Kaşlı’dan Esnafa Destek

Milletvekili Ramazan Kaşlı TBMM kürsüsünden esnaflarımızınsorunlarına neşteri vurdu!

Kaşlı’dan Esnafa Destek
19.12.2019 / 10:34 1115

24 Haziran 2018 tarihinde yapılan 27. Dönem Milletvekilliğiseçimleri ve sonrasında Aksaray’ımızda ziyaret ettiği esnaflarımıza ‘’Bendesizin gibi esnafım, esnafın halinden ancak esnaf anlar, seçerseniz GaziMeclisimizde sesiniz olacağım’’ diyerek söz veren, kendiside Aksaray’ımızdayaklaşık Kaşlılar Pabuç Sarayı işletmesiyle 40 yıldır esnaflık yapan MHPAksaray Milletvekili Ramazan KAŞLI, TBMM Genel Kurulunda 2020 Yılı MerkeziYönetim Bütçe Kanun Teklifi ile 2018 Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanun TeklifiGörüşmeleri Bağlamında "Gelir ve Gidere İlişkin Diğer Hükümler" üzerinde MHP Grubu adına söz alarak esnaflarımızın sorunlarını TBMM kürsüsündendile getirip, tüm sorunlara ve çözümüne dair neşteri vurdu.

Milletvekili KAŞLI yaptığı konuşmada;

TBMM Genel Kurulunda 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe KanunTeklifi ile 2018 Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanun Teklifi GörüşmeleriBağlamında "Gelir ve Gidere İlişkin Diğer Hükümler"  üzerindeMHP Grubum adına yaptığım konuşma:

“2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifinin 13. Maddesi(Gelir ve Giderlere ilişkin diğer hükümler) üzerine Milliyetçi Hareket Partisigrubumuz adına söz almış bulunuyorum. 

Sözlerimin başında heyetinizi, genel kurulu, ekranları başındabizleri izleyen değerli vatandaşlarımızı ve Aksaraylı hemşerilerimi saygıylaselamlıyorum.

Bu bağlamda esnafımızın yaşadığı bazı sorunlara da değinmekistiyorum. 

Esnaflar, ticaretin ilk dönemlerinden bu yana iş hayatıiçerisinde etkin bir rol oynamaktadır. Ancak ekonomi içerisinde yerinegetirdiği işlevlere rağmen esnaf işletmeleri hem makroekonomik hem de yapısalsorunlardan kaynaklanan nedenlerle rekabette her geçen gün daha çok kankaybetmektedir.        

Modernleşmenin bir sonucu olarak her sokak ve caddeyi kuralsızdolduran zincir marketler ve AVM'ler hem Kentsel dokuyu bozmakta hem deesnafımızın varlığını tehdit etmektedir. 

"Elektronikten kırtasiyeye, gıdadan konfeksiyona her türlüihtiyaca cevap veren zincir marketler, her sokağa peş peşe açılarak esnafıbitirme noktasına getirmiştir. Esnafımızın bu sorununu çözmek adına; büyükmarket zincirlerinin şehir merkezinde şube açmaları için asgari işyeribüyüklüğü standardı getirilmeli ve bu standarda uymayan mevcut şubelerin de birprogram dâhilinde yerleşim yeri dışına taşınması sağlanarak küçük esnaf aleyhinegelişen haksız rekabetin önüne geçilmelidir.

Esnaf ve sanatkârlara sicil affı getirilerek, stopaj ve Bağ-Kurprimleri düşürülmeli, ÖTV indirimi sağlanmalıdır.

İş yerleri 50 m2 nin altında ve kira olan küçük esnafımıza birdefaya mahsus olmak üzere kira yardımı yapılmalı ve bunun yanı sıra mevcutkredi borçları faizsiz olarak ertelenmelidir. Ülkemiz genelinde (rakamsalolarak) 1 milyon 785 bin 586 bulan esnafımız, toplumda en çok çalışan kesimolmasına rağmen emeklilikte en uzun prim gün sayısını ödemektedir. 

Anayasa'nın 173. Maddesinde belirtilen 'Devlet esnaf vesanatkârı koruyucu tedbirler alır' hükmü gereğince esnafımızın, prim ödeme günsayıları Emekli Sandığı ve SGK sigortalısı olarak çalışan kesimle aynıolmalıdır.

Ekonomiye destek vermek ve istihdam oluşturmak isteyenmilyonlarca esnaf,  vergi ve sosyal güvenlik kurumu primi borçlarınınödemek için uğraşmaktadır. Vergi ve SGK borçlarından dolayı ticareteyönelemeyen esnafımız, devlete olan Kamu borçları için adım atılmasınıbeklemektedir. Bu nedenle Sayın Hazine ve Maliye Bakanı'mızın üniversiteöğrencilerinin borçlarının (KYK) yapılandırılması kapsamının genişletilerekesnafın birikmiş vergi ve SGK prim borçlarının da dâhil edilmesini talepediyoruz. 

Şuanda ki ekonomik koşullar göz önünde bulundurulduğunda buyapılandırma hem esnafı rahatlatacak hem de kamu borç stokunu azaltarakpiyasaya ekonomik anlamda canlılık sağlayacaktır. Diğer taraftan şunu dasöylemek isterim ki bu yapılandırma ile kastettiğimiz bir vergi affı değilsadece kesinleşmiş amme alacaklarının yapılandırılmasıdır. Vergi affındanherhangi bir indirim yapılmaksızın faiz katsayıları üzerinden indirim yapılmaksuretiyle, borçların taksitlendirilerek ödeme kolaylığı sağlanmasının gerekliolduğu kanaatindeyim.  

 Sözlerime son verirken, 2020 yılı Bütçe'sinin ülkemiz içinhayırlara vesile olmasını temenni ediyor,  Gazi Meclisimizi, ekranlarıbaşında bizleri izleyen büyük Türk Milletini ve Aksaraylı hemşehrilerimisaygıyla selamlıyorum” dedi.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.