Yıllara Meydan Okuyor

Aksaray'daki tüccarların can ve mal güvenliklerininsigortalandığı Anadolu Selçuklu dönemi eseri Ağzıkarahan Kervansarayı, görkemlimimarisiyle adeta zamana direniyor

Yıllara Meydan Okuyor
30.10.2019 / 17:08 800

Anadolu Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından1231 yılında yapımına başlanan ve oğlu 2. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından 1239yılında bitirilen Aksaray'daki Ağzıkarahan Kervansarayı, görkemli mimarisiyledikkati çekiyor.

Aksaray'a yaklaşık 16 kilometre uzaklıkta bulunanAğzıkarahan köyünde 8 asır önce inşa edilen Ağzıkarahan Kervansarayı, Selçukludöneminin sanatını yansıtan mimarisiyle adeta kaleyi andırıyor.

Yazlık-kışlık bölümleri, hamamı ve mescidiyleziyaretçilerini adeta tarihte yolculuğa çıkaran Ağzıkarahan Kervansarayı, Anadolu'daticaretin gelişmesinde önemli bir yer olma özelliği taşıyor.

 "Hoca MesutHanı" adıyla da tanınan yere gelen tüccarların dünyada sigortacılıksistemi bilinmezken can ve mal güvenliklerinin Anadolu Selçuklu Devletitarafından sigortalandığı biliniyor.

- Ziyarete açık hanın restoresi sürüyor

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan, AnadoluSelçuklu eseri kervansarayın muhteşem mimarisiyle ilgi çektiğini söyledi.

Aksaray'ın tarihte de önemli bir geçiş güzergahında yeraldığını aktaran Doğan, "Ecdadımız, özellikle Anadolu Selçukluları bubölgeye çok sayıda kervansaray yapmış. Şu anda da Anadolu'da ayakta kalabilenen görkemli kervansaraylar Aksaray'dadır. Bunların en güzellerinden bir taneside Ağzıkarahan Kervansarayı'dır." diye konuştu.

Doğan, mimarisiyle ihtişamlı görünüme sahip kervansarayınhem yazlık hem de kışlık bölümü ile merkezinde "köşk mescidi" yeraldığını aktardı.

Kentin, konum olarak Antalya-Konya-Nevşehir turizmgüzergahında yer aldığına işaret eden Doğan, şöyle konuştu:

"Burası, turistlerin en çok ilgi gösterdiği, ziyaretettiği kervansaraylarımız arasında. Kervansarayın kapalı kısmı Sultan AlaaddinKeykubat döneminde 1231 yılında yapımına başlandığını biliyoruz. Daha sonra daAlaaddin Keykubat'ın oğlu 2. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında da bütünütamamlanıyor. Şu anda ziyarete açık olan kervansarayımız da restorasyonçalışmaları da devam ediyor."

- Sigortacılığın başlangıcı

Doğan, güvenliği sağlanan tacirlerin kervansarayda ticarifaaliyetlerini de yürüttüklerini ifade etti.

Tacirlerin hana girişte mallarının sayıldığını anlatanDoğan, şunları kaydetti:

"Tüccarların malları girişte ve çıkışta kontrolediliyor. Han içerisinde tacire ait mallarda bir eksilme veya kaybolmadurumunda hancı başı tarafından bunlar sigortaya benzer bir uygulamayla zararlarıkarşılanıyor. Bu uygulama burada olduğu gibi diğer kervansarayımızda dayapılıyordu. Kervansaraylarımızdaki bu uygulamanın kara sigortacılığı adına birbaşlangıç olduğunu söyleyebiliriz. "

AA


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.