Üçüncü Nüsha Bulundu

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Dr. Öğr. Üyesi ÇetinYıldız, Dede Korkut hikâyelerinin iki nüsha olduğunun bilindiğini, ancak 2019yılındaki araştırmalarda üçüncü nüshasının da bulunduğunu söyledi. 

Üçüncü Nüsha Bulundu
19.12.2019 / 18:13 739

Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve EdebiyatıBölümü tarafından hazırlanan Dede Korkut Hikâyeleri konulu konferans ve DeliDumrul isimli tiyatro gösterisi, ASÜ Konferans Salonu’nda icra edildi. 2018yılında Türkiye, Azerbaycan ve Kazakistan’ın girişimiyle Dede Korkuthikâyelerinin, UNESCO tarafından somut olmayan kültürel miras listesinealındığını ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Çetin Yıldız, esas heyecan vericigelişmenin ise 2019’da yaşandığını belirtti. O tarihe kadar Dede Korkut’a dair12 hikâyenin yer aldığı iki nüshanın bilindiğini kaydeden Yıldız, “2019’daüçüncü nüsha da bulundu. Dede Korkut hikâyeleri destanla halk hikâyeleriarasında bir ürün olarak kabul edilmektedir. Bu yönüyle bir geçiş dönemi ürünüolarak da ifade edilmektedir” dedi. Yapılan konuşmanın ardından Türk Dili veEdebiyatı Bölümü öğrencileri Deli Dumrul isimli oyunu sahneledi. Köprüdengeçmeyenden daha fazla akçe alan Deli Dumrul’un Azrail’i öldürmeye dairmücadelesini konu alan oyunda, güncel espriler de başarılı şekilde aktarıldı.

Program, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. AyhanÖzçifçi’nin, etkinliklerde emeği geçenlere belgelerini takdim etmesiyle sonaerdi. 

Haber Merkezi 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.