Kılıçdaroğlu Aksaray’da

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı KemalKılıçdaroğlu muhtarlarla kahvaltılı istişare toplantısı için Aksaray’a geldi.

Kılıçdaroğlu Aksaray’da
15.01.2020 / 10:28 1506

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu merkez mahalle,ilçe, belde ve köy muhtarları ile bir otelde kahvaltılı istişare toplantısındabir araya geldi. Burada muhtarlara seslenen Kılıçdaroğlu muhtarlarındemokrasinin temel taşı olduğunu belirterek Türkiye’nin dış politikasınıdeğerlendirdi.

“Muhtarlar demokrasinin temel taşıdır”

Kılıçdaroğlu, “Muhtarlar demokrasinin temel taşıdır. Bunubir kere bir köşeye yazacaksınız. Çünkü bu topraklarda yapılan tek seçim,milletin oyuna başvurularak ilk yapılan seçim 1833 yılında Cumhuriyetinkurulmasından çok daha önce Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde yapılan birmuhtarlık seçimidir. Dolayısı ile muhtar demokrasinin temel taşıdır. Bu ülkeyedemokrasiyi ilk kez bir muhtarlık seçimiyle gelmiştir. Muhtarlar çok güçlü. 50bin 157 muhtarımız var Türkiye genelinde. 50 bin milletvekilimiz yok, 50 birbelediye başkanımız yok, 50 bin bakanımız yok ama 50 bini aşkın muhtarımız var.Muhtar kelimesi veya muhtarlık 82 kanunda geçer. 82 kanununu ne ben bilirim, nede siz bilirsiniz. Demek ki neye ihtiyacımız var? Önce bir muhtarlık temelkanunu olması lazım” dedi.

“Bizi maşa olarak kullandılar”

Suriye politikasından Türkiye’nin hiçbir karı olmadığınadeğinen Kılıçdaroğlu, “Suriye politikasından bizim ne karımız oldu? BirAllah’ın kulu çıkıp bana anlatsın. Ne karımız oldu? 6 milyon 300 bin Suriyeligeldi. 40 Milyar Dolar para harcadık. Şimdi İdlip’ten yeni kardeşlerimizgelecek. Onların sayıları da 1 Milyon. Bizim ne faydamıza. İtiraf edeyim, doğrubulmadım. Suriyelileri kendi ülkelerine göndermemiz lazım dedim, ona da kızdılar.Benim vatandaşım işsiz. İş bulamıyor. Libya konusunda da düşüncelerimisöyledim. Asker göndermek yanlış. Egemen güçler, yani dünyaya hükmetmek isteyengüçler ateşi elleriyle tutmazlar. Maşa kullanılırlar ateşi tutmak için. Esed’ekızdılar, bizi maşa olarak kullandılar. Şimdi Libya’da kavga ediyorlar. Oradada ateşi siz tutun diyorlar. Neden biz tutalım arkadaş. Birleşmiş milletler varmı? Var. Onların barış gücü var mı? Var. O barış gücü gitsin iki tarafıbarıştırsın. Bende söyledim. Hafter tarafı var. Ulusal mutabakat hükümeti var.Kardeşim Türkiye Cumhuriyeti Devleti bugüne kadar hep yukarıda durmuştur.Ortadoğu’da birisinin bir derdi olduğu zaman gelip Türkiye’nin kapısınıçalmıştır. ‘Ya bizim böyle bir derdimiz var. Bu sorunu nasıl çözeceğiz’ diye. YaniTürkiye böyle bir fonksiyon üstlenmiş bu güne kadar. Dolayısı ile hiç kimsebize düşman değildi. Herkes Türkiye’yi saygıyla karşılardı. Bizimsöyleyeceğimiz bir sözün bölgede de bir ağırlığı var. Şimdi biz düşman olduk”şeklinde konuştu.

“Türkiye’nin dış politikasını Putin belirliyor”

Türkiye’nin dış politikasının Putin’in belirlediğiniifade eden Kılıçdarğlu, “Ortadoğu’da Müslüman kanı akıyor arkadaşlar. Birbirlerini öldürenler Müslümanlar. Ellerine silahı verenler de bir tarafıAmerika, bir tarafı Rusya veriyor silahı. Buyurun beyler birbirinizi öldürün.Bizde ortak oluyoruz buna. Bende diyorum ki buna ortak olmayın arkadaşlar. NiyeMüslüman kanı akıyor? Hangi gerekçeyle akıyor. Engel olmamız lazım. Kıyametikopardılar. Putin geldi, Putin’in dediğini yaptılar. Peki bizim dışpolitikamızı kim belirmiyor? Dış İşleri Bakanlığı mı? Yok. Saray mı? Oda yok.Kim belirliyor? Putin belirliyor. Suriye’de Putin mi belirliyor? Evet. BeşarEsad ile nerede görüşüldü? Rusya’da. Sen devletsin yahu, senin iraden yok mu?İlla Rusya istediği zaman mı gidip görüşeceksin. Hafter ile görüşün dedik.Libya’yı barıştırın. Birbirlerini öldürmesin bu insanlar. Vay efendim onlarterörist. Sonra gittiler Rusya’ya Hafter ile görüştüler. Kim dedi? Putin dedi.Politikayı belirleyen kim? Putin. Türkiye Cumhuriyeti Devleti? Dış politikabelirleyemiyor. Türkiye bütün bu sorunlarını aşabilir. 5 yıl içinde Türkiye’deçözülemeyecek hiçbir sorun yoktur” şeklide konuştu.

Haber Yaşar Karatay


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.