Üreticilere Maaşlı Eğitim

Nüfusunun yüzde 80’inin tarım ve hayvancılıktan geçiminisağladığı Aksaray’da 4 kurum arasında imzalanan protokol ile tarım vehayvancılık sektöründeki üreticilere maaş artı sigortalı ve sertifikalı eğitimverilecek.   

Üreticilere Maaşlı Eğitim
30.01.2020 / 18:12 810

Tarım ve hayvancılığın son derece önemli ve verimliolduğu Aksaray’da Milli Eğitim Müdürlüğü, Ziraat Odası Başkanlığı, Tarım veOrman Müdürlüğü ve İŞKUR İl Müdürlüğü arasında kalitenin artırılması,verimliliğin artırılması ve üreticilerin kazanması amaçlı eğitim protokolüimzalandı. Protokol kapsamında tarım ve hayvancılık sektöründe hizmet verenüreticilere açılan kurslarla eğitimler verilecek. Tarım ve Orman Müdürlüğüekipleri ile Ziraat Odası Başkanlığı Veteriner ekipleri tarafından verilecekeğitimlerde eğitim alan üreticilere İŞKUR tarafından günlük 30 TL paraödenecek. Ayrıca eğitim alan üreticiler sigortalanacak ve sonunda Tarım veOrman Bakanlığında hibe ve destek almasını sağlayacak olan sertifikalarverilecek. Eğitimler, arı yetiştiriciliği, mantar yetiştiriciliği, sürüyönetimi, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği, süt üretimi, süt hijyeni,süt sığırı yetiştiriciliği, küçük ve büyük baş hayvan yetiştiriciliği, kanatlıhayvan yetiştiriciliği gibi alanlarda eğitimler verilecek. 2014 yılında Tarımve Orman Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokolkapsamında bugüne kadar Aksaray’da 5 bin üreticiye eğitim verilirken, bunun 2katına çıkarılması hedefleniyor.

  “Günlük 30 TL cepharçlığı, sigorta artı sertifika”

  İŞKUR İl MüdürüMahmut Akkuş, eğitim alan üreticilere hem cep harçlığı verileceğini hem desigortalanacaklarını belirterek, “Daha nitelikli tarımsal faaliyetleringerçekleşmesi, hiç şüphesiz ki tarımdaki insan kaynakları varlığının iyiplanlanması neticesinde gerçekleşecektir. Bu doğrultuda Aksaray Milli EğitimMüdürlüğümüz, Tarım İl Müdürlüğümüz, İŞKUR, Ziraat Odamız ile iş birliği içindeözellikle kırsal alanda yaşayan dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan hemkadınlara hem de gençlere yönelik mesleki becerilerinin artırılması, girişimciyönlerinin kazandırılması ve istihdama dahil edilmesi amacıyla gençlerimizin vekadınlarımızın eğitimlerini önemseyen bir protokole bugün imza atıyoruz.Katılan kursiyerlerimize İŞKUR olarak günlük 30 TL cep harçlığı ile iş kazasıve meslek hastalığı genel sağlık sigortası yapılacak. Bir taraftan meslekideneyim kazanacaklar, bir taraftan da cep harçlığı ve sigortaları olacak.Ayrıca sertifikalandırılacaklar” diye konuştu.

“387 kursta 5 bin kişiye eğitimler verildi”

  Tarım ve OrmanMüdürü Bülent Saklav, 5 yılda 5 bin üreticiye eğitim verildiğini belirterek,“Bakanlığımızın “Tarımsal Nüfus Gençleşiyor ve Sürü Yöneticisi Benim” projelerikapsamında 2014 yılında Milli Eğitim Bakanlığımız ile imzalamış olduğu protokolkapsamında tarımsal üretim yapan çiftçilerimize kurslar açmaktayız. Buradakiamacımız şu, çiftçilerimize bu kurslar sonucunda hem üretimlerini artırmak, hemdestek sağlamak ve aynı zamanda da gelir kaynağı oluşturmak istiyoruz. Son 5yılda yaklaşık 387 kursta 5 bin kişiye eğitim verip belgelendirdik. Bubelgelerle çiftçilerimiz hem projelere başvurarak artı puan alıyorlar, hem dedesteklemelere başvurabiliyorlar. İnşallah protokolün hayırlı olmasını temenniediyorum” ifadelerini kullandı.

  “Tarım vehayvancılıkta eğitimle kalite ve verimlilik arttı”

  Ziraat OdasıBaşkanı Emin Koçak, eğitimlerin son derece önemli olduğunu belirterek, eğitiminverimliliği ve kaliteyi artırdığını söyledi. Başkan Koçak, “Üreticilerimizindaha kaliteli, daha verimli sahada çalışma yapabilmesi için teknik bilgivereceğiz. Bunun da ülke tarımına ciddi şekilde katkı sağlayacağına inandığımıziçin biz Aksaray olarak her zaman eğitime önem veriyoruz. Geleceğimiz için deeğitimleri sürdüreceğiz. Eğitim, tarım ve hayvancılıkta verimliliği ciddi şekildeartırıyor. Son yıllarda verdiğimiz eğitim ile birlikte Aksaray tarım vehayvancılıkta ciddi şekilde ilerlemiştir. Türkiye ortalamasında da en üstdüzeye çıkmıştır” dedi.

  “Eğitim alanüreteci sayısını ikiye katlayacağız”

  Milli EğitimMüdürü Hacı Ömer Kartal ise, “Bir protokol neticesinde tarım ve hayvancılıktaçalışanlarımızın daha nitelikli hale getirilmesi için yaptığımız protokol ileinşallah hem çalışanlarımızın eğitimlerine katkı sunacağız, hem de İŞKURvasıtası ile bunlara bir maddi destek sağlayacağız. 2014 yılında imzalananprotokol ile yaklaşık 5 bin kişi sertifika aldı. İnşallah biz bunu ikiyekatlamayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

  Yapılankonuşmaların ardından 4 kurum arasındaki protokol imzalandı. Önümüzdekihaftalarda eğitim kurslarının açılarak eğitimlerin başlaması planlanıyor.

Haber Merkezi 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.