Kediler Yolunu Gözlüyor

Aksaray'ınIhlara beldesinde bir esnaf hayvanlara olan şefkatiyle “İnsanlık ölmedi’dedirtiyor   

Kediler Yolunu Gözlüyor
14.12.2019 / 18:28 558

Aksaray’da tavukçuluk yapan bir esnaf, soğuk kışgünlerinde hayvanlara olan ilgisiyle insanlığın ölmediğini gösteriyor.Dükkanına satmak için aldığı tavukların üçte birini hayvanlara ayıran esnafındükkanı açmasıyla birlikte etrafta bekleyen kediler koşarak dükkanın önünegeliyor.   

Son günlerde hayvanlara karşı olumsuzlukların gündemegeldiği Türkiye’de, Aksaray’da kameralara yansıyan hayvan sevgisi görüntüleriyürekleri ısıttı. Aksaray’ın Güzelyurt ilçesine bağlı Ihlara beldesinde yaşayanve uzun zamandır tavukçuluk yapan Eyüp Derici (51), beldede yaşayan hayvanlarıkendi elleriyle besliyor. Derici, dükkanında satmak için aldığı tavukların üçtebirini hayvanlara ayırıyor. Her gün dükkanının önünde Derici’yi bekleyenkediler, Derici’nin dükkana gelmesi ile birlikte kapının önüne koşarak geliyor.Satmak için aldığı tavukların üçte birini poşete doldurarak dışarı çıkanDerici, tavukları kendi elleriyle bir bir kedilere yediriyor. Hallerinden sonderece memnun olan kediler Derici’nin dükkanının önünden hiç ayrılmıyor.

  Allah’ın verdiğirızkı paylaştığını ifade eden Derici, “2 koli tavuk alıyoruz. Üçte birinibunlara yediriyoruz. 10 yıldır bunlara bakıyorum. Bende bir hayvan sevgisi var.Çünkü yüce Rabbim yarattığı için, yüce Rabbimin emrettiği gibi ‘Her canlı ölümütadacak’ diyor. Bunlara bakmaktan zevk alıyorum. Bir vicdan, merhamet, duygu.Şimdi biz akşam olunca soğukta sıcacık evimize geçiyoruz. Sobanın dibindeoturuyoruz, bir lokma ekmeğimizi yiyoruz. Ama bunları hiç düşünüyor muyuz?Düşünebiliyor muyuz? Düşünmüyoruz. Bunlar da yüce Rabbimin yarattığı varlıklar.Şu zor kış şartlarında imkanımız yettiği kadar, yüce Rabbimizden güç, kuvvetalarak, Rabbimizin izniyle sırf Allah rızası için veriyorum bunlara ben.Herhangi bir beklentim yok. Şimdi ben burada kendim yiyorsam, pişirdiğim zamankoku hissediyor bunlara da ayırıyorum. Yemek yaptığım zaman üçte birinibunlara, üçte birini kendime, üçte birini de eve götürüyorum. Yüce Rabbiminverdiği rızk ne ise onu alıp gidiyoruz. Az ile yetinmeyi biliyoruz. Bunlara bizbakmazsak, tekme vurursak, kovalarsak ne olur? İşimiz hiçbir zaman dürüstgitmez” diye konuştu.

  Beldeesnaflarından Çetin Uzunbaba (51) ise “Ağabeyimizin bu davranışı bizi isteristemez ortak etti. Bu konularda kış şartları ne kadar çetin olsa da yaşayanher canlı ölümü tadacağına göre bu hayvanlarımıza da üzerimizdekisorumluluğumuzu, ortak payımızı, gereğimizi yapıp elimizden geldiği kadarbunlara bakmak zorundayız” dedi.

İHA 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.