Alım Satım Yok

Kampanyalar İkinciElde Durgunluğa Neden Oluyor

Kredi faizleri düştüğü için yüksek ölçüde indirim vetakas imkanı sunan sıfır araçlar nedeniyle ikinci el otomobilpiyasasında satışlar olumsuz etkilendi. Aksaray’da faaliyet gösteren otogalericiler “Kredilerin düşmesi ikinci elde harekete neden oldu amabeklentilerimizi karşılamadı. Yıl sonu itibarı ile Esnaf sıkıntıda, alım vesatım yok derecede dedi.

Alım Satım Yok
07.12.2019 / 18:31 10794

Aksaray  Oto Alım Satım  Pazarında Nokta  otomotiv Galeri Sahibi Bayram ÇİÇEK, sıfıraraçta yapılan yüksek indirimli kampanyalar ve takas imkanının ikinci elpiyasasında durgunluğa neden olduğunu belirtti.

Araç plazalarınınstoklarını eritmek için sıfır otomobillere ÖTV indiriminin ardından bir de yılsonu indirimi yapması nedeniyle fiyatlar da 10 ila 30 bin lira arasında düştü.Yapılan indirimlerden Aksaray’da bulunan oto pazarındaki 2. el araç satışıyapan esnaf da etkilendi. Yenigün Gazetesi mikrofonlarına konuşan galericiler sıfırotomobillere vatandaşın daha çok rağbet gösterdiğini dile getirdi.
“EN AZ 5 İLA 10 BİN LİRA HASAR KAYDI”
2. el otomobil alım satımı yapan esnafın otomobil bulmakta zorlandığını dabelirten Nokta otomotiv Galeri Sahibi Bayram Çiçek “Piyasada hasarlı, pert,ağır hasarlı otomobil çok. Bunlarda orijinalleri arasında fiyat farkına nedenoluyor. Hasarsız otomobil bulmakta zorlanıyoruz. Satarken insanlarımızotomobilin hasar kaydına bakıyor. Bir otomobil servise gittiği zaman kaskodan 5ila 10 bin arasında hasar kaydı çıkabiliyor. Bu da fiyatları olumsuz etkiliyor”diye konuştu.
Kredi faizlerinin düşmesinin ve dövizdeki dalgalanmanın ikinci el otomobilfiyatlarını da etkilediğini aktardı.

İkinci el oto almakiçin gelen vatandaşlar, ikinci elde fiyatın beklenenin üzerinde olduğunu sıfıraraçlarda kampanyaları takip ettiklerini ancak ikinci el piyasasını da çokyakından takip ettiklerini ifade ettiler. Ayrıca 2020 yılında gerek sıfırgerekse ikinci el araçların fiyatlarının artmasından endişe duyduklarını dilegetirdiler:
İkinci el oto alım ve satımı yapan Oto Galericiler Kredilerin düşmesi de ikincielde harekete neden oldu ama beklentilerimizin çok üstünde değil. Esnafsıkıntıda şu anda. Dolar ve euronun artmasıyla ikinci el fiyatları da artıyor ancak yine desıfır ve ikinci el arasında uçurum fiyat farkları var. 2020 yılında fiyatların neolacağını bilemiyoruz.

İkinci el otomobil  alımı yaparken kilometresine, hasar kaydına vebakımlarının yapılma periyoduna dikkat edilmesi gerektiğini dile getirdiler.

Haber Yaşar Karatay 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.