Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı Yapıldı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) 10.Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı, MÜSİAD Genel Merkez ev sahipliğindegerçekleştirildi. 

Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı Yapıldı
09.01.2020 / 10:04 1265

10. Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı kapsamındaMÜSİAD’ın Türkiye Şube Başkanları Genel Merkez’de 2019 değerlendirmesi ve 2020hedefleri için bir araya geldi. Genişletilmiş Başkanlar Toplantısına katılımsağlayan MÜSİAD Aksaray Başkanı Eyüp Dağdaş gerçekleştirilen toplantıya ilişkinyazılı bir açıklama yaptı Başkan Dağdaş, "Türkiye gerek jeopolitik yapısıgerekse dengelenme süreci içindeki ekonomisiyle bölgedeki sıcak paranın çekimnoktası haline getirilebilir." dedi.

Dağdaş yaptığı açıklamada, küresel ekonomi ve Türkiyeekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu

Sadece Türkiye için değil, tüm dünyada zorlu ve sert,sosyo-politik, ekonomik ve siyasi manevralarla geçen bir 2019 yılının, işdünyasını 2020'de daha tedbirli ve daha ihtiyatlı olmaya zorladığını anlatanBaşkan Dağdaş, "Aynı zamanda 2020 yılı değişimler karşısında doğrurefleksleri hızlı bir şekilde verebilmenin de sınanacağı bir yıl olarakkarşımızda durmaktadır İfadesini kullandı.

"Son dönemde özellikle aldığımız eleştirilerinbaşında sürekli iyimser tavrımızı korumamız ve sorunları işaret etmediğimizedair yorumlar yer almaktadır. Bunu MÜSİAD olarak kesinlikle kabul etmediğimizibelirteyim. Bizler kötümser tabloların oluşturacağı atalet ve gerginlikhavasının ekonomide yaşayan olumlu eğilimleri baltalayacağını savunuyoruz.

Bakınız iyi giden bir sistemin içine yerleştirdiğinizkötümser senaryoların iyi giden yapıları da karamsarlık döngüsü içinekatacağını unutmayalım. Elbette Türkiye ekonomisi, zor bir süreçten geçiyor.Ancak dünya çapında resesyonun ayak seslerini iyice hissetmeye başladığımız şu günlerdeTürkiye'yi ayrıştırarak yapılacak her analiz iyisi ile de kötüsü ile deeksiktir ve manipülatiftir."

Dağdaş, 2019'un toplu gösteriler ve sosyoekonomik sıkışmayılı olduğunu belirterek, Hong Kong'da nisan ayından bu yana suçluların Çin'eiadesini öngören tartışmalı yasa tasarısı nedeniyle sokakların savaş alanınadöndüğünü, bu bölgenin Türkiye'nin teknoloji ithalatının önemli bir bölümünehitap ettiğini kaydetti.

İran'da petrol fiyatlarına yapılan zam nedeniyle başlayangösterilerde resmi olmayan rakamlara göre 500'den fazla göstericinin yaşamınıyitirdiğini ifade eden Dağdaş, şunları söyledi:

"İran 2020 yılı için pek çok iş adamımız açısındanpartner olma özelliğini koruyor ancak ambargoların bizim iş birliğimizegetirdiği zarar da ortadadır. Amerikan senatosunun Başkanlık sisteminealternatif yürüttüğü dış politika ayarı bizi bu şartlar altında bir kez dahaABD ile karşı karşıya getirebilir. Meseleye sadece S-400 savunma sistemleriekseninde bakmak kısır bir analiz olacaktır. Macron'un Merkel'e önerdiği ortakAvrupa Ordusu fikri ve Merkel'in bu konuya sıcak bakması da NATO'nun yeni biryapı ile 2020'de karşımızda olduğunu gösteren emarelerdendir."

Dağdaş, İran'daki olaylar başlamadan önce CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan'ın Irak'taki olayların benzerlerinin İran'da dagörülebileceği hususunda alt metinler ortaya koyduğunu aktararak, "Buşartlar altında Orta Doğu sermayesi için güvenli liman yeniden Türkiyetoprakları olacaktır dedi.

Türkiye'nin hem sahada hem de masada kazandığı zaferin,Suriye'nin yeniden inşası adına yepyeni bir dönemin de kapılarını açtığınıanlatan Dağdaş, "Gerek İran gerekse Irak'taki gösterilerin iş dünyasıaçısından okunması farklıdır. Dünyanın her yerinde toplumsal olaylar, kısasürede yerel kimliğinden sıyrılarak küresel dinamiklerin hareket sahası halinegelir. Böylesi durumlarda risk ve tehdit aynı cümle içinde okunur. Türkiyegerek jeopolitik yapısı gerekse dengelenme süreci içindeki ekonomisiyle bubölgedeki sıcak paranın çekim noktası haline getirilebilir." şeklindekonuştu.

Dağdaş, Türkiye'nin jeopolitik hinterlandı çok geniş birülke olduğunu belirterek, "Bu durum ekonomik partnerlik seçenekleri veticari ortaklıklar için bir fırsat olduğu kadar ekonomi güvenliğinin sağlanmasıadına oldukça zorlu bir mücadeleyi de beraberinde getirmektedir." diyekonuştu.

"Cumhurbaşkanımıza Libya konusunda siyasi dehasıiçin tebrik ediyoruz"

Doğu Akdeniz'deki gelişmeleri hatırlatan Dağdaş,"Sayın cumhurbaşkanımıza Libya konusunda siyasi dehası için tebrik veteşekkür ediyoruz." ifadelerini kullandı.

"Coğrafya kaderdir" sözünü anımsatan Dağdaş,"Türkiye 2020 yılında da mazlum coğrafyaların hamisi ve Orta Doğu'dakiYemen'den Libya'ya, İran'dan Irak'a, Suriye'den Kuzey Afrika'ya kadar uzananhattın ekonomik merkezkaç alanı olma özelliğini artırarak devamettirecektir." değerlendirmesinde bulundu.

Kuzey ve Orta Afrika'nın yeni bir ticaret planı çıkarmaalanı olacağını belirten Dağdaş, "Çin'in kuşak yol projesi kapsamındabilhassa Orta Afrika'daki yatırımlarının seyri dikkat çekicidir. Adeta OrtaAfrika'nın yeniden inşası Çin sermayesi üzerinden yapılmakta ve lojistik hattıda ülkemizden geçmektedir. Elbette İpek Yolu'nun bağlantı noktasında olmakönemlidir ancak Kuşak Yol kapsamında Türkiye'nin lojistik ülke olma markasınıyeniden gözden geçirmesi ve hattın bizdeki sanayi ve üretim sistemine ne ölçüdekatkı sağlayacağının da ayrıntılı bir şekilde ele alınması gerekmektedir."şeklinde konuştu.

Dağdaş, MÜSİAD olarak 2020 yılının ilk aylarında ikikapsamlı çalıştay ile iki önemli dış politika meselesini masaya yatırıp üretimve ticarete olan etkisini inceleyeceklerini belirterek, "Bunlardan biriBrexit süreci sonrası yeniden yapılandırılacak olan AB ile olan ekonomikpartnerliğimizin analiz edilmesi, ikincisi ise Kuşak Yol hattının ülkemiz üretim,yatırım ve sanayisine olan avantaj ve tehditlerinin masaya yatırılacağıçalıştay olacaktır. Çünkü her iki olgu da ülkemizin bilhassa KOBİ potansiyelinietkileyecek ve yerli-milli sermaye mottomuzu etkileyecek çıktılarbarındırmaktadır." diye konuştu

"2020 yılında ekonominin ve ticaretin yönü doğuyakayacak"

Dağdaş, 2020 yılında ekonominin ve ticaretin yönünündoğuya kayacağının artık yadsınamaz bir gerçek olduğuna işaret ederek,sözlerini şöyle sürdürdü:

"Özbekistan başta olmak üzere tarihsel ve kültürelbağlarımızın olduğu bölgede çok daha aktif bir iktisadi partner olarak varlıkgöstermeyi tavsiye ederim. Sadece Orta Asya değil Balkan ülkelerinde de muadilibir ticaret ve yatırım ağının 2020 yılında aktive edilmesi için çalışmalarımızı2019 ortalarında başlattık. MÜSİAD olarak bu hususta üyelerimize uygun birticaret ve yatırım hattı açacağımızın ve bunun için çok kapsamlı bir projeyiiçerik olarak tamamladığımızı huzurlarınızda beyan ederim."

Eyüp Dağdaş, satışa yönelik ve proje bazlı teşviksisteminin geliştirilmesi gerektiği hususunu ilgili merciler ilepaylaştıklarını ve bu hususta mevzuatın yeniden düzenlenmesi için 2020 yılındaçok daha aktif bir hareket planı izleyeceklerini dile getirdi.

"Kırkentler projemizi çok yakındaaçıklayacağız"

Dağdaş, çok yakında açıklayacakları Kırkentler projesiile kentsel dokuların yeniden planlanması ve başlayan tersine göçün yeniyerleşme alanları kurarak çok daha sağlıklı ve homojen bir demografik dağılımıve aynı zamanda istihdamı artıracak bir çözüm olarak sunacaklarını söyledi.

Burada en hayati meselenin firmaların finansmana erişimşartlarının düzenlenmesi olacağını bildiren Dağdaş, "Burada devlet vehükümet yetkililerine önemli sorumluluklar düşmektedir. Yerli alımları teşviketmek KOBİ ve üstü firmalarımızdaki üretim ve yatırım iştahınıbesleyecektir." dedi.

Dağdaş, ulaşım araçlarında hala yurt dışı üreticilerinbirincil tercih listesinde olduğunu ifade ederek, "Hâlbuki hem otomotivyan sanayinde hem de ulaşım araçları altyapı sektörlerinde tercihin yerlifirmalardan yana kullanılması 11. Kalkınma Planı dâhilinde de zikredilen birhusustur. İvedilikle hayata geçirilmesi gerektiği kanaatindeyiz." şeklindekonuştu.

haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.