En Yüksek Pay İstanbul Bölgesi

İstatistikKurumundan alınan verilere göre hanehalkı Bütçe Araştırması'nın 2016, 2017 ve2018 yıllarına ait verilerinin birleştirilmiş sonuçlarına göre; toplam tüketimharcamalarının büyük bölümünü konut ve kira, gıda ve alkolsüz içecekler ileulaştırma harcamaları oluşturdu.  

En Yüksek Pay İstanbul Bölgesi
01.11.2019 / 17:23 747

Konut ve kira harcamalarına en yüksek payı ayıran bölge%29,5 oranıyla TR1 İstanbul Bölgesi iken en düşük payı ayıran bölge %21,4 ileTRA Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi oldu.

Gıdaya en yüksek payı TRC Güneydoğu Anadolu Bölgesiayırdı,

Tüketim harcamaları içinde gıda ve alkolsüz içecek harcamasıpayının en yüksek olduğu bölge %26,9 ile TRC Güneydoğu Anadolu Bölgesi iken, endüşük olduğu bölge %15,6 ile TR1 İstanbul Bölgesi oldu.

Ulaştırma harcamalarına TR5 Batı Anadolu ve TR8 BatıKaradeniz Bölgesi en yüksek payı ayırdı,

Ulaştırma harcamalarına en yüksek payı %19,9 oranıyla TR5Batı Anadolu ve TR8 Batı Karadeniz Bölgesi ayırırken, en düşük payı ayıranbölge %16,2 ile TRB Ortadoğu Anadolu Bölgesi oldu.

Eğitime ayrılan pay TR1 İstanbul Bölgesi'nde en yüksekoldu,

Tüketim harcamaları içinde eğitime %3,5 oranıyla enyüksek payı TR1 İstanbul Bölgesi ayırırken, TR9 Doğu Karadeniz Bölgesi %1 ileen düşük payı ayıran bölge oldu. Sağlık harcamalarına en yüksek payı %2,7 ileTR2 Batı Marmara Bölgesi, en düşük payı ise %1,2 ile TRB Ortadoğu Anadolu Bölgesiayırdı.

Tüketim harcamalarının dörtte biri TR1 İstanbulBölgesi'nde gerçekleşti,

Araştırma sonuçlarına göre; Türkiye'deki toplam tüketimharcamalarının %24,4'ü TR1 İstanbul Bölgesi'nde oturan hanehalkları tarafındangerçekleştirildi. İkinci sırada %14,9 ile TR3 Ege Bölgesi yer alırken, bunuizleyen TR4 Doğu Marmara ve TR6 Akdeniz Bölgesi'nin payı %11,2 oldu.

Tüketim harcamalarında en düşük payı TRA KuzeydoğuAnadolu Bölgesi aldı,

Türkiye'deki toplam hanehalkı tüketim harcamalarında endüşük payı %1,7 ile TRA Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi aldı. Bu bölgeyi %2,9oranıyla TRB Ortadoğu Anadolu Bölgesi izledi.

TR71 Bölgemizde ise;

Hanehalkı tüketim harcamalarında en yüksek payı %25,4 ile‘’Gıda ve alkolsüz içecekler’’ harcamaları almıştır.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı