’ diyelim. Çalışkanlığın ve başarının cinsiyetiolmaz. Siz eleştirilere kulağınızı kapatın ve işinize kararlılıkla devam edin.Çünkü TOBB olarak kadın ve genç girişimcilerimizi çok önemsiyoruz. Üsteliksizlerden ülkemiz adına çok beklentimiz de var. Türkiye’nin zenginleşmesi vekalkınması için daha çok girişimciye ihtiyacımız var. Girişimci adaylarınınönlerindeki en önemli örnek rol model de sizlersiniz. Türkiye’de yenigirişimciler ortaya çıksın diye sizlerin vizyonuna, yol göstermesineihtiyacımız var. Bunları yaparken de içinde bulunduğunuz bu camiayı çok iyitanımanızda büyük önem ve fayda görüyoruz” dedi.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.