KOP Yenilikçi Projeleri Destekleyecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi(KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının, 2020 yılı Mali Destek Programlarıkapsamında hayata geçirdiği ‘KOP Proje Havuzu’ bölge illerinde gerçekleştirilentanıtım toplantıları ile anlatıldı. Bölgenin önceliklerine uygun, yenilikçiprojeler oluşturulan proje havuzunda toplanacak.

KOP Yenilikçi Projeleri Destekleyecek
18.01.2020 / 07:54 741

KOP Proje Havuzu Sistemini Tanıtıldı

 Sanayi veTeknoloji Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresiBaşkanlığının, 2020 yılı Mali Destek Programları kapsamında hayata geçirdiği‘KOP Proje Havuzu’ bölge illerinde gerçekleştirilen tanıtım toplantıları ileanlatıldı. Bölgenin önceliklerine uygun, yenilikçi projeler oluşturulan projehavuzunda toplanacak.

İlk olarak, Konya’da İdarenin Büyük Selçuklu Konferanssalonunda başlayan ardından sırası ile Karaman, Aksaray, Niğde, Nevşehir,Kırşehir, Yozgat ve Kırıkkale’de gerçekleştirilen ‘KOP Proje Havuzu’ tanıtımtoplantıları proje yürütücülerinden büyük ilgi gördü. KOP Sosyal Projelerkapsamında KOP Bölgesinde Okuma Kültürünün Geliştirilmesi Projesi (KOP Okuyor)ve KOP Sosyal Gelişim Programı (KOPSOGEP) ile KOP Tarım Projeleri başlığıaltında KOP Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi (KOP TEYAP) ve KOP Kırsal KalkınmaProgramına (KOP KIRSAL KALKINMA) yönelik aynı ilde iki farklı salonda eşzamanlıgerçekleştirilen toplantılara Valilikler, Belediyeler, Kaymakamlıklar, İl Özelİdareleri, Kamu Üniversiteleri, Tarım ve Orman Müdürlükleri, EmniyetMüdürlükleri, DSİ-Orman Bölge ve Şube Müdürlükleri, kamu adına görev yapanAraştırma Kuruluşları, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri, İlKültür ve Turizm Müdürlükleri, İl ve İlçe Müftülükleri, İl ve İlçe Milli EğitimMüdürlüklerinden üst düzey katılımlar gerçekleşti. KOP İdaresi Başkanı İhsanBostancı, Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Tongur, Tarımsal Kırsal KalkınmaKoordinatörü Ümit Yorgancılar, Beşeri Sosyal ve Kurumsal Gelişme KoordinatörYardımcısı Mustafa Digilli, proje uzmanları Süleyman Armağan, Ahmet Rasihİnciman, Hakan Çam ve Eylül Kanbur ile Mali Uzman Oktay Kanat’ın yer aldığıtanıtım toplantılarında, proje yürütücülerine illerin öncelikleri ve başvurusüreçleri hakkında bilgiler aktarıldı.

“Karşılaştığımız Yoğun İlgi Doğru Yolda OlduğumuzunGöstergesi”

KOP Bölgesinin gelişen ve değişen ekonomik yapısıincelendiğinde tarım, sulama ve hayvancılık projeleri kadar sosyal sektörlerdebeşeri sermayeye dokunan katma değeri yüksek faaliyetlere de büyük önemverdiklerini belirten KOP Başkanı İhsan Bostancı, 2020 yılından itibarenuygulamaya konulan ‘KOP Proje Havuzu’ sisteminin daha iyi anlaşılabilmesi,proje yürütücüsü kurumlardan daha yenilikçi, farkındalık oluşturan, katmadeğeri yüksek, insan hayatına dokunan, bölgenin ihtiyaçlarına dönük yatırım vedesteklemeler içeren proje tekliflerinin alınabilmesi için yoğun bir tanıtımprogramı hazırladıklarını söyledi.

İdare olarak 2013 yılından 2019 yılına kadar toplamda bin357 projeye finansman desteği sağladıklarını ve karşılığında 1 milyar 200milyon TL tutarında kaynak tahsisi gerçekleştirdiklerine dikkat çeken BaşkanBostancı, “KOP Bölge Kalkınma İdaresi kuruluşu itibariyle her ne kadar tarım vesulama projesi olarak biliniyor olsa da insan hayatını ve refahını önceleyen,beşeri zenginlikleri ön plana çıkartan, turizminden ulaşımına, kültür  sanattan bilişime, enerji yatırımlarındanaltyapı faaliyetlerine kadar çok sektörlü ve bölgeyi bütünleşik bir şekilde elealan entegre bir bölgesel kalkınma projesine dönüşmüş durumdadır. Bölgeillerimizde gerçekleştirdiğimiz Girişimcilik ve Yenilik İhtiyaç Analizi veSosyal Yapı Analizi gibi araştırma projeleri sayesinde her bir ilimizin öneçıkan ihtiyaçlarını, avantajlarını ve farklılıklarını daha yakından tanımaimkanına kavuştuk. Buradan hareketle her bir ilimizin ana ihtiyaçlarınıönceleyen yenilikçi projeler için daha kararlı adımlar atıyoruz. Toplantılardayaşadığımız yoğun katılım, önceki yıllarda verdiğimiz finansman desteklerininson derece yerinde olduğunun en önemli kanıtı oldu. Proje yürütücülerimizin,bulundukları kent için bir fark oluşturma istekleri bizleri de olumlu yöndeheyecanlandırıyor. Bölgenin kalkınmasında önemli bir rol üstlenen KOP İdaresineverdikleri desteklerden dolayı Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın MustafaVarank başta olmak üzere tüm bakanlık çalışanlarına, Kalkınma Ajansları GenelMüdürümüz Sayın Barış Yeniçeri’ye, gerek toplantılarımıza katılarak gerekse iyiniyet ve temennilerini ileterek yanımızda olduklarını hissettiren bölgeillerimizin kıymetli Valilerine, kurumlarımızın yöneticilerine ve daha fazlakişiye ulaşmak, daha fazla proje desteklemek için gecesini gündüzüne katarakfedakarca çalışan idaremizin personeline çok teşekkür ediyorum. Bölgenin veülkenin topyekûn kalkınması için hepimizin birbirimize ihtiyacı var” şeklindekonuştu.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.