Tarımın Yol Haritası Çizildi

Tarım ve Orman Şurasına Aksaray Valisi Ali Mantı,Belediye Başkanı Evren Dinçer, Tarım ve Orman İl Müdürü Bülent Saklav veAksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak katıldı.

Tarımın Yol Haritası Çizildi
21.11.2019 / 17:53 522

Konu ile İlgili Açıklama Yapan Aksaray Ziraat Odası BaşkanıEmin Koçak;

“Tarımda gelecek 25 yılın yol haritasının belirlenmesihedeflenen 3’üncü Tarım ve Orman Şurası’nda sonuçlar Cumhurbaşkanı Recep TayyipErdoğan tarafından açıklandı. İlki 1999 yılında, ikincisi 2004 yılındagerçekleştirilen Tarım Şurası, 15 yıl aradan sonra yeniden gerçekleştirildi.Hatırlanacağı üzere 17 Mayıs 2019’da Resmi Gazetede ‘Tarım Şurası Yönetmeliği’yayınlanarak ilk adım atıldı. Şura kapsamında 21 farklı çalışma grubuoluşturuldu. 81 ilde, 7 bin sektör paydaşıyla bir araya gelindi ve 200’ü aşkıntoplantı gerçekleştirildi. Şura için oluşturulan "Görüşünü Bildir"platformuna bugüne kadar 7 bin civarında telefon, e-posta ve mektup ile websayfasından 23 bini aşkın görüş sunuldu. Biraz aceleyle Eylül ayındatoplanacağı açıklanan Tarım Şurası’nın tarihi daha sonra Ekim ayına sarktı. Ensonunda da Kasım ayına kaldı.18-21 Kasım tarihleri arasında Ankara’daki Şuratoplantısının ardından 21 Kasım’da Tarım Şurası Sonuç Bildirgesi CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan tarafından Beştepe’de açıklandı.” dedi

Başkan Koçak sonuçların Özetle şu şekilde açıklandığınıbelirtti

Bilgi sistemine dayalı tarımsal arazi kullanım planlarıhazırlanacak,Atıl tarım arazilerinin üretime kazandırılması için arazibankacılığı ve birlikte üretim gibi alternatif modelleri devreye alınacak mirasmevzuatını geliştirilerek tarım arazilerinin bölünmesi sorununa kalıcı çözümgetirilecek, küçük ve büyükbaş hayvancılıkta yerli muhafazasına ve ıslahınayönelik çalışmalara ağırlık verilecek ,Tohumdan sofraya üretim zincirinde çokdaha etkin bir izleme ve denetim sistemi kurulacak ülkemiz su kaynaklarınınverimli yönetilebilmesi amacıyla su kanunu çıkacak, sözleşmeli üretim vehayvancılık modellerini yaygınlaştırılacak,çiftçilerimizi desteklemek ve onlarayol göstermek amacıyla mesleki eğitim kurumları açılacak.

Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak Önümüzdekisaatlerde ayrıntıları ile açıklanacak olan Şuranın ülkemiz tarım vehayvancılığına hayırlar getirmesini diliyorum dedi

Haber Yaşar Karatay


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.