Tüm İnsanlar Eşittir

Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu 10 Aralık Dünya İnsanHakları Günü münasebetiyle yaptığı açıklamada;

Tüm İnsanlar Eşittir
09.12.2019 / 17:28 867

“Bugün, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları EvrenselBeyannamesi’nin kabul edilişinin 71. yıldönümünü kutluyoruz. İnsan haklarınıortak temel ilkeler çerçevesinde evrensel düzeye taşıyan bu beyanname, bugün dedünyanın her köşesindeki milyonlarca insanın umudu ve güvencesi olmaya devametmektedir.

İnsanı cemiyet içinde bir fert olarak düşündüğümüz andabir arada yaşamanın gerektirdiği haklar ve mesuliyetler devreye girer. Ve buhaklar ve mesuliyetlerin çerçevesini teşkil edip hayata geçirecek olanferdiyet, bir başka insanın hududunda başlar. Dahil olduğumuz medeniyetdairesinde bu haklar ve mesuliyetler, insanı eşref-i mahlukat yapan bilgidenayrı düşünülemez. “Hak ve mesuliyet” birlikte düşünülür ve bütün insanlarıneşit yaratılmış olduğu fikriyle anlam kazanır.

Biliyoruz ki insan olarak doğan her varlık, evrenselkabul gören insan haklarına sahiptir. Bu haklar, devletin bahşettiği değil herinsanın doğuştan sahip olduğu devletin onayına ihtiyaçları olmayan haklardır.Devletin buradaki rolü sadece o hakların teminatıdır.

Devletimiz ve milletimiz nezdinde “İnsan Hakları”hassasiyeti her zaman bizim temel hassasiyetlerimiz arasındadır.  Bu duyarlılığı hayata geçirirken de başvurukaynaklarımız sadece uluslararası sözleşmeler değil bunların yanında kenditarihimiz ve değerlerimizdir; usulümüz de milletimizin iradesini devletinkatına aktarabilme kabiliyeti yani demokrasimizdir. 

Ülkemiz, devleti ve milletiyle, gerek kendi topraklarıiçinde gerekse bölgesinde huzurun, istikrarın, güvenin tesisi için, insanonuruna yakışan evrensel değerlere dayalı bir sistemin kök salmasını sağlamakgayesiyle, var gücüyle çalışmaya devam edecektir.

Yakın ve kardeş coğrafyalarda yaşananlar an be an takipedilerek değerlendirilmektedir. Milletimizin ma’şeri vicdanı “Hilal”in aşinaolduğu bütün coğrafyaları kalbiyle takip etmekte unutulmayanlar sütununakaydetmektedir. Bu çerçevede Doğu Türkistan’da yaşanan acılar, Uygur Türklerive diğer Müslüman kardeşlerimize karşı uygulanan insan haklarına aykırıpolitikalara da milletimiz ve devletimiz göz yummayacak ve Doğu TürkistanTürklüğünün varlığını koruması için bu konunun takipçisi olacaktır.

Bu düşüncelerle İnsan Hakları Günü’nün dünyanın heryerindeki mazlumlar ve mağdurlar başta olmak üzere tüm insanlık için hayırlaravesile olmasını diliyor, aziz milletimizin ve tüm dünya toplumlarının 10 AralıkDünya İnsan Hakları Günü'nü tebrik ediyorum.” dedi.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.