Gebelikte bulantı ve tansiyonu hafife almayın

Hamilelikte artan hormonlara bağlı gelişen karaciğerhastalıkları anne ve bebeğin hayatını tehdit ettiğini söyleyen Prof. Dr. OnurYaprak, "Yüksek tansiyon, bulantı, kaşıntı gibi gebelikte sık rastlananşikâyetlerin mutlaka araştırılması ve tedavinin vakit kaybetmeden başlatılmasıgerekir." dedi.

Gebelikte bulantı ve tansiyonu hafife almayın
25.01.2020 / 17:48 661

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Organ Nakli Bölümü'ndenProf. Dr. Onur Yaprak, hamilelikte gelişen karaciğer hastalıklarına dikkatçekti. Hamilelikte artan hormonların vücutta bazı biokimyasal ve fizyolojikdeğişikliklere sebep olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Onur Yaprak, budeğişimlerden karaciğerin de etkilendiğini söyleyerek şu bilgileri paylaştı:

"Gebelikte karaciğer hastalıklarının görülmesıklığı, yüzde 3 civarında seyrediyor. Bu süreçte karaciğer hastalıkları varolan bir hastalığın alevlenmesi ya da doğrudan gebelikle ilişkili olarak ortayaçıkabiliyor. Hamilelikte gelişen karaciğer hastalıkları hem bebeğin hem deannenin sağlığı açısından ciddi riskler oluşturabilir."

"Erken teşhis hayat kurtarır"

Gebelikle ilişkili karaciğer hastalıklarının yüksek tansiyonile seyreden ya da seyretmeyen olarak 2 gruba ayıran Prof. Dr. Yaprak,"Hipertansiyonla seyreden grupta preeklampsi, eklampsi, HELLP sendromu vekaraciğerin akut yağlanması yer alır. Hipertansiyonsuz seyreden grupta isehiperemezis gravidarum ve intrahepatik kolestaz hastalıkları bulunur. Gebeliktegelişen karaciğer hastalıkları anne ve bebeğin hayatını tehdit eder. Erken vedoğru teşhis ile birlikte tedavinin vakit kaybetmeden başlatılması gerekir.Bazı durumlarda acil doğumun sağlanması gerekebilir." diye konuştu.

"Ödem ve baş ağrısı sorunun habercisi"

Halk arasında gebelik tansiyonu olarak bilinen‘preeklampsi'nin hamilelerin yüzde 5 ila 10'unda gözlendiğini belirten Yaprak,açıklamasına şöyle devam etti: "Tansiyon yükselmesine idrarda protein kaçağıve ödem eşlik eder. Preeklempsi olan hamilelerin yüzde 20 ila 30'unda karaciğerenzimleri de artar. Şiddetli olması durumunda anne ve bebeğin hayatına tehditoluşturur ve acil doğum gerekir. Eklampsi'de ise ilave olarak baş ağrısı, nöbetgeçirme gibi nörolojik sorunlar da vardır. HELLP sendromu, preeklempsi olangebelerin yüzde 10 ila 20'sinde gelişir. Bu durum her bin gebenin 2 ila 6'sındagözlenir. Trombosit ve alyuvarlarda yıkım da mevcuttur. HELLP sendromu olangebelerin ortalama yüzde 1'inde karaciğerde şiddetli kanama gelişir. Kılcaldamar düzeyinde pıhtı oluşması en önemli nedendir. Ciddi durumlarda anne vebebeğin hayatını kurtarmak için acil doğum gerekebilir. Doğumdan 2 hafta sonrakan tahlilleri normale döner."

"Organ nakline kadar gidebilir"

Anne karnındaki bebekte genetik bir sorun sonucu gelişenenzim bozukluğuna bağlı oluşan akut karaciğer yağlanması hakkında da bilgiveren Prof. Dr. Onur Yaprak, "Bu durumda organlarda küçük yağ damlacıklarıbirikir. Karaciğerin yanı sıra böbrek fonksiyonlarında bozulma da eşlik eder.Tedavisinde acil doğum gereklidir. Doğumdan sonra genellikle karaciğer hasarınormale döner ama şiddetli vakalarda karaciğer yetmezliği gelişirse ve doğumsonrası düzelmezse karaciğer nakli gerekebilir. ABD'de son 20 yılda bu nedenleyapılan karaciğer nakli sayısı 18, Avrupa'da ise 11'dir." açıklamasınıyaptı.

"Kaşıntı varsa tahlil isteyin"

"Gebeliğin ilk üç ayında gelişen, şiddetli bulantı,kusma, kilo kaybı ve elektrolit bozukluğu gibi bulgulara ilerleyen hiperemezis gravidarumbinde 3 ila yüzde 2'sinde görülüyor." diyen Prof. Dr. Yaprak, sözlerinişöyle tamamladı: "Bu durumdaki gebelerin yarısında karaciğer testlerindebozulma gözlenir. Ancak bulantı ve kusmaların zamanla geçmesiyle beraberkaraciğerde kalıcı hasara yol açmaz. Kaşıntı ile beraber bazen sarılığa da yolaçan ‘intrahepatik kolestaz' gebeliğin ikinci yarısında gelişir ve genellikledoğumdan sonra kaybolur. Kan tahlillerinde karaciğer testlerinde,bilirubinlerde ve safra asid düzeyinde yükselme saptanır. Kaşıntı gebeliktegenellikle hormonal değişikliklere bağlı olarak cildin kuruması neticesi sıkçagörülür. Karaciğerde kolestaz dediğimiz safranın akışında bir bozuklukgeliştiyse artan safra tuzlarının ciltte birikimi kaşıntıya yol açar. Tedaviyesafrayı sulandırıcı ilaçlar başlanır. Bu hastalık gebelerin binde 1 ile yüzde1' inde gelişir. Hastalığın gelişme nedenleri arasında genetik ve hormonalnedenler suçlanmaktadır. İlk gebeliğinde kolestaz gelişen annelerde diğergebelikte de kolestaz gelişme riski yüksek olur. Anne de doğumdan sonrakaraciğer testleri normale döner ancak bebekler açısından risk daha yüksektir.Erken doğum, düşük kilolu doğum, doğum sırasında solunum sıkıntısı ve hatta ölüdoğum mevcut risklerdir. Gebelikte safra kesesinin hareketlerinin yavaşlamasınave kolesterol yükselmesine bağlı safra kesesinde taşları gelişme oranıartar."

İHA


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.