Organ Bağışı İnsani Bir Davranıştır

Aksaray İl Sağlık Müdürlüğü Organ Bağışı haftası nedeniyleyaptığı açıklamada;

Organ Bağışı İnsani Bir Davranıştır
05.11.2019 / 18:43 1122

“Tüm dünyanın veülkemizin en önemli sağlık sorunlarından biri de tedavisi sadece organ ve dokunakli ile mümkün olan hastalıklardır. Organ ve doku nakli bekleyen hastalarınsayısı tüm dünyada ve ülkemizde her geçem gün artmaktadır. Kalp ve karaciğernakli bekleyen hastalar, uygun organ bulunamadığı takdirde yaşamlarını kısa birsüre içinde kaybetmektedir. Bugün yaklaşık 60.000 kronik böbrek yetmezliğihastası diyaliz cihazlarına bağlı olarak bir gün böbrek nakli olabilmekumuduyla yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır.

Yıllardır insanların bütün çabaları yaşamsal faaliyetlerüzerine olmuştur. Tüm teknolojilerin temeli insanoğluna daha iyi bir yaşamsunma amacını taşımaktadır. Tıbbın hızla geliştiği içinde bulunduğumuz yüzyılda pek çok hastalık tanımlanmış ve yeni tedavi yöntemleri geliştirilmiştir.Organ nakli bu tedavi yöntemlerinden biridir. Görev yapamayacak kadar hasta vehatta vücuda zarar veren organın sağlamı değiştirilmesi işlemine organ naklidenmektedir. İleri kalp karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalarda sağlıklıbir yaşam ancak organ nakli ile mümkün olmaktadır. Bu hastalıklar tüm dünyadaolduğu gibi ülkemizde de en önemli sağlık sorunlarını başında yer almaktadır.

Beyin Ölümü Gerçekleşmeden Organlar Alınamaz

Doku ve organ nakli konusunda bağışta bulunmak isteyenlerinen büyük tereddütü “Acaba ben ölmeden organlarımı alırlar mı? ” düşüncesidir.Bu düşünce tamamen yanlış olup, tıbben ölü olanlardan ancak organ alınabilir.Bu süreçte anestezi, nöroloji, beyin cerrahi ve kalp hastalıkları uzmanlarındanoluşan bir ekip “Beyin Ölümü” kararını verir ve kişiye tıbben yapılacak tümmüdahaleler yapılmadan organ bağışı konusu gündeme gelemez. Beyin ölümü, beyinfonksiyonlarını geri dönüşümsüz olarak kaybolmasıdır. Beyin ölümü gerçekleşenkişide solunum ve dolaşım ancak yoğun bakım koşullarında ventilatör gibi destekmakineleri bağlanarak sürdürebilmektedirler. Solunum ve kalp atımları yapayolarak sürdürülebilirken, beyin fonksiyonları yapay olarak sürdürülemez. Bunedenle kişi, beyin öldüğü zaman tıbben ölü sayılır. Yoğun bakım ünitelerindeverilen tüm tıbbi desteğe rağmen ortalama 24-36 saat sonra beyin dışındakiorganlarda fonksiyonlarını kaybederler. Beyin ölümü tanısı almış kişilerinhayata dönmesi mümkün değildir. Beyin ölümünün gerçekleşmesinden sonra okişiler kadavra donör olarak adlandırılır. Bu dönemlerden en kısa süre içinde(organ fonksiyonlarını kaybetmeden önce) organların alınarak bekleyen hastalaranakledilmesi gerekir.

Herkes Organ Bağışlayabilir ve İstedikleri ZamanVazgeçebilirler

Ayrıca beyin ölümü kararını verecek ekiple organ nakliniyapacak ekip farklı doktorlardan oluşmaktadır. Yasaya göre 18 yaşından büyük veakli dengesi yerinde olan herkes organlarının bir bölümünü veya tamamınıbağışlayabilir. Kişiler istedikleri zaman bağıştan vazgeçebilirler.

ORGAN BAĞIŞI YAPMAK KOLAY

Organ Bağışı İşlemleri;

*İl Sağlık Müdürlüklerinde

*Hastanelerde

*Aile Hekimliklerinde

*Emniyet Müdürlüklerinde ( Ehliyet alımı sırasında )

*Organ Nakli Yapılan Merkezlerde

*Organ Nakli ile ilgilenen Vakıf, dernek vs. kuruluşlardayapılabilir.

Organ bağışında bulunabilmek için organ bağış formunu ikitanık huzurunda doldurup imzalamak yeterlidir. Organ bağışı yapanların, budurumdan ailelerini de haberdar etmeleri daha sonra çıkabilecek problemleriönlemek açısından yararlı olacaktır. Organ bağışında bulunun kişilerin organbağışı kartının daima yanında taşıması organ bağışı işleminin karışıklık ve gecikmeolmaksızın yerine getirilmesini sağlayacaktır. Kişi organ bağışından vazgeçtiğianda organ bağışı kartını taşımaktan vazgeçmeli ve bu kararını ailesinebildirmelidir.

SİZDE İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE, KAMU VE  ÖZEL HASTANELERE VE AİLE HEKİMLİKLERİNE BAŞVURARAKBU İNSANİ GÖREVİ YERİNE GETİREBİLİRSİNİZ

Amacımız organ bağışı konusunda toplum bilincini oluşturmak,ilgili tüm kesimlerin konuya ilgisini arttırmak. Şu an Türkiye genelindebinlerce hasta organ beklemekte ölümle yaşam arasındaki çizgide hayata umutlatutunmaya çalışmaktadır. Organ bağışı konusunda toplum olarak hassasiyetgöstermeli, organ nakli gerektiren hastalıkların her an bizim vesevdiklerimizin başına gelebileceğini unutmamalıyız. Bir organ bağışının birdenfazla hastaya ve yakınlarına umut ışığı olduğu inkar edilemez bir gerçektir. Bukonuda duyarlı davranmak hepimizin toplumsal sorumluluğudur”dedi.

Haber Merkezi 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı