Dil, Bir Milletin En Önemli Değerdir

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. YusufŞahin, fakülte girişlerine yerleştirdikleri Türkçe sözlüklerle, öğrencilerinTürkçe kelime bilgisini arttırmaya ve Türkçenin günlük hayatta doğrukullanımına katkı sağlamaya çalıştıklarını söyledi. 

Dil, Bir Milletin En Önemli Değerdir
13.12.2019 / 18:24 522

- Gündelik Hayatta Dilimizi Doğru Kullanmalıyız- 

TRT eski spikeri Mehpare Çelik, İletişim Fakültesiöğrencileriyle buluştu. İletişim Buluşmaları kapsamında “Kitle İletişimAraçlarında Türkçenin Kullanımı” konulu bir konferans veren Çelik, özellikletelevizyon içeriklerindeki özensizlik ve dikkatsizlik nedeniyle Türkçeninkatledildiğine dikkat çekerek; okuyan, okudukları üzerinde düşünen ve tartışanbir topluma ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Sağlık Bilimleri Fakültesi Konferans Salonu’ndagerçekleştirilen etkinliğin açılışında konuşan ASÜ Rektörü Şahin, dilin, birmilletin en önemli değeri olduğunu belirterek, gündelik hayatta dilin doğrukullanılması hususunu önemsediklerini vurguladı. Uluslararası öğrencilereTürkçe eğitimi vermek için kurulan Türkçe Öğretimi Uygulama ve AraştırmaMerkezi’nin (TÜRKÇEM) aynı zamanda Türkçenin doğru ve etkin kullanımına ilişkinçalışmalar da yürüttüğünü dile getiren Prof. Şahin, fakültelerin girişineTürkçe sözlükler yerleştirildiğini anımsatarak, tüm öğrencilere bu sözlükleriverimli şekilde kullanmalarını tavsiye etti. İletişim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Nezahat Altuntaş Duman ise beşincisi gerçekleştirilen “İletişimBuluşmaları” etkinliklerinin öğrencilerin eğitim ve öğretim süreçlerinekatkısının büyük olduğunu belirterek, etkinliğe katkı sunan konuklara teşekküretti.

- Üç Bin Yıllık Geçmişi Olan TürkçemiziKatlediyoruz -

Konferansa konuşmacı olarak katılan TRT’nin eskispikerlerinden Mehpare Çelik, öğrencilerle Türkçenin doğru kullanımı üzerinebir söyleşi gerçekleştirmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Çelik, kitleiletişim araçları ile Türkçenin katledildiğine dikkat çekerek, öz Türkçekullanımının giderek azaldığını ifade etti. Türkçenin, -özellikle televizyoniçeriklerinde- özensiz ve dikkatsizce kullanım nedeniyle çok fazla zarargördüğünü söyleyen Çelik, okuyan, okudukları üzerinde düşünen ve tartışan birtopluma ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Kitle iletişim araçlarında kullanılandili eleştiren Çelik konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Kurduğumuzcümlelerde Türkçe sözcük kullanımına dikkat etmiyoruz. Sürekli yabancısözcüklerle iç içe geçmiş cümleler kuruyoruz ve bu durumu bir meziyet olarakgörüyoruz. Yabancı sözcükler Türkçemizin topraklarında at koşturuyor. Bizi bizyapan değerlerden giderek uzaklaşıyoruz. Güzel Türkçemizden utanır olduk, onudoğru kullanmayı sürekli ihmal ediyoruz. Sokaklarımız, yabancı sözcüklerlesüslenmiş tabelalarla dolu. Çok güzel bir dilimiz varken neden yabancısözcükleri tercih ettiğimizi anlamıyorum. Bu yüzden, kendi özümüze vedeğerlerimize giderek yabancılaşıyoruz. Kitle iletişim araçlarında Türkçe çokyanlış kullanılıyor. Böylece, doğru Türkçe kullanmayan, okumayan ve yazmayanbir nesil yetişiyor. Dünya üzerinde uzun hece sayısı bakımından zengin iki mükemmeldil var. Bunlardan biri Fransızca bir diğeri Türkçe. Bizler, toplum olarak üçbin yıllık bir geçmişi olan mükemmel bir dili katlediyoruz.” Çelik, öğrencilerekitle iletişim araçlarını eleştirel bir bakış açısıyla takip etmelerini veyapılan yanlışlara ilişkin eleştirilerde bulunmalarını tavsiye ederekkonuşmasını sonlandırdı.

Konferansa, Ankara Gazeteciler Cemiyeti BaşkanıNazmi Bilgin, Başkan Yardımcısı Yusuf Kanlı, 68 Aksaray Gazeteciler CemiyetiBaşkanı Ali Südemen, Aksaray Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı CelilAcar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Program, belge takdiminin ardındansona erdi.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.