Somuncu Baba Müzesini Yılda 500 Bin Turist Ziyaret Etti

Aksaray’da 2013 yılında Aksaray Belediyesi tarafındanaçılan Somuncu Baba Minyatür Müzesi yerli ve yabancı turistler tarafındanilgiyle karşılanıyor. Somuncu Baba’nın hayatı ve yaşam tarzının anlatıldığımüzede 500’e yakın minyatür yer alıyor. Somuncu Baba Külliyesi ve KültürMerkezi’nde bulunan müze bu yıl Aksaray Belediyesi tarafından yenidendüzenlenerek restore edildi. 

Somuncu Baba Müzesini Yılda 500 Bin Turist Ziyaret Etti
05.11.2019 / 18:47 1064

Müzeyle ilgili bilgiler veren Belediye Başkanı EvrenDinçer, “2013 yılında açılmış olan Somuncu Baba Minyatür müzemizin görevegeldikten sonra tadilatını yaptık. Zemin yerleştirmeleri, ses sistemi, buradakiminyatür onarımlar neticesinde şu anki haline getirmiş bulunuyoruz. Yıldayaklaşık 500 bine yakın vatandaşımız ziyaret ediyor. İleriki hedeflerimiz 1Milyona yakın vatandaşımızı buraya çekebilmek. Biliyorsunuz ki Somuncu BabaHazretleri, Şeyh Hamidi Veli Hazretleri Erdebil’de başlayan bir macerası Bursa,akabinde Malatya, oradan da Aksaray’a geliyor. Hayatını, ömrünü Aksaray’datamamlıyor. Bu minyatürümüzde de 500’e yakın minyatür ile 13 safhadan oluşanhayat seyrini minyatür olarak anlatmış bulunmaktayız. Gerçekten tarihimize,manevi dünyamıza atıf yapan güzel bir çalıma oldu” dedi.

Müzeyi gezen ziyaretçiler ise müzenin çok güzel olduğunubelirterek, “Somuncu Baba’nın hayatında yaşamış gibi oluyoruz. Belediyemizeteşekkür ederiz” dediler.

Haber  YaşarKaratay 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.