Mücadele "Aileden" Başlıyor

Dernek başkanı Hasan İnce: "Merkezimize yaklaşık150'ye yakın aile geldi. Bu ailelere psikoeğitim verdik. Bu kapsamda ailelerinbağımlılık sürecinde çocuklara nasıl davranılması gerektiğini, neler yapmasıgerektiğini öğrettik. Aileleri bilinçlendirdik ve çok güzel geri dönüşleraldık" dedi.

Mücadele
02.11.2019 / 17:38 1109

Aksaray Psikososyal Destek Derneği'nde gönüllülükesasıyla çalışan psikolog, psikolojik danışmanlık ve rehberlik uzmanları maddebağımlılarının ailelerine psikoeğitim, danışmanlık ve toplumsal farkındalıkeğitimleri veriyor.

Her türlü kötü alışkanlık ve bağımlılıkla mücadele içinkurulan dernek, İçişleri Bakanlığı'nın desteklediği proje kapsamında 2017'deBağımlılıkla Mücadele Aile Destek Merkezi'ni oluşturdu.

Seminer ve bilinçlendirme faaliyetlerinin yapıldığımerkezde belirlenen telefon hattı üzerinden uzmanlar, 7 gün 24 saat maddebağımlısı kişilerin ailelerine hizmet sunuyor.

Merkezde bu zamana kadar 150'ye yakın aileye maddebağımlılığını önlemek için yapılması gerekenler hakkında eğitim verildi.

Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi Uzman Psikoloğu veDernek Başkanı Hasan İnce, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu zamana kadarderneğin yüzlerce aileyle iletişime geçerek yol gösterdiğini söyledi.

2016 yılında psikolog, psikolojik danışmanlık verehberlik uzmanları ile meslek elemanlarıyla birlikte derneği kurduklarınıbelirten İnce, şöyle konuştu:

"Ailelerle birlikte bağımlılıkla mücadele konusundaonlara destek sağlıyoruz. Özellikle bağımlı olan çocukların ailelerinedanışmanlık hizmeti veriyoruz. Merkezimize yaklaşık 150'ye yakın aile geldi. Buailelere psikoeğitim verdik. Bu kapsamda ailelerin bağımlılık sürecindeçocuklara nasıl davranılması gerektiğini, neler yapması gerektiğini öğrettik.Aileleri bilinçlendirdik ve çok güzel geri dönüşler aldık."

"Ailelere madde bağımlılığının ne olduğunuanlatıyoruz"

İnce, ailelerin kendilerine 7 gün 24 saat ulaşabildiğibir telefon olduğunu, uzmanlar tarafından çocuklarına nasıl davranmalarıgerektiği hakkında bilgiler verildiğini anlattı.

Telefondan sonra aileleri uygun bir zaman belirleyipkendilerini merkeze çağırdıklarını vurgulayan İnce, "Burada ailelere maddebağımlılığının ne olduğunu anlatıyoruz. Çocuklarına nasıl davranılmasıgerektiğini anlatıyoruz. Aileler çocuklarıyla iletişimi daha iyi noktadakurduklarında madde sürecinin bırakması konusunda etkin ve aktif bir şekilderol almalarını sağlıyoruz." diye konuştu.

İnce, aileye bu eğitimleri verdikten sonra ailenin deuygun görmesi durumunda madde bağımlısı çocuğu da merkeze çağırdıklarını ifade etti.

- "Önleyici hizmetlerde de bulunacağız"

Çocukta ikna olursa kurtulması anlamında danışmanlıkhizmeti verdiklerini vurgulayan İnce, şöyle devam etti:

"Bu noktada bağımlılık sürecini aile, çevre etkisinive tedavi aşamalarını madde bağımlısıyla hep beraber değerlendiriyoruz. Gereklitedavi için yönlendirmelerde bulunuyoruz. Bu yıl yeni bir proje hazırladık veprojemiz kabul edildi. Önleyici hizmetlerde de bulunacağız. Aksaray'dakianaokulu ve kreşleri dolaşarak oradaki öğrencilerin velilerine ulaşıp onlaraeğitimler vereceğiz. Bu eğitimlerde madde bağımlılığı eğitimleri yanındainternet ve teknoloji bağımlılığı da olacak. Bu projemizin amacı, ilerikidönemlerde bağımlılık sürecinde herhangi bir zorluk veya sıkıntı yaşadıklarındabu durumu önceden fark edecekler. Bu süreçte nasıl davranılması gerektiğinionlara anlatacağız."

İnce, projenin geri dönüşlerinin çok olumlu olduğunuailelerin madde kullanan yavrularına nasıl davranacaklarını, onları bıraktırmakiçin nasıl bir iletişim kuracaklarını öğrendiklerini kaydetti.

AA


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı