Acil Çağrılarda Tek Numara

Aksaray Valiliği 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğühakkında bilgilendirme raporu yayımladı.

Acil Çağrılarda Tek Numara
08.02.2020 / 17:42 393

Valilikten yapılan açıklamada; “İçişleri Bakanlığımızcayürütülen 112 Projesi (Tüm acil numaraların tek merkezde toplanması) kapsamındakurulan ve Valiliğe bağlı birim müdürlüklerinden olan 112 Acil Çağrı MerkeziMüdürlüğü İlimizde 2013 yılında kurulmuş ve 2016 yılında ise tüm acil çağrınumaralar (110,112,122,155,156 ve 177) Merkeze entegre edilerek hizmetine devametmektedir.

112 Acil Çağrı Merkezimize yıllar itibariyle gelen toplamçağrı sayısı ve gerekli gereksiz oranları aşağıda tablo halinde verilmiştir.

Yukarıdaki istatistiklerden de görüldüğü üzere yıllaragöre Kurumumuza gelen gerekli gereksiz çağrı sayıları ve yüzdelik dilimleriverilmiş olup, gereksiz çağrıların ise her geçen yıl daha da azaldığıgörülmektedir. Ancak halen gereksiz çağrı oranında yeterli seviyede azalmaolmadığı anlaşılmaktadır.

2019 yılında 112 Acil Çağrı Merkezine gelen çağrılarınaktarılan birimlere göre dağılım ise aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Tabloda da görüldüğü üzere Çağrı Merkezine gelençağrıların büyük çoğunluğunun sırasıyla Sağlık ve Emniyet birimine geldiğianlaşılmaktadır.

Çağrı Merkezine gelen gereksiz çağrıların her geçen günazalarak devam ettiği; ancak halen toplam çağrı sayısında büyük bir orana sahipolduğu görülmektedir. Bu durum Çağrı Merkezi çalışanları ile ekiplerimize(Ambulans, Polis, İtfaiye vb.) zaman kaybettirmekte ve daha da önemlisi diğertarafta acil yardıma ihtiyacı olan bir kişinin zamanında yardım alamamasınaneden olmaktadır. Bütün acil çağrılarda ve en önemlisi insan hayatı açısından 1dakikanın bile çok önemli olduğu kaza, ani hastalık, kriz vb. durumlardagereksiz çağrılar büyük bir sorun olabilmektedir. Hatta bu çağrılar yüzündenbir insan hayatını kaybetmekte, bir suçlu kaçabilmekte, çıkan yangın sebebiylebir vatandaşın evi yanmakta veya önemli bir ihbara zamanında müdahaleedilememektedir.

Bu nedenle, gerek can ve mal kayıpları gerekse zaman vekaynak israfı yaşanmaması için vatandaşlarımızın 112 Acil Çağrı numarasınaasılsız ihbarda bulunmamaları, çocukların ellerine bilinçsizce telefon verilmemesi,acil yardım hattının danışma veya bilgi almak amacıyla kullanılmaması gibidurumlar ile hattın hiçbir suretle gereksiz yere aranmaması hususundahassasiyet göstermeleri,

Ayrıca 112 Acil Çağrı hattının acil yardım talebi dışındaher hangi bir sebeple gereksiz meşgul edildiği takdirde ise Kabahatler Kanunuve ilgili mevzuatlar çerçevesinde idari yaptırım uygulanacağının bilinmesi ricaolunur” ifadelerine yer verdi.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.