Erken Teşhis Hayat Kurtarır

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Tıp Fakültesi DekanıProf. Dr. Namık Özkan, kadınlarda en sık rastlanan kanser türü olan memekanserinin, erken teşhisle yüzde yüz oranında tedavi edilebildiğini söyledi. 

Erken Teşhis Hayat Kurtarır
06.11.2019 / 18:04 989

Meme Kanseri konulu konferansta konuşan DekanÖzkan, erken tanı ve tedavi başarısını arttırmak ve farkındalık oluşturmakamacıyla benzeri etkinlikler düzenlediklerini söyledi. Kısaca kanseri tanımlayarakkonuşmasına başlayan Prof. Özkan, “Normal şartlarda insan vücudundaki hücrelerbelli bir program çerçevesinde bölünürler. Ancak çeşitli etkenlerle bu bölünmeprogramı bozulursa, hücre sonsuz bir bölünme kapasitesi kazanır. Bu bölünmeönce kök aldığı dokuyu bozar, sonra kan ya da lenf damarlarıyla vücudun farklıyerlerine dağılır ve ölüme sebebiyet verir. Buna kanser denir. Kanser önemli birsağlık sorunudur ve kalp-damar hastalıklarından sonra insan ölümlerinde ikincisırada yer alır” dedi. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, 2018 yılındadünya genelinde 18.1 milyon insana kanser tanısı konduğuna dikkat çeken Özkan,2040 yılında bu sayının yılda 30 milyona ulaşacağının tahmin edildiğinibelirtti. Dünyadaki her altı ölümden birisinin kanser nedeniyle olduğunu,ölümlerin çoğunluğunun da orta ve az gelişmiş ülkelerde gerçekleştiğinivurgulayan Dekan Namık Özkan, erkeklerde en sık görülen kanser türünün akciğerkanseri, kadınlarda ise meme kanseri olduğunu kaydetti. Meme kanserinin ölümsıralamasında beşinci olduğunu belirten Prof. Özkan, şöyle devam etti: “Çünküyapılan takip programları ile meme kanseri erken teşhis edilebiliyor ve yüzde yüzoranında tedavi edilebiliyor. Araştırmalara göre her dört kadın kanserindenbirisi meme kanseri. Meme, süt salgılayan bir organ ve farklı dokulardanoluşuyor. Memedeki her dokudan kanser gelişebiliyor ancak en sık sütkesecikleri ve kanalcıklarda gelişen kanserler görülüyor. Bunlar tüm memekanserlerinin yaklaşık dörtte üçünü oluşturuyor. Bir kadında yaşam boyunca memekanserine yakalanma riski yüzde 10-12 arasında. Yani, her sekiz kadından birisimeme kanserine yakalanıyor. Meme kanserinde yaş, cinsiyet, genetik ve ırk gibiunsurlar değiştirilemeyen faktörlerdir. Ancak ilaç kullanımı, ilk doğum yaşı,alkol kullanımı gibi faktörler değiştirilebilir. Yani değiştirilebilirfaktörler riski azaltır. 20 yaşın altında meme kanseri neredeyse hiç görülmez,tüm meme kanserlerinin ancak yüzde ikisi 30 yaşın altında görülür. Yaşilerledikçe meme kanserine yakalanma riski de artar.”

Dekan Özkan, konuşmasının devamında meme kanseriteşhis ve tedavi yöntemleri gibi konularda da bilgiler aktardı.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı