Tekstil Sektörü İŞKUR İle Büyüyor

İŞKUR AKSARAY ilde20+ istihdamlı 394 işletmeyi ziyaretederek eleman ihtiyaçlarını tespit etti. Piyasanın önde gelen faaliyetleri İmalat,Toptan ve Perakende Ticaret ve İdari ve Destek Hizmet Faaliyetlerisektörlerinde yer alıyor.  

Tekstil Sektörü İŞKUR İle Büyüyor
05.11.2019 / 18:46 1098

Aksaray İŞKUR İlMüdürü Mahmut Akkuş konuyla ilgili yapığı açıklamada;

“AKSARAYgenelinde 20+ istihdamlı işletmelerin %27,5’inde433 kişilik açık iş olduğu tespit edilmiştir. AKSARAY genelinde açık iş oranı %2 olarak hesaplanmış ve açıkiş sayısı en fazla olan sektör İmalatsektörü olmuştur. Açık işlerinolduğu diğer sektörler ise Toptan vePerakende Ticaret, Konaklama ve YiyecekHizmeti Faaliyetleri, İnşaat ve İnsan Sağlığı ve Sosyal Hizmet Faaliyetleri sektörleridir.

İŞVERENLERİN %99,5 ‘U TALEP ETTİKLERİ AÇIK İŞLERİNİ İŞKUR ARACILIĞI İLEARAMAKTADIR

İşverenlerin ençok talepte bulundukları meslekler Bedenİşçisi (Genel), Dokuma Konfeksiyon Makineci, Satış Elemanı (Perakende), SatışDanışmanı/Uzmanı, Garson (Servis Elemanı) meslekleridir. Açıkişlerde en çok aranılan ilk üç beceri YeterliMesleki/Teknik Bilgi ve Tecrübe, Fiziki ve Bedensel Yeterlilik ile Sorun Çözmeve İnsiyatif Alabilme’ dir. İşverenlerin %99,5 ‘u talep ettikleri açık işlerini İŞKUR aracılığı ile aramaktadır. 

AKSARAY ilinde araştırmakapsamındaki 20+ istihdamlı işyerlerinin %33,8’inde297 kişinin temininde güçlük çekilmektedir. Eleman temininde en çok güçlükçekilen meslekler Makineci (Dikiş), DokumaKonfeksiyon Makineci, Gazaltı (Mıg-Mag) Kaynakçısı, Satış Danışmanı/Uzmanı,Akaryakıt Satış Elemanı (Pompacı), Elektrikçi (Genel), Kasap, Garson (ServisElemanı), Döner Ustası meslekleridir.

2020 YILI NİSAN AYI SONUNA KADAR İŞVERENLER İSTİHDAMLARININ % 5,9ORANINDA ARTMASINI ÖNGÖRMEKTEDİRLER

AKSARAY genelinde 20+ istihdamlı işletmelerde 1246 kişilik istihdam artışıbeklenmektedir. İşverenler, 2020 yılı Nisan ayı sonuna kadar istihdamlarının % 5,9 oranında artmasını öngörmektedirler.En fazla istihdam artışı beklenen sektörlerİmalat, Toptan ve Perakende Ticaret ile Ulaştırma ve Depolama’dır. Dokuma Konfeksiyon Makineci, Makineci(Dikiş) ve Gazaltı (Mıg-Mag) Kaynakçısı mesleklerinde istihdam artışıbeklenirken Alçı Dekorasyoncu (Kartonpiyer),Fayans, Seramik ve Karo Döşemecisi ve Halı Onarıcı (Elle veya BasitMakinelerde) mesleklerindeistihdam azalışı beklenmektedir” dedi.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.