Bu Okul Üretimiyle Adeta Fabrikaları Aratmıyor

Lise öğrencilerinin hem eğitim gördüğü hem de çalıştığı AksarayMesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, yılın 10 ayında elde ettiği 1,8 milyonliralık ciroyla adeta fabrikaları aratmıyor.


Bu Okul Üretimiyle Adeta Fabrikaları Aratmıyor
21.11.2019 / 17:54 1150

Masa, koltuk, sıra, sandalye ve amfi sisteminin yapıldığılisede, aynı zamanda Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikaların talepleridoğrultusunda, stat koltuklarında kullanılan dengeleme demirleri ve kamyonlarınbazı yedek parçaları da üretiliyor.

Adeta bir fabrika gibi çalışan lise, başta Mercedes-BenzTürk Kamyon Fabrikası olmak üzere birçok kurumla yaptığı protokollerle,öğrencilerine mezun olduktan sonra iş imkanı da sağlıyor.

Aksaray Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü RaifYalçın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okulun değişik alanlarında dönersermaye çalışması yaptıklarını söyledi.

Özellikle mobilya iç mekan tasarım, metal, makine veelektronik teknolojisi alanlarında güzel ve örnek teşkil eden döner sermayeuygulamaları yaptıklarını belirten Yalçın, "Bu uygulamalarda genellikleöğrencilerimiz çalışıyor. Aksaray ve çevre illerin değişik üretim ihtiyaçlarınadöner sermaye vasıtasıyla cevap vermekteyiz." diye konuştu.

Raif Yalçın, 8 bölümü bulunan okulun döner sermaye ileüretim yapan bir kurum olduğunu, bundan dolayı kamu kurumları ile özelsektörden siparişler aldıklarını dile getirdi.

Döner sermaye kapsamında çalışan öğrencilere 800 ile 1200lira arasında maaş ödediklerini anlatan Yalçın, şöyle devam etti:

"Okulumuz, geçen yıl öğrencilerimize ödediğimizdöner sermaye maaşı kapsamında Türkiye 1'incisi olmuştur, döner sermayeanlamında da 5'inci durumdayız. Okulumuz eğitimin yanında döner sermeyeçalışmalarıyla ön plana çıkmaktadır. Aksaray'daki işletmelere öğrenciyetiştirmekteyiz. Eskiden öğrencilerimizi ara elaman olarak yetiştiriyorduk. Şuanda aranan eleman olarak öğrencilerimizi sektöre kazandırmaktayız.Okulumuzdaki alanlarımızın hepsi Aksaray'da bulunan sektörlerle ilişkiiçerisinde. Onların istediği şekilde öğrencilerimizi yetiştirmekteyiz."

- "Hedefimiz geçen yıl yakaladığımız 2,5 milyonliralık ciroyu geçmek"

Okul müdürü Yalçın, değişik sektörlerle protokol çalışmalarıyaptıklarını, bunlardan bir tanesinin Mercedes-Benz Türk Kamyon Fabrikasıylaolduğunu aktardı.

Mercedes-Benz Türk Kamyon Fabrikasıyla yapılan protokolkapsamında 11'inci ve 12'nci sınıf öğrencilerini staj için fabrikayagönderdiklerini belirten Yalçın, şunları kaydetti:

"Bu staj çalışmaları kapsamında mezun olançocuklarımıza bu fabrikada kalifiye eleman olarak istihdam sağlıyoruz. Okulumuzdöner sermaye kapsamında öğrencilerimizi yetiştirmekte, maddi kazanç sağlamaktave kaliteli bir eğitim sunmaktadır. Öğrencilerimize çalışma saatlerine göremaaş veriyoruz. Okul olarak hedefimiz, geçen yıl yakaladığımız 2,5 milyonliralık ciroyu geçmek. Yılın ilk 10 ayında ciromuz 1,8 milyon lirayıbuldu."

- "Makinelerle çalışmayı seviyorum"

Öğrencilerden Furkan Aydın ise öğretmeleri sayesindeatölyelerde makinelerde çalıştıklarını, tecrübe kazandıklarını söyledi.

Mesleki hayatlarında bu çalışmaların kendilerine çokfayda sağlayacağını belirten Aydın, "Okulumuzda birçok bölüm var, ben demakine bölümünü seçtim. Makinelerle çalışmayı seviyorum. Okuldan mezun olduktansonra da öğrendiğim sevdiğim bölümü devam ettireceğim." ifadelerinikullandı.

11'inci sınıf öğrencisi Sertan Mutlu da bölüm şefleriylebirlikte robotlar üzerine çalıştıklarını anlattı.

Atölyelerde uygulamalı dersler gördüğünü aktaran Mutlu,"Yaptığımız robotlarla yurt içi ve yurt dışında yarışmalara katılıyoruz.Buralarda çok güzel dereceler elde ettik. Hedefim robotlara program yazmak. Bukapsamda çalışmalarım devam ediyor." şeklinde konuştu.

AA


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.