Her Şeyin Başı Sağlık, Sağlığın Başı Aşı

Aksaray İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada;

Her Şeyin Başı Sağlık, Sağlığın Başı Aşı
11.11.2019 / 17:52 1062

“Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan Ulusal AşıProgramı kapsamında İlimizde okul aşılama çalışmaları 28.10.2019 tarihindebaşlanmış olup il merkezi ile birlikte tüm ilçelerde okul aşılama çalışmalarıdevam etmektedir.

Amacımız; aşı ile korunulabilir hastalıkların ortayaçıkmasını, bu hastalıklardan kaynaklanan sakatlıkları ve ölümleri önlemektir.Bu şekilde hem aşılanan çocuklarımız hem de toplum bireyleri hastalıklardankorunmaktadır. Aşılanmayan birkaç çocuk toplumda salgın çıkmasına nedenolabilir.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da:

İlköğretim 1. sınıfta öğrenim gören öğrencilere DaBT-İPA(dörtlü karma) ve KKK (kızamık-kızamıkçık-kabakulak) aşıları uygulanacaktır.

DaBT-İPA aşısı difteri (kuşpalazı), boğmaca, tetanoz veçocuk felci, KKK aşısı ise  kızamık,kızamıkçık ve kabakulak hastalıklarından korumaktadır.

Ortaokul 4.sınıfta (8. sınıf) öğrenim gören öğrencilereTd (tetanoz-difteri) aşısı uygulanacaktır. Td aşısı ise tetanoz ve difterihastalıklarından korumaktadır.

Bu aşılar bebeklik döneminde uygulanan aşıların sağladığıbağışıklığın güçlendirilmesi ve koruyuculuk süresinin uzatılması amacıylauygulanmaktadır.

Difteri, boğmaca, tetanoz ve çocuk felci ağır seyredensıklıkla ölümle sonuçlanan hastalıklardır. Aşılama oranlarının düştüğüülkelerde salgınlar gelişmektedir.

Kızamık yakın tarihte dünya üzerinde salgınlar yapmış,ülkemizde de aşı öncesi dönemde çok sayıda ölüm ve sakatlıklara yol açmıştır.Günümüzde aşılama sayesinde nadir görülmektedir. Aşılama oranları düşenülkelerde salgınlar görülmektedir.

Kabakulak menenjit, kısırlık ve sağırlık gibi ciddisonuçlara; kızamıkçık ise beyin, eklem ve testis iltihabı ile sakat doğumlaraneden olabilmektedir. 

Bu hastalıklara karşı tek kesin korunma yöntemiaşılamadır” denildi.

Haber Merkezi 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.