Acil Servisler Tek Numarada Birleşti

Bütün acil durumlar için artık 112 acil servisinden ulaşılabilecek. 

Acil Servisler Tek Numarada  Birleşti
21.10.2019 / 17:39 569

Konuyla ilgili açıklama yapan Aksaray Valiliği “İlimiz 112 Acil ÇağrıMerkezi; 3152 sayılı İçişleri Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun'un28. maddesi gereğince Valiliğimiz bünyesinde kurularak, Polisİmdat 155, Jandarma 156, Sağlık 112, İtfaiye 110, AFAD 122 veOrman Yangını 177 acil yardım numaralarını bünyesine alarak "112Acil Çağrı" tek acil çağrı numarası altında birleştirilmişve vatandaşlarımıza tüm acil çağrılara birden fazla numara yerine teknumara ile ulaşabilme kolaylığı sağlanmıştır.

 Aksaray 112 Acil Çağrı Merkezimizce yıllık yaklaşık 600-700bin çağrı karşılanmakta olup bu çağrılardan % 65’inin ise asılsız ve gereksizçağrı olduğu sistem kayıtlarından anlaşılmaktadır.

Asılsız ve gereksiz çağrıların toplam çağrılar içindebüyük yer tutması ve çağrı karşılayan personelin gereksiz yere meşgul edilmesinedeniyle bu tür çağrılarla uğraşmak zorunda kalan personelin verimidüşmekte, kaynak israfı yaşanmakta, çağrı karşılayıcı personel gereksizçağrılarla ilgilenirken acil yardım bekleyen kişilerin "112" yeulaşmalarında zaman kaybı yaşanmakta, bu durum ise maddi ve manevi kayıplarlasonuçlanabilmektedir. Bu tür olumsuz durumların önüne geçilebilmesi amacıyla,02/07/2018 tarihinden itibaren Kabahatler Kanunu'na asılsız ihbar başlığıylaeklenen 42/A (02/07/2018-KHK-703/20 md.) maddesi gereğince, asılsızihbarda bulunmak suretiyle meşgul eden kişilere idari para cezası uygulanmaktadır. 
Ancak asılsız ihbar kapsamına girmeyen, acil yardım talep çağrılarıdışında kalan ve gelen toplam çağrılarda büyük bir orana sahip olan hertürlü gereksiz aramalarla (taciz, küfür içerikli konuşma, müzik dinletme,arayıp kapatma vb.) 112 hattını gereksiz yere meşgul edenler ile çağrıkarşılayıcı personelin görevini yapmasını engelleyen,  çalışma veriminindüşürülmesi ve acil yardım hizmetlerinin sunulmasında zaman ve kaynakkaybına neden olan arama yapanlar hakkında da, 5326 sayılı KabahatlerKanunu'nun 22. maddesinin 2. fıkrasında verilen yetki ile 5442 sayılı İlİdaresi Kanunun 9/Ç, 11/C ve 66'ncı maddelerine istinaden, 5326 sayılıKabahatler Kanunu'nun 32. maddesinde düzenlenen "emre aykırıdavranış" kapsamında değerlendirilerek, Valiliğimizce idariyaptırım uygulanacaktır.
Ayrıca, fiilleri Türk Ceza Kanunu kapsamına girenler hakkında da CumhuriyetBaşsavcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır.” İfadelerini kullandı

Haber merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.