Teleferik Hizmete Girecek

Kültürve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Aksaray’a gelerek Ihlara Vadisi’ndeincelemelerde bulundu

Teleferik Hizmete Girecek
23.11.2019 / 18:33 649

Hasan Dağı'ndan püsküren lavlar ile oluşan dünyanın 2.büyük vadisi ve Melendiz Çayıyla hayat bulan Ihlara Vadisi’nin 14 kilometrelikkısmının 3,5 kilometresini yürüyerek gezen Bakan Ersoy, vadi içerisinde bulunankiliselerde de incelemelerde bulundu. Aksaray Valisi Ali Mantı, AK PartiMilletvekili Cengiz Aydoğdu, Emniyet Müdürü Murat Kolcu, Ak Parti İl BaşkanıHüseyin Altınsoy, İl Genel Meclis Başkanı M.Mehmet Tüzün, İl Özel İdare GenelSekreteri Ramazan Altundağ,  AksarayBelediye Başkan Vekili Osman Koçak, Belde Belediye Başkanları, Kültür ve TurizmMüdürü Mustafa Doğan ve diğer protokol üyeleri ile birlikte vadiyi gezen BakanErsoy, Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan’dan çalışmalar hakkında bilgileraldı. 394 basamaklı merdiveni inerek vadi içinde basın mensuplarına biraçıklama yapan Bakan Ersoy, alan başkanlığı ile ilgili açıklamalarda bulundu.Bakan Ersoy, Alan Bakanlığının göreve başladığını belirterek, “Alan başkanlığıgöreve başladı. Hem onların ihtiyaçlarını yerinde tespit edebilmek bu geziyiyaptık. Alan başkanlığımız hızlı bir şekilde bütün ihtiyaçlarının karşılanması,artı yeni personel alımlarının tamamlanması, konuşlanacağı yerin belirlenmesive hızlı bir şekilde toplantıların başlayarak ki başladı. Başvuru dosyalarıbirikmeye başladı. Bunları hızlı bir şekilde eritmeye de başlayacak. Bizdebölgenin ihtiyaçlarını Kapadokya Alan Başkanlığıyla birlikte hızlı bir şekildeçözümlemeye başlayacağız” dedi.

“Alan Başkanlığı koruma azaltılmıyor, aksine artırılıyor”

Bakan Ersoy, bazı kesimlerin Alan Başkanlığı ile birliktekorkuma statüsünün azaltıldığının dillendirildiğini belirterek, “Alanbaşkanlığıyla ilgili özellikle bu konuyu vurgulamak istiyorum. Alanbaşkanlığıyla birlikte sanki bölgenin koruma statüsü azaltılmış gibi bir söylemdile getiren bir kesim var. Kesinlikle doğru değil. Alan Başkanlığı sisteminin2 tane özelliği var. Birincisi hızlı çözüm getirmek, ikincisi de korumastatüsünü artırmak. Yani alan başkanlığıyla ilgili her hangi bir koruma statüsüazalmadı, sadece koruma statüsünün uygulama yetkileri alan başkanlığınadevredildi. Bu da tabi çok hızlı bir şekilde başvuruların değerlendirilip,kurumlardan hızlı bir şekilde geçirilip tadilat yapmak isteyen, yatırım yapmakisteyen insanların kurallara uygun bir şekilde, buranın kurallarını koruyarak,doğasına, arkeolojik değerlerine saygı göstererek önünün açılması açısındanyapılmış bir şeydi. Amaç burada koruma dengesini daha da artırarak buranınturizme daha etkili bir şekilde kazandırılmasını sağlamak” şeklinde konuştu.

“Alan Başkanlığına yıkım yetkisini de verdik”

Alan Başkanlığına yeni bir yetki de verildiğine dikkatçeken Bakan Ersoy, “Özellikle yine belirtmek isterim ki, alan başkanlığına bizeskiden olmayan bir yetki daha verdik. Biliyorsunuz bazen belediyeler yıkım sözkonusu olduğu zaman çekingen davranıyorlar. Alan başkanlığına yıkım yetkisi deverildi. Bundan sonra belediyeler bizim kurullarımızın veya alanbaşkanlığımızın yıkımla ilgili talimatlarını geciktirme, gereğini yerinegetirmekte geciktikleri zaman alan başkanlığı bu görevi yerine getirebilecekkapasitesi, yetkisi, ekibi ve her türlü olanağı, kaynağı da var. O yüzdenamacımız burayı etkili bir şekilde korumak, burayı turizmin zaten gözde birnoktası, turizmden daha fazla pay alabilecek hale getirmek” diye konuştu.

“Ihlara Vadisi’ne teleferik çalışması tamamlanacak”

Bakan Ersoy, Ihlara Vadisi’ne teleferik projesininçalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Teleferikle ilgili bir çalışma var.Bununla ilgili bir projelendirme böyle bir anıtlardan da bize geldi. Bakacağız,özel sektörden yapmak isteyenlerde var. Biz maliyetlerine bakacağız. En iyiçözümü değerlendireceğiz. Belki özel sektöre yap işlet devret şeklinde deverilebilir. Veya bizim bakanlığımız tarafından da yapılabilir. Yani çokimkansız bir yatırım tutarı değil. Bizim bakanlığımız da rahatlıklayapabileceğimiz bir yatırım. Ama özel sektörden de taliplisi varsa, önerilerdemantıklıysa verebiliriz. Bu yıl içinde değerlendirmesini tamamlarız. Ocaksonuna kadar değerlendirmesini tamamlarız. Ondan sonra kararı uygularız”ifadelerini kullandı.

Haber Yaşar KARATAY


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.