Koronavirüs belirtileri mevsimsel gribe benziyor

Çin’den dünyaya hızla yayılan gizemli zatürre konusundabilgiler veren Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu,“Hastalığın ateş, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve öksürük gibi klinikbelirtileri mevsimsel gribe benzemektedir. 65 yaş üstü kişiler, kronik böbrek,akciğer, karaciğer hastalıkları olanlar, bağışıklığı baskılanmış kişiler vehamilelerde hastalık daha ağır seyredebilir” dedi.

Koronavirüs belirtileri mevsimsel gribe benziyor
25.01.2020 / 17:47 685

Liv Hospital Samsun Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Hakan Leblebicioğlu, Çin'de ortaya çıkan koronavirüs ile ilgili önemliaçıklamalarda bulundu. Çin'den dünyaya yayılan virüsün ülkemizde de görülmesihalinde alınabilecek önlemler konusunda bilgiler veren Leblebicioğlu,"Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs enfeksiyonundan dünyadayaklaşık 900 kişi etkilendi. Etkilenen insanlardan 26'sı (yaklaşık yüzde 3'ü)hayatını kaybetti. Vaka sayısı ise her gün hızla artıyor. Hastalık hayvanlardanveya çiğ etlerden insanlara bulaşarak başladığının tahmin ediliyor. İnsandaninsana ise temas ve öksürük yoluyla yayılıyor” diye konuştu.

“Hamilelerde daha ağır seyredebilir”

Koronavirüsün zatürre benzeri bir klinik tabloya nedenolacağını ifade eden Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, “Hastada ciddi akut solunumsendromu ve böbrek yetmezliği gelişebilmektedir. Başlıca belirtileri ateş,boğaz ağrısı, burun akıntısı ve öksürüktür. Klinik belirtileri ile mevsimselgribe benzemektedir. 65 yaş üstü kişiler, kronik böbrek, akciğer, karaciğerhastalıkları olanlar, bağışıklığı baskılanmış olan hastalar ve hamilelerdehastalık daha ağır seyredebilir” şeklinde konuştu.

“Sars da böyle yayılmıştı”

Çin'in yanı sıra Amerika, Güney Kore, Hong Kong Japonya,Tayvan, Tayland, Singapur ve Vietnam'dan da olguların bildirildiğine dikkatçeken Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, “Bunların genel olarak seyahat edenkişiler. 2002 yılındaki yine bir tür koronavirüsün neden olduğu SARS salgını dabu şekilde Uzak Doğu'da başlayıp daha sonra seyahatler ile başka ülkelereyayılım göstermişti. Hastalığı gizlemek kontrolünü güçleştirir. Çin'den,özellikle de Wuhan şehri ve çevresinden ülkemize gelen yolculardan ateş ve/veyaöksürük gibi akciğer şikâyeti olan kişilerin muayene edilmesi, gerekirse deizole edilmesinin hastalıktan korunmak için önem taşıyor. Çin'de bütün birkentin karantinaya alınması, giriş-çıkışa kapatılması sağlık, sosyal veekonomik sorunlara neden olabilir. Kişilerin sağlık kuruluşlarından hizmetalmasını güçleştirir. Hastalanma korkusu nedeniyle insanların karantinadankaçmaya çalışması veya hastalığını gizlemesi kontrolü daha güçleştirecektir.Vakalar görünmez hale gelecektir. Bu tür önlemler yerine hastaların hızlıtanısının konularak, sadece hastaneye yatış gerektirecek durumu olan hastalarınhastanede diğer hastaların ise evde izlenmesi, toplu yaşam yerlerinden uzakdurmaları önerilir. Benzer şekilde bir vaka nedeniyle tüm bir hastanenin dekarantinaya alınması gerekmemektedir” ifadelerini kullandı.

“Eşyalarda 24 saat canlı kalabilir”

Spesifik bir antiviral tedavisi olmayan hastalıktankorunma yöntemlerinin gripten korunma yöntemlerine benzediğini vurgulayan ProfDr. Hakan Leblebicioğlu şunları söyledi: “Virüs öksürük ve hapşırma ilebulaşabilir. Eller düzenli olarak su ve sabunla yıkanmalı, öksürme ve hapşırmasırasında ağız ve burun tek kullanımlık mendil ile kapatılmalıdır. Eğeryanımızda mendil yoksa, kesinlikle öksürürken ve hapşırırken ağız avuç içi ilekapatılmamalı, kollarımızın üzerindeki giysiyle kapatılmalıdır. Koronavirüsyüzeylerde ve eşyalarda 24 saate kadar canlı kalabilir, bu nedenle çevreyedokunduktan sonra eller ağza ve göze götürülmemelidir. Günümüzde uluslararasıseyahat ve kargo faaliyetleri sık görülmektedir. Virüsün vücut dışında yaşamsüresi ve ulaşım şartları göz önüne alındığında Çin'den gelen kargolarlabulaşma riskinin olduğuna dair bir veri bulunmamaktadır ve böyle bir durumhenüz rapor edilmemiştir.”

İHA


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.