Üreticiye Destek

“Tarım ve Hayvancılık ödemeleri en Yakın ZamandaÖdenecek”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, enflasyonugelecek yıldan itibaren kalıcı olarak tek haneli rakamlara çekmeyihedeflediklerini söyledi.

Üreticiye Destek
14.12.2019 / 18:39 540

Ahiler Kalkınma Ajansında "Nevşehir İş DünyasıBuluşması" programında Aksaray, Nevşehir, Kırşehir ve Kırıkkalebölgesindeki iş insanlarıyla bir araya gelen Albayrak, burada yaptığıkonuşmada, Türkiye'nin son 1,5 yıldır ekonomi alanında birçok ülkenin karşı koyamayacağıbüyüklükte saldırılara maruz kaldığını, Türk milletinin inancı ve feraseti, işinsanlarının iş birliğiyle bu zorlu sürecin geride bırakıldığını belirtti.

Büyük ve güçlü Türkiye yolculuğunun hız kesmeden devamettiğini dile getiren Albayrak, son süreçte, Türk ekonomisinin potansiyelineinananların kazandığını ifade etti.

Albayrak, geçen yıl ağustos, eylül, ekim aylarında"Türkiye ekonomisi küçülecek, enflasyon durdurulamaz, kur tutulamaz"söylemleri ile felaket senaryoları çizenlerin bugün hayal kırıklığına uğradığınıvurguladı.

Bu ülkeye güvenenlerin gelecek süreçte de kazanacağını,"malum koronun" kaybetmeye devam edeceğini anlatan Albayrak, şunlarıkaydetti:

Bu tablo çok daha iyi noktalara gelecek. Türkiye, hemyerli hem de yabancı yatırımcılar için en cazip ve en avantajlı piyasalardanbiri olmaya devam edecek. 2 yıllık tahvil faizlerinde yüzde 26'lardan aşağıyönlü trendin sürmesi neticesinde yüzde 12 bandına kadar gerileme sağlanarak,Ekim 2017 seviyelerine dönülmüş oldu. Mücadele alanlarımızın başında gelenenflasyonda, yüzde 25'lerden kasım ayı itibarıyla yüzde 10 bandına gerilemeyisağlamış olduk. İnşallah bu yılı, hedefimiz olan 12'nin altında bir seviyeylekapatıp, enflasyonu önümüzdeki yıldan itibaren kalıcı tek haneli rakamlaraçekmiş olacağız. Dengelenme sürecinde sürekli vurguladığımız üzere, yaşanan tümiyileşmeleri ve gelişmeleri vatandaşlarımıza ve iş dünyamıza yansıttık,yansıtmaya devam ediyoruz."

İhracat ve yüksek teknoloji ürün odaklı sektörlerindesteklenmesi amacıyla devreye alınan İVME finansman paketiyle 50 binden fazlaüreticiye 40 milyar liralık kredi tahsisi yapıldığına değinen Albayrak, burakamın yaklaşık 25 milyar lirasının kullandırıldığını açıkladı.

Albayrak, Türkiye'nin doğal büyüme sürecine girmeyebaşladığına işaret ederek, "Üçüncü çeyrekteki pozitif yönlü büyümeninardından bu yılın son çeyreğinde yaklaşık yüzde 5'lik bir büyüme performansıyakalayacağımızı tahmin ediyoruz. Özellikle önümüzdeki yıldan itibaren yüzde5'lik doğal büyüme potansiyelimizi gerçekleştireceğimiz bir süreç, bu yılın sonçeyreğiyle başlamış olacak." diye konuştu.

Açıklanan verilere göre sanayi üretiminin yakaladığıbüyüme eğiliminin sürdüğüne dikkati çeken Albayrak, bu verilerin, son çeyrekteöngördükleri büyümenin gerçekleşeceğine işaret ettiğini söyledi.

"ULUSLARARASI KURULUŞLAR TÜRKİYE EKONOMİSİNE YÖNELİKTAHMİNLERİNİ REVİZE EDİYOR"

Bakan Albayrak, uluslararası kuruluşların Türkiyeekonomisine yönelik tahminlerini revize etmeye başladıklarına vurgu yaparak,şöyle devam etti:

"Tüm bu alanlarda ortaya koyduğumuz başarılıperformans neticesinde, uluslararası kuruluşların tamamı Türkiye ekonomisineyönelik tahminlerini lehimize revize etmeye başladılar. Bir yıl önce, Türkiye,Arjantin gibi IMF ile anlaşıp 50 milyar dolar alıp IMF'ye teslim olacaktı. Bizdedik ki 'Türkiye'nin ihtiyacı yok, bilançosu, ekonomisi güçlü', birileriinanmadı. Peki bir yıl geçti ne oldu? Arjantin IMF ile anlaştı, sonra 50 milyardoları da aldı. Bir kuruş kimseden almadık. Tüm bu süreçte, terör örgütleriylemücadelede son 6 yılda adım adım ve her birinden güçlenerek çıktığımız buoperasyonlarla rüştünü ispat eden, her geçen gün daha da bağımsızlaşanözgürleşen bir ülkeye doğru adım adım gidiyoruz."

Albayrak, Nevşehir'in ülke turizmi açısından çok önemlibir yere sahip olduğunu, ilerleyen süreçte Türk ekonomisine daha çok katmadeğer sağlayacağına inandığını aktararak, "2023 yılı için '75 milyondanfazla turist 65 milyar dolarlık turizm geliri' hedefine giderken, Nevşehir enönemli taşıyıcılardan biri olacaktır. Ülkemizin potansiyeline duyduğumuzinançla yürüyecek ve kamu - özel sektör işbirliğiyle el ele omuz omuza vererekyarının büyük ve güçlü Türkiye'sinin ekonomisini inşa edeceğiz."ifadelerini kullandı.

Toplantı, konuşmanın ardından basına kapalı devam etti.

AK Parti Aksaray Milletvekili İlknur İnceöz;

Faiz İndirim Müjdesi hayırlı olsun

AK Parti Aksaray Milletvekili İlknur İnceöz, Hazine veMaliye Bakanı Berat Albayrak’ın Nevşehir’de Ahiler kalkınma ajansında Aksaraylıve bölge insanının katıldığı toplantı da ülkemize faiz indirim müjdesininverildiğini söyledi.

AK Parti Aksaray Milletvekili İlknur İnceöz’ün de katılımsağladığı Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak ile “Türkiye için DeğişimBaşlıyor” programları çerçevesinde Aksaray ve Nevşehirli iş insanlarımızlaNevşehir’de bir araya geldik. Bakanımız kamu bankalarımızın faiz indirimi müjdesini Nevşehir’den verdi.

Haber Yaşar Karatay


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.