Kadın Girişimcilerden Lavanta Atağı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Aksaray KadınGirişimciler İl İcra Kurulu üyeleri ilimiz Tapduk Emre Köyündeki Tarım İlMüdürlüğü tarafından hazırlanan “Aksaray’a Lavanta Kousu Yayılıyor” Projesininuygulandığı lavanta bahçesini ziyaret ederek, lavanta yetiştiriciliği hakkındabilgi alarak incelemelerde bulundu.

Kadın Girişimcilerden Lavanta Atağı
11.11.2019 / 17:39 363

TOBB Aksaray Kadın Girişicimler Kurulu İl Başkanı BerrinÖzan, yaptığı açıklama da; “İlimizde son yıllarda hızla yayılan lavantayetiştiriciliğinin Aksaray’daki örnekleri arasında yer alan Tapduk EmreKöyündeki lavanta bahçesine kurul üyelerimizle birlikte ziyaretgerçekleştirdik. Yaptığımız ziyaret sırasında Tarım İl Müdürlüğünden ZiraatMühendisi Gökçe Hanım ve çiftçimiz bizlere detaylı bilgi verirken, Aksaray’ınLavanta yetiştiriciliği için uygun bir il olduğunu gözlemledik. Bu konudaAksaray Kadın Girişicimler Kurulu olarak Lavantanın İç Anadolu’daki diyarının Aksarayolabilmesi adına çalışmalar ve projeler üretmeye karar verdik. Araştırdığımızbilgilere göre lavanta Lavantanın dönüme verimi çiçek olarak 150 ile 400kilogram arasında gerçekleşirken, yağ verimi çiçek veriminin yüzde 2 ile yüzde5'i arasında değişiyor. İlk dikim sırasında verilen can suyu haricinde suistemeyen lavantadan, üreticilerin kullanımını terk ettiği veya uzun süredirkullanılmayan susuz veya sulama imkânı kısıtlı, eğimli, toprak yapısı iyiolmayan hatta hiçbir şey yetiştirilemeyen kıraç arazilerde bile çok iyi verimalınıyor. Engebeli, kullanılmayan, kırsal ve parçalı tarım arazilerindeyetiştirilebilen bitki, milli ekonomiye ilave gelir sağlanmakta olduğunuöğrendik. Aksaray Lavantanın en uygun yetiştirilme merkezlerinden birisi nedenolmasın diyerek bu konuda çalışmalar yapmaya verdik. Biraz daha fizibiliteçalışmalarımızı yaptıktan sonra TOBB Aksaray Kadın Girişicimler Kurulu olarakLavanta projelerini inşallah Aksaray’a kazandıracağız” Dedi.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.